IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Путин трябва да се страхува от цената на една война с Украйна

Пазарната реакция на заплахата от инвазия сочи, че последствията може да се окажат прекалено тежки за руската икономика

13:09 | 28.01.22 г. 65
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Преди повече от век руският вътрешен министър Вячеслав фон Плеве казва: „Тази страна се нуждае от кратка, победоносна война, за да спре вълната на революцията“. През 1904 г., в разгара на нарастващото обществено недоволство от царското правителство, той вижда предстоящия руско-японски конфликт като желано отвличане на вниманието от вътрешните вълнения, пише за Financial Times професорът по икономика Сергей Гуриев

Неговата доктрина обаче имаше зрелищен обратен ефект. Руската империя наистина влиза във война с Япония, но претърпява катастрофално поражение; последвалата революция от 1905 г. принуждава царя да създаде първата руска конституция и парламент (Думата). Самият фон Плеве не доживява да види това - той е убит през 1904 г. от същите революционери, които прокламираната от него война трябваше да възпре.

Предвид исторически ниския рейтинг на Владимир Путин и песимистичните възгледи на руснаците за икономическите перспективи на страната им, е трудно да не си припомним мисълта на Фон Плеве. Независимо дали Москва нахлуе в Украйна или не, тя вече отвлича вниманието на света - и обикновените руснаци - от нарастващите й проблеми, като стагниращите доходи, корупцията и катастрофалното справяне с пандемията от ковид. Руският опозиционер Алексей Навални силно вярва, че това е мотивацията зад сегашния външнополитически „спектакъл“ на Путин.

Но политиката на ръба изисква достоверни заплахи. Ако войнственото говорене на Путин не беше подкрепено от необходимото движение на войски, той нямаше да бъде взет насериозно. И макар да не знаем дали войната наистина ще се случи, перспективата за конфликт вече нанесе щети на руската икономика. Само на 24 януари фондовият пазар се понижи със 7% в рубли; този спад беше придружен от отслабването на рублата и поевтиняването на държавните облигации. От началото на годината деноминираният в долари индекс RTSI загуби почти 20 на сто. Той се върна към нивата си отпреди пандемията, въпреки че петролът, основната експортна стока на Русия, струва една с трета повече, отколкото тогава. Представянето на руския пазар е особено поразително, като се има предвид, че цени на акциите по света сега се търгуват с 20 до 40 процента над върховете преди пандемията.

24 януари също така беше безпрецедентен по отношение на хода на централната банка на Русия да подкрепи рублата. Бюджетът на Русия е балансиран, когато цената на петрола е 44 долара за барел. Когато тя е по-висока, руското министерство на финансите използва свръх приходите от износ, за да попълва държавния резервен фонд, като облага петролните компании с данъци и предава тези постъпления на централната банка, за да купува тя долари. Тъй като днешната цена на петрола е почти двойно над въпросното ниво, централната банка би трябвало да инвестира сериозно в долари. На 24 януари тя преустанови тези покупки.

Защо пазарите са толкова нервни? Макроикономическият фундамент на Русия всъщност е много добър: нейният брутен вътрешен продукт вече е над нивата отпреди пандемията и според изданието “Фискален наблюдател” на МВФ тя е единствената голяма икономика, която е балансирала бюджета си за 2022 г., с прогнозиран фискален излишък през 2023 и 2024 г. Резервният фонд на Русия възлиза на 12 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Държавният й дълг е много нисък, така че централната банка може да потуши инфлацията чрез повишаване на лихвите без съществена фискална болка.

Но инвеститорите все още са уплашени. Въпреки високата цена на петрола, изтичането на капитали е голямо, а рублата е слаба. Прогнозните темпове на растеж на БВП са доста под средните за света. Това е така, защото пазарите вярват, че най-лошото тепърва предстои. Инвазията в Украйна все още не се е случила, но и не е изключена - а една война би означавала нови, тежки санкции. Малко вероятно е Западът да наложи петролно и газово ембарго на Русия, както направи срещу Иран. Русия е водещ износител на петрол (отстъпващ единствено на Саудитска Арабия) и основен доставчик на газ за Европа. Съюзниците от НАТО обаче имат силата да навредят значително на финансовата система на Русия.

Ето защо пазарите калкулират значително поевтиняване на рублата и спад в цената на руския дълг. В случай на инвазия е вероятно Русия да бъде лишена от достъп до платежната система Swift, най-големите й банки да бъдат поставени под пълни санкции, а активите на най-богатите й граждани да бъдат замразени. Макар Русия да има значителни резерви и свой национален (макар и несъвършен) заместител на Swift, тя ще изпита допълнителни финансови проблеми и банкови фалити, които ще окажат влияние върху покупателната способност на обикновените граждани.

Ще спре ли това Путин? През 2015 г. той каза: „Нашият суверенитет не се продава“, намеквайки, че финансовата цена няма да му попречи да претендира за територия, която смята за своя. Оттогава той всъщност засили репресиите, като си гарантира, че общественото недоволство няма да се превърне в осезаемо политическо предизвикателство. От друга страна, това може да е грешка - точно както се оказа с доктрината на Фон Плеве. Пазарната реакция спрямо рискованата политика на Путин вече сочи, че истинска война може да му струва много повече, отколкото е в състояние да понесе.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

35
rate up comment 6 rate down comment 2
data
преди 2 години
Само да ти кажа - победата в Чечня беше много далеч от блестяща операция . Освен ако не смяташ че безразборният артилерийски обстрел на цели села с купища цивилни жертви "планирана , блестяща" и т.н. операция . По принцип се смята за безсилие :) А военният контингент си е точно там където му е мястото - да покаже на американосите , че има сериозни намерения и да му е по лесно в преговорите . Но да затънеш във война с 40 милки държава , с огромна територия в която поне половината от населението него слуша главата , отделно със 100 бъзекчии отстрани не е лъжица за устата дори на Русия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 6 rate down comment 5
dakl
преди 2 години
Ако някой би трябвало да се страхува , то най малко е този за когото пледира авторът, а този който преди 8години организира, финансира и всячески поднрепи преврата в Киев. Сега спонсорите на праврата се оказаха сами в капана ,който бяха подготвили за опонента.И сега са пред свършен факт - Украйна за тях е куфар без дръжка, когото не могат нито да изхвърлят, нито да носят, но по всичко изглежда че ще предпочетат първата опция!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 4 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 2 години
Пак пишеш наизуст - кампанията на Путин в Чечня е т.н. Втора чеченска война и приключва за половин година, щото се води из планините. Това не е никакво затъване, а добре планирана и методично осъществена блестяща военна операция с минимални жертви, която изстреля Путин там, където е в момента. Разкешва, защото е умен владетел и познава правилата на играта - нищо на този свят не е безплатно - така чеченските елити са му предани и му осигуряват сигурност и спокойствие в Кавказ. За всеки кон си има зоб. И за Украйна е приготвил некъв морков - просто по някакъв начин ще им намери цаката и по всичко личи, че вече сериозно се е захванал. И най-вероятно няма да е военно нахлуване, но по някаква причина военната групировка на границата не е без конкретна цел - има план и скоро ще го видим на живо. Писъците не са без основание и - за да се върнем на темата и заглавието на статията - някого много го е страх, но това не е Путин... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 9 rate down comment 4
data
преди 2 години
Нещо не ти схванах тезата - Голоморода не съществува ? Или мой познати украинци не са били изселени в Коми ? Знаеш ли как са ги изселвали щом говориш за факти ? Та качват ги в конски вагони , по средата на нищото локомотива откачва вагоните и отпрашва . Първата година умират 50 % и това ми го разказва бащата на една украинка която е жена на мой роднина . Фактите викаш , ето ти факти или пак не са верни ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 5 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 2 години
Ти уж претендираш за информиран, но само претендираш. Фактите не са ти силната страна, щото ползваш доста фейк източници. Говориш за Голодомора на Сталин, но това е поредният идеологически фейк. Разрови из нета за истински документи, виж за кои години става дума и направи справка колко народ по света точно през 1932-1933 г. измира от глад. Какво се случва точно тогава в САЩ и колко са жертвите на глада там? Чувал си за Голямата депресия - проучи как тя се отразява на цял свят. Гладът е навсякъде и Сталин събира житото от всички източници, за да преразпредели според приоритетите. Три републики са тогавашните житници и Сталин им прибира на всички реколтата, а не за да мори украинци. Btw, част от украинското жито Сталин продава точно на САЩ срещу злато, щото и там гладът е зловещ... ;) Украйна е измислена и създадена като държава от болшевиките и винаги е била обгрижвана и фаворизирана по ред причини. Опитай се да боравиш с достоверни факти, за да си по-различен от щатните кляфкачи тук... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 9 rate down comment 3
data
преди 2 години
Я помисли с кво въоръжават урките в момента - ракети , ама не такива с който да победят а такива дет дават възможност за дълъг , протяжен и кървав конфликт . Той Путин затъна в Чечня и единственият начин да се справи с тях е да се разкешва с тях ежегодно ,а Чечня в сравнение с Украйна е една плюнка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 6 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 2 години
Нема страшно, госпожице! Сега малко не им стигат кинти за купон и преяждане, щото хранят и въоръжават втората по мощ армия на земята. Когато я пуснат (ако все така много настоявате), тогава ще им отпадне това перо и ще живнат и ще си оправят и запратите - армията им ще я храните вече вие - питай кой хранеше и плащаше масрафа на съветските войски в ГДР, Унгария, Чехословакия и Полша и що в България никога немаше агнешко за Великден - щото с младо агнешко си плащахме на Гърция за акъла през последната война, а гърците с него хранеха 6-ти американски флот... ;) А при подобни обстоятелства, подозирам, че пра-дедо ти през 1941 г. е плещил по кръчмите същите глупости за калта и мизерията в Русия... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 10 rate down comment 2
data
преди 2 години
Нал знаеш кво е рекъл дедо Кисинджър : не е важно как ще влезеш в една война , а как ще излезеш . И да Сталин се е справил с Украйна кат ги е оставил да измрат гладни, а тия дет не са умрели ги е изселил на север , ама това сега дали е възможно ? И то хубо си представяш някакъв блицкрииг ама това не е Грузия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 2 години
Хаха... Надай съ Тудоро да съ върни тьейку ти... ;) :lol: Нали не мислиш, че руснаците с години ше прекарват ковчези от Украйна? ОбъркАл си се пич - нали такива и за Сирия ги плещихте? Колко време мислиш, че би продължила една война между Украйна и само групировката, която се сочи от медиите за готова на границата? Аз казвам седмица, за да сложат в Киев тяхна власт. После сички украинци, дето сега си говорят на руски само вкъщи, като им раздадат оръжие, ще разтребят територията за два месеца. После Украйна става като Беларус, после санкции-манкции, вой до небето, Русия се затваря и се оправя по руски, Европа остава без енергия и суровини и забравя секакви зеленящини, щото хората остават без бизнес и свалят правителства, криза секаква, хаос, или както казваше чичко Маркс - предвоенна ситуация. Китай какво прави през това време - яде пуканки пред телевизора, или си оправя неговите си азиатски проблеми? .... Това е само един сценарий и единственият, който стои здраво пред него е тъ пото, занулено, ботоксово, незнам още какво жуже - да или не? От страх ли го прави? Да или не? Защо го прави? Щото както винаги вече е сметнал 10 хода напред и държи некви карти в ръкава си. Като ги изиграе, пак некои ше гледат като пр ъднали... Полека с анализите и прогнозите... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 2 години
Пропусна най-голямата спин епидемия в що годе нормалния свят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още