IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Давосците са разтревожени за глобалната перспектива

Наблюдава се изместване на фокуса от икономически и политически въпроси към екологични и социални

11:05 | 17.01.22 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Давос, Швейцария. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Давос, Швейцария. Снимка: Bloomberg

Освен това списъкът със социални тревоги включва проблеми, които никога преди не са се появявали в тази класация. Около 26% от респондентите, например, сега се тревожат за „влошаване на психичното здраве“ - по-висок дял от тези, които изразяват загриженост за дълга и фискалните или кибер рисковете. С други думи, ако проучването на СИФ е право, тогава давосците днес са обладани от проблеми човек-човек и човек-природа, каквито повечето от тях никога не са били обучавани да анализират.

И така, какво трябва да заключат инвеститорите? Една (цинична) интерпретация на резултатите от проучванията е, че те просто отразяват общ вой на страх, а не трезва оценка на риска. Корпоративните бордове, като пословичните генерали, обикновено водят последната война или се тревожат за проблеми, които са в новините.

Фокусът върху екологичните и социалните въпроси в тези проучвания на СИФ - който се среща и в анкети като ежегодната такава на животозастрахователната компания AXA - вероятно е предизвикан от неотдавнашната климатична среща на ООН в Глазгоу (COP 26) и пандемията от коронавирус. Това обаче не го прави непременно добра отправна точка за класирането на бъдещите рискове.

Напротив, ако погледнете назад към последните две десетилетия, консенсусът в Давос понякога оценява света погрешно: проучването за рисковете от 2007 г., например, се фокусира върху цените на петрола и забавянето на китайската икономика, а не върху евентуален финансов колапс; през 2020 г. тревогите бяха относно изменението на климата, като почти не се споменаваше рискът от пандемия. Има причина някои търговци на хедж фондове да се шегуват, че умният начин за търговия на пазарите е да се усети настроението в Давос и след това да се предприемат противоположни действия.

Друг проблем, който също може да изкривява проучванията е дезориентацията. Днешните корпоративни лидери са прекарали кариерите си в оценяване на осезаеми икономически рискове, като нарастващи лихвени проценти или цени на петрола. Донякъде разглеждат и политическите рискове. Много от новите социални и екологични проблеми обаче са неизследвана територия. Това може да обясни защо проучването разкрива толкова високо ниво на генерализиран страх; и защо това изглежда в такова противоречи с опита на много лидери на компании днес. Очаква се задаващите се корпоративни отчети в Америка да покажат, че печалбите са скочили в 9 от 11-те сектора.

Има обаче друго обяснение за това, което се случва: че елитът в Давос основателно се тревожи, а фондовите пазари не го правят. Едно десетилетие на изключително разхлабена монетарна политика породи опасни нива на самодоволство относно рисковете, независимо било те икономически, екологични или кибер.

Това не е извод, който повечето инвеститори искат да чуят. Той също така не означава, че пазарите са напът да се сринат - поне не, докато индексът за финансовите условия на Goldman Sachs е на рекордно ниски нива. Но мисля, че това отчасти е правилният извод, пише още Джилиън Тет. Би било глупаво инвеститорите да игнорират тона на тези проучвания. А давосците вероятно също грешат, като подреждат „спукването на балона при активите“ толкова назад в списъка си с притеснения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 0
julian12
преди 2 години
Давосците да умрат всички в адски мъки! ПЛАНДЕМИЯТА отшумява защото излязоха документи от ДАРПА, доказващи ефективноста на иверметкин и ходроксихлорикуин. Сега ще опитват с другата аджента - затваряне защото имало климатични промени. Тоталитарен ред!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 0
khao
преди 2 години
дааа, за това като иден на музей У Лондон или У Париж само 10% е енглийско и френско изкуство... другото са Египет, Ацтеки и тнт все от другия край на света.... и са ги купили, нали! :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 0
Боян
преди 2 години
Естествено, че не е само с ограбването на чужди държави, но и с бруталното експлоатиране на собственото си население, не случайно раждаемостта от много години е трагична и белите роби също са на изчезване. Белите са свикнали от хиляди години да бачкат за да оцеляват през зимата, но новите граждани на европа и америка от африка и други южни държави не са свикнали да бачкат като ненормални, нито пък имат слабост към пестене имат ли два лева трябва да се изхарчат, а успеха се дължи и на спестовността на белите, която новите граждани не разбират изобщо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Толкова ти е акъла, затова си мисшиш, че ЕС е богат, щото бил убивал и грабил. Лесно обяснение за празноглавите фенове на кремъл. Хората работят, работят много и ефективно, работят с главите си, спестяват и инвестират, имат закони и ги спазват. А вие надигайте шишето с водка и се чудете що сте бедни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 2
khao
преди 2 години
ааа, сега такъв бил живота, на бате плоското дете! :):) разсъждаваш така, все едно сега си се родил или си живял цпл живот в пещера!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 2
doba
преди 2 години
aranda, power grid - Ами такъв е Живота. Дори и не допускам, че АКО Картаген бе победил Рим щеше да има някаква милост :) Или вие ако попаднете в ръцете на някой... хафро-хамериканец няма да ви се размине :) Ще има бой, *** и хафриканска музика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 2
power grid
преди 2 години
doba прав си наистина богаъството в ЕС не е паднало от небето...Зад него стоят грабежиубийстваробство..Запада забогатя вследствие награбежа на Северна и Южна Америка Азия и Африка.Това че забогатяли с труд го разправяй на баба си.Като погледнеш хубавите църкви площадо картини замисли се кой ги е поръчал и откъде са парите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 2
aranda
преди 2 години
Очаквах някой да ме апострофира, че толкова можеш - толкова получаваш. Няма да връщаме историята назад и да коментираме как са изсмуквани ресурсите на цели държави, а на хората там са им подхвърляни някакви трохи...колкото да преживеят. Само защото "на Запад" са по- умни и можещи...Само че сега и ресурсите на богатите общества са изсмукани от върха на пирамидата, и то за поколения напред. И мислещите млади или бедни хора са наясно с това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 1
doba
преди 2 години
aranda, Новите поколения и бедните мигранти си мислят, че сегашното благосъстояни на ЕС и Запада като цяло е паднало от небето. Всеки си мисли, че ВиК-то, пералнята, съдомиалката и хладилника са даденост. Отделно комуникациите. НО зад тах стоят трудът на хора, посветили се на т.н. растеж, отричан по-долу. До 100г посочените от мен неща по-горе просто... ги е нямало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 2 години
Точно тази теза защитавам и аз.Доказано е че ръста и инфлацията не са задължителни за благосъстоянието.Идеята е че растежа на всичко,говорим за самата производителност на стоки и не само,а и на услуги,води до иновации и по добър живот Само че да,както и ти каза има един таван и след него този растеж става токсичен.Богатите искат да трупат до безкрай на гърба на бедните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още