fallback

Подобряването на финансовата грамотност трябва да е приоритет за ЕС

Едно от всеки три домакинства в съюза не е в състояние да се справи с неочаквани финансови сътресения

13:57 | 03.02.22 г. 3
Автор - снимка
Създател

Израснах във ферма в Ирландия като една от осем братя и сестри. Там за първи път научих за парите. Продавахме продукция на нашата местна общност и като деца работехме с пари и връщахме ресто. Имахме представа за парите, които получаваме, и как те се използват за сметките, които трябва да бъдат платени. Това беше основно финансово образование в много практически смисъл, пише за Financial Times Марейд Макгинес, европейски комисар за финансовите услуги, финансовата стабилност и капиталовите пазари.

Днес светът е различен. Безброй сложни инвестиционни продукти вече са на една ръка разстояние и на нашите смартфони. Имаме по-младо поколение, занимаващо се с крипто, като някои поемат големи рискове чрез устройство, което се побира в джобовете им.

Именно защото светът се промени, трябва да говорим за пари и финансова грамотност. Хората трябва да разбират как функционира финансовата система, как ги засяга и как могат да вземат правилни финансови решения. Трябва да дадем възможност на хората да научат как да управляват финансите си. Колкото по-рано в живота им изградим финансовата грамотност, толкова по-добре.

Това е особено важно след пандемията от Covid, която разшири пропастта между финансово стабилните и финансово уязвимите.

Едно от всеки три домакинства в ЕС не е в състояние да се справи с неочаквани финансови сътресения, да не говорим за пандемия. Внезапният спад на доходите и неочакваните разходи натовариха мнозина допълнително, докато други успяват да пестят, но не знаят как да извлекат максимума от спестяванията си.

Разбира се, финансовата грамотност сама по себе си няма да реши подобни проблеми - тя трябва да върви ръка за ръка с добре регулирана финансова система, честни съвети и добра защита на потребителите - но е ключова част от пъзела.

В ЕС вече има страхотни инициативи за подобряване на финансовата грамотност и повече от половината държави в съюза имат някаква форма на национална стратегия.

Но нивото на финансова грамотност в блока варира значително и като цяло остава твърде ниско, особено сред жените, младите хора и възрастните. Ето защо Европейската комисия работи с Международната мрежа за финансово образование на ОИСР за повишаване на финансовата грамотност в ЕС.

Наскоро публикувахме нова рамка за финансова компетентност на пълнолетни в ЕС. Този съвместен проект описва уменията и знанията, от които всички се нуждаем, когато става въпрос за финанси, особено в светлината на промените, движени от технологиите и устойчивостта.

Публичните и частните организации могат да надграждат рамката, за да стартират нови инициативи. Образователните власти, например, биха могли да я използват, за да изготвят училищни програми, учителите - за проектиране на образователни курсове, а бизнесът - за осигуряване на обучение за персонал или клиенти.

В ЕС образованието е отговорност на националните правителства и Комисията се нуждае от тяхната подкрепа, за да успее. Предвиждаме, че тези правителства ще използват рамката, за да надградят съществуващата си работа или да разработят нови политики и програми.

Работата на комисията с ОИСР не спира до тук. Ще работим заедно, за да гарантираме, че рамката се използва широко и ще наблюдаваме нейното прилагане. Също така започваме работа по рамка за финансова компетентност, създадена специално за деца и младежи, която се надяваме да публикуваме следващата година.

Но това не е само европейски въпрос. Свързвайки се с ОИСР, ние успяхме да се поучим от тяхната работа в Европа и извън нея. Можем да се учим от това, което другите правят.

Финансите се променят, и то бързо. Искам да гарантираме, че хората са наясно с решенията, които вземат в нашата еволюираща финансова система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:24 | 13.09.22 г.
fallback