Що се отнася до „Северен поток 2“, управляващата партия и опозицията в САЩ за пореден път се оказаха единодушни. Демократката Джейн Шахин говори за „постоянна заплаха за Европа" в четвъртък, малко преди Сенатът на САЩ да гласува нови санкции срещу германско-руския газопровод.
Републиканецът Тед Круз, един от най-острите критици на газопровода, осъди Северен поток 2“ като „инструмент за агресия на Владимир Путин“. Ако тръбопроводът не бъде спрян, Русия ще се почувства по-силна и ще „изтрие Украйна от картата".
Въпреки че законопроектът на Круз за налагане на незабавни санкции върху проекта за милиарди долари в крайна сметка не успя да премине през влиятелната камара на Конгреса, повечето демократи се обединиха около смекчения законопроект на сенатор Боб Менендес. Той би санкционирал Русия само в конкретния случай на нахлуване в съседна държава. Гласуването на инициативата на Менендес се очаква през следващите дни.
С резултата от гласуването Сенатът изпрати ясен сигнал срещу „Северен поток 2": 55 от 100 сенатори гласуваха в подкрепа на радикалното предложение на Круз, включително петима демократи. За приемане бяха необходими 60 гласа.
По този начин германската коалиция получава сигнал, че не може да се отърве от опозицията срещу „Северен поток 2“. А президентът на САЩ Джо Байдън е подложен на натиск да убеди германците да размислят, пише германският всекидневник Handelsblatt.
През лятото Байдън преустанови планираните санкции срещу експлоатационното дружество Nord Stream 2 AG, дъщерно дружество на руската група „Газпром“, и неговия германски главен изпълнителен директор Матиас Варнинг. Но демонстрацията на сила на украинската граница и енергийната криза в Европа карат Вашингтон да се съмнява повече от всякога в газопровода, който дава на Владимир Путин още по-голямо влияние.
Спорът минава в следващия рунд
Фактът, че санкциите на Круз пропаднаха, поне му дава известна свобода на действие: демократът Менендес също иска мащабни санкции, но само в случай на руска инвазия в Украйна. Санкциите са насочени към „Северен поток 2", руските банки и високопоставени руски военни и държавни служители, включително Путин. В проекта се казва, че газопроводът е „инструмент на злото“ и че правителството на САЩ трябва да „обмисли всички налични и подходящи мерки“, за да гарантира, че газопроводът никога няма да бъде пуснат в експлоатация. Белият дом подкрепя искането на демократите.
Новите законопроекти се случват в чувствителен момент в трансатлантическите отношения. Всъщност администрацията на Байдън не иска да се конфронтира с Германия в момента, за да поддържа „единния фронт срещу Русия", подчерта Държавният департамент на САЩ. „Трябва да бъдем тясно обединени с нашите европейски партньори, включително с Германия", обяви Съветът за национална сигурност на Белия дом.
Правителството на САЩ обаче очаква в бъдеще много по-голяма инициатива от страна на германците, за да поставят Русия на мястото ѝ, както стана ясно през последните месеци. Напоследък тонът от Вашингтон се промени. Външният министър Антъни Блинкен поиска от Берлин открито да заплаши със спиране на газопровода, за да окаже натиск върху Путин. „Ако Русия продължи агресията си спрямо Украйна, е много трудно да си представим, че по газопровода ще потече газ“, подчерта Блинкен по време на встъпителното посещение на колегата си Аналена Бербок във Вашингтон.