IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как изглежда натискът на Русия за капитулация на Запада?

Москва представи на американците и НАТО два проектодоговора, които са отчасти противоречиви, но във всеки случай в голяма степен неприемливи

08:31 | 11.01.22 г. 32
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Владимир Путин (вляво) и американският президент Джо Байдън по време на предишната им среща в Швейцария. <em>Снимка: Peter Klaunzer/Swiss Federal Office of Foreign Affairs/Bloomberg</em></p>

Владимир Путин (вляво) и американският президент Джо Байдън по време на предишната им среща в Швейцария. Снимка: Peter Klaunzer/Swiss Federal Office of Foreign Affairs/Bloomberg

Водещи западни политици реагираха незабавно, когато в средата на декември руското правителство представи проекти на договори, според които САЩ и НАТО трябва да се ангажират с всеобхватни гаранции за сигурност спрямо Русия: основните моменти в тези текстове са напълно неприемливи.

Москва е възмутена. Външният министър Сергей Лавров дори предложи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг да подаде оставка: негативните коментари на Столтенберг относно руските документи показват, че "той не се справя с работата си". За пореден път бе изпята старата песен за невежия Запад, който не зачита конструктивни предложения и законните интереси на Русия, пише Райнхард Везер в коментар за Frankfurter Allgemeine Zeitung

"По своята същност и форма те не са предложение за дискусия, а ултиматум - искане за безусловна капитулация." Тези думи за проектодоговорите не идват от западен политик, а от коментатор на руската държавна информационна агенция РИА Новости. На уебсайта на агенцията авторът предвижда почти всеки външнополитически ход на руския президент Владимир Путин.

"Да си тръгне с подвита опашка"

„Няма добър изход за Запада, без да загуби облика си - освен ако той гордо не отстъпи и така не отприщи война с Русия. Дори Западът сега да надава силен вой, а военните на НАТО трескаво да проучват оперативните планове - ако нещата станат сериозни, алиансът ще напусне границите на Русия с подвита опашка“, пише авторът на публикацията.

Руските медии са пълни с подобни изявления, откакто президентът Владимир Путин възложи на дипломатите си да издействат от Запада правни гаранции за сигурността на Русия по време на речта си във външното министерство в Москва в средата на ноември. Тези гласове не са последователни: понякога те говорят за екзистенциалната заплаха за Русия от настъпващата НАТО, от която трябва да се защити с всички средства, понякога за слабостта на Запада, която трябва да се използва, за да се свалят Съединените щати от "световния им трон". Но един мотив преминава през всички тези изявления като основен тон: Москва вече е начертала "червени линии" (израз, който Путин използва в речта си в Министерството на външните работи), които не могат да бъдат предмет на преговори. Западът трябва да ги приеме. Ако ги пренебрегне, това ще му струва скъпо.

Дивата реторика на пропагандаторите на режима не означава непременно, че Кремъл наистина мисли и планира по този начин. Те са медийният еквивалент на разполагането на руски войски по границата с Украйна, за което никой на Запад не знае дали е само заплаха или истинска подготовка за война. Това, което може да се каже със сигурност обаче, е, че руското ръководство се стреми да създаде впечатлението, че войната е неизбежна, ако Америка и НАТО не отговорят на исканията на Русия. 

Това послание се разпространява и от ръководството на страната. След успешното изпитание на новата руска хиперзвукова ракета "Циркон" в навечерието на Коледа говорителят на президента Владимир Путин заяви за двата проектодоговора: "Е, да се надяваме, че по този начин те ще бъдат малко по-убедителни за Запада."

Малко след това самият Путин коментира: „Ако преговорите по представените от Москва документи не доведат до бърз резултат, реакцията на Русия ще зависи от това какво ще ми предложат моите военни експерти“.

Неясен и несигурен

Ако приемем сериозно двата текста, публикувани от руското правителство, то не е изключено да ги наречем призиви за капитулация. Те само външно са проекти на договори, в които двете страни се ангажират с нещо. Точно формулирани са онези пасажи, в които САЩ и НАТО се ангажират с нещо и в същото време трябва да се гарантира, че декларираната реципрочност остава без последствия за Русия. В ключови моменти езикът е размит и неясен - и очевидно преднамерен с оглед на възможностите за тълкуване, които възникват за Москва. Например, многократно се говори за това, че и двете страни се въздържат от действия, които биха били „възприети от другата страна като заплаха за нейната национална сигурност“.

Но възприятието не е критерий, който може да бъде проверен и въз основа на който да се определи нарушение на договора. Каква практическа стойност биха имали подобни формулировки, може да се види от настоящата ситуация: никаква. Руското ръководство твърди, че Русия е изправена пред заплаха от страна на Запада, но същевременно отрича правото на другите да се чувстват застрашени от Русия. Това било просто „русофобска пропаганда". Анексирането на Крим например, според коментатор на Риа Новости, не е „руска агресия": „Руснаците защитават част от своята територия - т.е. Украйна - от западната експанзия“.

Дали Украйна се чувства застрашена от комбинацията от война, която Русия вече води на нейна територия, разполагането на войски на границата ѝ и подобни изявления от страна на Русия – това също няма отношение към реда в Европа, който Русия търси с тези договори. Подобно на останалите европейци, тя не фигурира в тези договори като държава с равни права. Кремъл не се стреми към нищо друго, освен да изхвърли зад борда всички принципи на съжителство и сътрудничество между държавите, които европейците, включително Русия и Северна Америка, приеха в края на Студената война. А ако се случи исканото, европейският континент ще бъде разделен на сфери на влияние.

Това си личи и това кой важен документ липсва от преамбюлите на двата проектодоговора - с дългия списък от международни споразумения, на които трябва да се основават новите договори - Парижката харта от 1990 г., в която подписалите я страни, включително Съветският съюз, обявяват края на Студената война в Европа, ангажират се с демокрацията и правата на човека и обещават да се въздържат от „всякаква заплаха или употреба на сила (...) срещу териториалната цялост или политическата независимост на която и да е държава".

Свобода на избора на съюз

Хартата се основава на равенството на всички участващи държави. Особено важен е изричният ангажимент „за правото на държавите свободно да определят своите собствени политики за сигурност". Това премахва основите на мита, разпространяван от руското ръководство, че НАТО е нарушила обещанието си никога да не се разширява на изток. Напротив, Съветският съюз, чийто правоприемник е Русия, изрично декларира правото на всички държави да избират сами съюзите си.

Отсъствието на Парижката харта има преди всичко символично значение. Руските проектодоговори са несъвместими и с документите, на които Москва се позовава в преамбюлите. Това е видно от примера с Хартата за европейска сигурност, приета на срещата на върха на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) през 1999 г. Руското ръководство обвинява Запада, че с разширяването на НАТО на изток е нарушил забраната в член 8 от Устава да укрепва собствената си сигурност за сметка на други държави. Разбира се, в същия член се потвърждава и правото на всички държави от ОССЕ „свободно да избират споразумения за сигурност, включително договори за съюз" - точно това, което руското ръководство изрично отказва на Украйна, Грузия и други.

Забраната за приемане на нови членове в НАТО е основен елемент и на двата проектодоговора. Прави впечатление, че това искане е формулирано по различен начин в двата текста. Докато в споразумението, което Русия иска да сключи със САЩ, се говори само за отказ от разширяване на изток, споразумението с НАТО трябва да забрани всякакво бъдещо разширяване на алианса. Говорителката на руското външно министерство уточни, че това се отнася най-вече за Швеция и Финландия.

В двете неутрални държави присъединяването към НАТО се обсъжда от анексирането на Крим през 2014 г. насам, а одобрението сред обществото расте. В този контекст и президентът Саули Нинистьо, и министър-председателят на Финландия Сана Марин потвърдиха в новогодишните си обръщения, че страната им запазва възможността за членство в НАТО.

Исканията на Русия към НАТО обаче далеч надхвърлят забраната за бъдещо разширяване. На всички държави, които са били членове на Алианса към момента на подписване на Учредителния акт на НАТО-Русия на 27 май 1997 г., се забранява да вкарват войски или оборудване в други европейски държави, които не са били там към крайната дата. По този начин приетите оттогава членки де факто ще бъдат част от НАТО само в политически план, но не и във военен. Дори въздушното наблюдение в балтийските държави, което се поема на ротационен принцип от големите държави от НАТО след присъединяването им през 2004 г., вече няма да бъде позволено. Най-голям брой нарушения на въздушното пространство на страните от НАТО от страна на руските военни вече се извършва именно в балтийските държави.

Освен това в проекта се посочва, че „маневрите и другите военни дейности на ниво бригади в ивица с договорена ширина и конфигурация" по руската граница трябва да бъдат забранени. В проекта не се споменава нищо за размерите на тази ивица, желана от Русия. Предполага се, че тя ще се прилага от двете страни на границата, като по този начин ще задължи и Русия на реципрочност. Но един поглед към картата показва какво може да означава това за балтийските държави: Техните военни ще бъдат лишени от всякаква свобода на придвижване в собствената си страна, докато Русия, предвид размерите си, едва ли ще трябва да приеме някакви ограничения.

Тези ограничения от проекта за споразумение между НАТО и Русия трябва да се разглеждат в контекста на член 5 от проекта за руско-американски договор. В него двете страни се задължават да не разполагат войски или оборудване в райони, „където такова разполагане би било възприето от другата страна като заплаха за националната ѝ сигурност". Единственото изключение са войските на собствената им територия.

По този начин на Русия няма да бъдат наложени никакви ограничения, докато САЩ ще бъдат задължени да изтеглят всички войски от Европа, ако Москва обяви, че се чувства застрашена от тяхното присъствие. С оглед на факта, че според идеите на Москва Америка също трябва да изтегли всичките си ядрени оръжия на своя територия, това би довело до такова потискащо военно превъзходство на Русия в Европа, което предполага една единствена презумпция: Москва има фантазии, които надхвърлят възстановяването на бившата съветска сфера на влияние. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 2 rate down comment 6
Gocho
преди 2 години
Русия няма нужда да напада никой самия Запад със своята си политика бута страните в ръцете на Путин
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 8
ing5rov
преди 2 години
в случая обаче Русия държи голямата сопа ... дълги години това беше 'аргумент" за "демократизиране" , ползаван от САЩ ... сега ролите са сменени , тъй че топката е у Байдън ... неприемливи или не , това са условията !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 6
Werter
преди 2 години
Едва ли е валидна опорната точка, че при бази на САЩ ставаме мишена.Фактите са, че Русия никога не смее и не би посмяла да нападне държава, в която има американски бази, защото отговорът би бил съкрушителен. Руската агресия е срещу по-слаби държави без външна защита.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 6
Oбичам България
преди 2 години
Като народ ние можем да се гордеем, че всичките ни народни деятели и патриоти: Г. Раковски, Л. Каравелов, В. Левски, Хр. Ботйов, А. Кънчев, П. Волов, Г. Бенковски и проч., са биле против официална Русия. Никога те не са апелирали към нея, защото са знаяли, че нейний камшик повече боли от турския.Захари Стоянов
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 8
aldy
преди 2 години
На нашата територия има четири пинд0стански бази. При една сериозна патаклама с Рашата, ние ще сме едни от първите, за които ще е без значение дали са ваксинирани или не. А кратунчовците като деца се радват, че ще станем зян за чужди интереси. България трябва незабавно да напусне отан. За нас основната опасност е Туркия, а отан няма да ни опази от нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 6
Werter
преди 2 години
Напълно съгласен.Агресивното имперско джудже иска да си осигури пълна свобода, за да безчинства в прибалтика, Украйна, Грузия, Казахстан, а защо не и вБългария, като гледам каква проруска пропаганда се лее...Както и за Сталин, човешкият живот не струва нищо за Путин. Готов е да разпали поредната война и да жертва народа си в името на великоруски имперски интереси. Всъщност той вече го е пожертвал икономически - с мизерни заплати и пенсии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 4
redcretin
преди 2 години
Фантазии на едно джудже. Утре ще е в миналото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Тая старийка на ниво Костя Копейкин я изтипосайте в партийния ви вестник и после си я употребете по предназначение във външните си клoзети, от покривите на които излъчвате сигнала на "суперрадара", дето заглушавал цяла Европа. И още нещо - набийте си го в празните кратуни - времето, в което Мордор си определяше и си самодаваше право за "влияние" в независими държави отмина! Никой вече не ви иска, мордорски алкохолици! И не САЩ определя кой как и къде, а самите народи! Или си учуден, защо сте мразени навсякъде от хората?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 5
дядя Вова
преди 2 години
Е, трябваше да е малко цитатче, но тук защо ли няма UNDO ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 6
дядя Вова
преди 2 години
"Само за една седмица след връчването на проектодоговорите Русия въведе на бойно дежурство два полка с междуконтинентални ракети "Ярс" единият е шахтен, а другият мобилен.Затвори и Северният морски път в Арктика заради провокациите на НАТО. Въведе само за 36 часа нов радар, който заглушава всичко над Европа."" '22'21'20'19'18'17'16'15'14'13'12'11'10'09'08'07'06'05'04'03'02'01'00'99'98 User IDPasswordFacebookTwitterPinterestLinkedInНа прага на световна войнаKrassimir Ivandjiiski - Красимир ИванджийскиНа война, като на война. Аритметиката е простаРусия каза на САЩ: "Стоп, хайде обратно"01.2022И така, все пак война?Какво се случи? Русия каза на САЩ и НАТО "Стоп, дотук, хайде обратно!"Тези думи бяха представени от Москва във формата на два проектодоговора за сигурност между САЩ и Русия и на споразумение на Русия с НАТО.Всъщност най-точната дума за тях е ултиматум.Откакто се помня, в световната политика по линията Изток Запад не е имало такъв ултимативен и императивен документ.Москва каза на Вашингтон и Брюксел "Стоп, хайде обратно, откъдето бяхте тръгнали, въпреки договореностите с Горбачов, че НАТО няма да се разширява на Изток. Ако не се съгласите с добро, Русия е готова за военен отговор".Ако отговорът на САЩ и НАТО е "не", тогава ни очаква ескалиращ кръг от Студената война, тъй като опитът от последната студена война показа, че правилата за нейното провеждане се формират не от добри пожелания, а от предизвиканите от тях локални и глобални кризи, които принуждават страните да се споразумеят за някаква рамка.Засега няма такава рамка всички стари споразумения са демонтирани, нови все още не са сформирани.Русия даде да се разбере, че не е готова да се примири с ролята, която САЩ ще благоволят да й дадат в рамките на своята визия за световния ред.САЩ от своя страна демонстрират явно нежелание да признаят правото на Русия да има сфери на влияние и да провежда външна политика, независима от решенията на Вашингтон.Това поражда системни и неотстраними противоречия.Засега няма предпоставки за предотвратяване на ескалацията, даже до световна война.Това е кратка разшифровка на исканията на Русия към САЩ и НАТО.Русия иска преразглеждане не само на глобалната, но и на европейската система за сигурност след Студената война никакво разширение на НАТО на Изток; никакви оръжия на НАТО около границите на Русия; никакво незачитане на интересите на Русия на територията на бившия СССР , в Източна Европа, Кавказ и Централна Азия.Налице е решимост на Русия да промени статуквото независимо от онова, което САЩ говорят или могат да направят.Мащабът на предложенията е такъв, че предполага отговор само "да" или "не". Отлагане до някакъв следващ етап не е опция.САЩ и НАТО заявиха, че няма да приемат тези искания на Русия. Сега всички ще очакват следващата крачка на Русия. Каква може да е тя?Какъв е моментът и как се стигна до него?САЩ водят война срещу целия свят, като си въобразяват, че ще останат незасегнати. Война срещу Русия в Украйна. Разполагане на нови средни ракети на САЩ в Германия или Полша. Втора криза "Пършинг II". Война на НАТО и ЕС срещу Беларус и Русия. Война между Украйна и ЛНР/ДНР. Война НАТО Русия в Черно море. Война САЩ Китай заради Тайван. Война срещу КНДР. Англоамериканско-ционистка атака срещу Иран. Война между Армения и Азербайджан. Търговска война на САЩ срещу целия свят. Нарушени глобални производствени, транспортни и търговски вериги. Био война срещу света COVID-19. Геофизическа война срещу света.С една дума САЩ водят войни срещу целия свят.Но Русия не може да бъде победена във военно отношение от нито една кампания и комбинация на тези сили. За първи път от векове Русия не догонва своите западни противници, но ги изпреварва, както при обикновените, така и при ядрените сили. Както се казва "щом ти плюят по гърба, значи си ги изпреварил".Целта на САЩ в Украйна е ясна. Русия да бъде отслабена по същия начин, по който САЩ подкопаха СССР в Афганистан през 80-те години на миналия век. Представяте ли си нов Афганистан в центъра на Европа?САЩ изградиха свой тръбопровод за оръжия към Украйна за над 4 милиарда долара. Оръжия са доставяни и от запаси, контролирани от ЦРУ в Румъния и България. Тази война от началото е насочена към ескалация.САЩ предлагаха на света "да прегърне хаоса и да живее в лудост".Това е същността на момента. Това е реалността на Третата световна война, която влезе в своята начална фаза.Въпросът сега е каква ще бъде конфигурацията на света в резултат на войната.Това е глобална криза на капитализма, криза на системата на глобализирането, а оттам и криза на световното устройство, т.е. или ще унищожим системата, или тя ще ни унищожи.Намираме се в този исторически момент.Шегите и отстъплението свършиха. Мечката излезе от бърлогата.Само за една седмица след връчването на проектодоговорите Русия въведе на бойно дежурство два полка с междуконтинентални ракети "Ярс" единият е шахтен, а другият мобилен.Затвори и Северният морски път в Арктика заради провокациите на НАТО. Въведе само за 36 часа нов радар, който заглушава всичко над Европа.Стратегическият пейзаж никога не е бил по-опасен.От едната страна имаме принуждаване към мир, а от другата принуждаване към война. На стиковката в Украйна вече се стреля.Единият полюс е, че войната е неизбежна, вторият полюс е, че война няма да има.Единият полюс са САЩ и НАТО, които искат да принудят Русия към война, другият полюс е Русия, която ги принуждава към мир.Между двата полюса има няколко варианта. Сигурен съм, че за всички тях има подготовка в Генералния щаб на Руските въоръжени сили, т.е. в новата Ставка на Русия.На нейната поява ви обърнахме внимание още преди няколко години с предупреждението, че "Русия влиза в режим на война", "Не изкарвайте мечката от бърлогата, ако не знаете как да я върнете обратно там" и, че "Русия не започва войните, тя ги завършва".Това важи и за сегашната ситуация.Русия е готова за всички варианти. Новите ? оръжия ? дават възможност не само да бъде независима, но и да принуждава другите към мир.Западът е контрапункт слаб, в системна криза и в безпътица. Но съпротивата му е отчаяна. Мобилизират се всички сили на англосаксонския ционистки конгломерат и се опитват да принудят Русия към война в Украйна.Русия начерта своите червени линии в Украйна никакво разширяване на НАТО в Украйна, ако НАТО не даде гаранции за сигурността на Русия, отговорът ? ще е военен.На това бяха подчинени и разговорите на Путин с Байдън. Борис Джонсън, отиващата си Меркел, Макрон и др.Въпреки тяхната секретност имам основания да предположа, че тонът на Путин е бил достатъчно ясен САЩ и НАТО или ще се съобразят с интересите на Русия, или война, в която ще бъдат разгромени.Според последни "разигравания" войната в Украйна ще свърши не за 10 дни или 10 часа, а максимум за час и половина!Ще ви припомним и отговора на Путин на въпроса за колко може да свърши войната със САЩ "За по-малко от 30 минути".Това са реалностите във военната област.И така, голямата картина продължава да бъде, че САЩ са тръгнали на война срещу Русия в Украйна с чужди ръце и чужда кръв. Искат да принудят Русия да се намеси.Независимо от това колко пъти сме писали, че отношенията между Русия и САЩ не могат да станат по-лоши, те винаги са ни опровергавали и са ставали все по-лоши. И по-лоши.Развръзката в Украйна може да настъпи всеки момент. Това беше ясно още от момента на кървавия преврат на хунтата в Киев през 2014 г.Въпросите "дали" и "кога" са успоредни.За Украйна и САЩ "кога" трябваше да бъде преди завършването на "Северен поток 2". Но той вече е завършен. За Киев само войната може да спре въвеждането на газопровода в експлоатация. Иначе геостратегическото значение на Украйна става напълно нищожно, а оттам и за САЩ, които изграждат този сценарий.Заради това сега САЩ и Киев правят всичко възможно СП-2 да не бъде сертифициран. Ситуацията се подсилва от други съпътстващи фактори.На първо място е започналата енергийна криза в Европа. Немците би трябвало да сертифицират и пуснат тръбата в експлоатация. Но отново отлагат сертифицирането.На този фон тревога предизвикаха думите на 24 октомври на министърката на отбраната на Германия Анагрет Крамп-Каренбауер, която заплаши Русия с използването на ядрени оръжия, ако Москва не се съгласи с исканията на НАТО. Германия няма собствени ядрени оръжия, но най-големите ядрени складове на САЩ в Европа се намират именно на немска територия и атаката може да започне от американския арсенал на европейска територия.Руският министър на отбраната Сергей Шойгу отговори на немската военна министърка с думите: "Трябва да помним как завършва придвижването на войски към руските граници".Руският министър на външните работи Сергей Лавров коментира: "отношенията между Русия и НАТО не могат да бъдат наречени катастрофални, тъй като те просто не съществуват".Тези думи бяха казани в момент, когато САЩ и НАТО вече са прекрачили "червената линия", начертана от Москва, а именно никакво разполагане на бази на САЩ и НАТО на украинска територия.Обратното САЩ и Англия вече са взели под контрол територията на Украйна.Най-крупното място на дислокация на САЩ в Украйна е Яворовският военен полигон /на 30 км от Лвов/, където на постоянна основа са разположени 300 американски инструктори, които вече са обучили над 10 000 украинци. Фактически Яворово се е превърнал във военна база на САЩ на предно присъствие.В Очаков американците построиха пункт за оперативно управление на корабите. По същество това е база на военноморските сили на САЩ. Вече направиха карта на морското дъно, за да могат големите кораби да акостират.САЩ готвят постоянна квартира на своя военен флот в Очаков, и ще докарат и плаващ док за ремонти.Англичаните са харесали намиращото се на 30 км от Одеса пристанище Южний. В Лондон планират строителството в Украйна на две военно-морски бази в Черно и Азовско море.Освен това в Украйна има още няколко замаскирани места на военното присъствие на американците.Всичко това е доказателство, че англо-американските елити са готови за ескалация на конфликта с Русия в Украйна, Донбас и Беларус и го провокират. Те са избрали територията на Украйна на силовото приложение.Ситуацията в Европа също е подходяща за ескалация на военната ситуация, особено в Източна Европа.Коронавирусната пандемия, която е специфично биооръжие, отново чупи рекордите по смъртност и локдауни, което унищожава икономиката и жителите на тази част на Европа.В Западна Европа ситуацията не е по-добра не само заради пандемията, но и заради започналата енергийна криза и нарушаването на газовите доставки, отдавна планирано от САЩ с инфлационно дестабилизиране на суровинните борсови площадки не само в Европа.Икономиките на ЕС понасят колосални загуби от налаганата им от САЩ и Англия зелена икономика, с което те не могат да се справят в следващите 15-20 години.САЩ и Украйна са максимално заинтересовани да провокират Москва към пряко вмешателство във военния конфликт в Донбас. Украйна затъва в икономическата и енергийна криза. Останките от промишлеността едва ли ще преживеят тази зима. Милиони украинци ще останат без работа в студените си квартири. Ще започнат масови социални протести и стихийни действия. Ако Газпром пусне Северен поток 2, заобикаляйки Украйна, Киев няма да може отникъде да взема газ за реверс.Тези проблеми трябва някак си да се решават от Украйна. Ако с икономиката и промишлеността вече нищо не може да се направи, може да опитат все пак със. Във връзка с това, вероятността, че Киев тази зима ще измисли нещо е голяма. В противен случай ще е на дневен ред оцеляването на режима.При всички варианти проблемът е в това, че в момента Москва и Вашингтон нямат пространство, на което могат да маневрират.Отношенията САЩ Русия са в агония.И така, голямата картина към края на декември продължава да е следната САЩ, Англия, Балтийските страни и Полша, както ЕС и Украйна искат да принудят Русия да се намеси. Защо? Защото, както сме писали много пъти, целта им е не да се победи Русия с военни средства, целта им е да се победи Русия политически. Всяка руска намеса ще бъде използвана от англосаксонците, за да докажат, че НАТО е жизненоважно за европейската сигурност.Разбира се, нито укронацистите, нито техните шефове на Запад вярват, че Украйна може да спечели с военни средства. Те знаят, че ЛНР и ДНР в съюз с Русия ще спечелят всяка военна конфронтация. Целта им е не да побеждават, а да осигурят кърваво поражение на Украйна.С други думи, колкото повече Западът осигурява на Киев играчки за провокация (но не и за победа), колкото по-лоша е вътрешната им ситуация, толкова повече стимули ще имат да произвеждат нещо наистина провокативно.Това означава, че целият украински въпрос е само върхът на много по-голям политически айсберг, и че обединеният Запад трябва отново да понесе удар от Русия. 1000 години войни за съществуване са научили руснаците да не бързат, да чакат, дори дълго, докато врагът им бъде отслабен до крайност и докато наберат максимална сила, преди да влязат в битка с него. Но този подход има и своя потенциал негативен аспект той не работи срещу враг, който е изпратен не за победа, а за поражение.Ако врагът ви е решен да се провали, тогава нямате друг избор, освен да решите как и кога да го победите.Освен това украинците не са врагове, това неведнъж беше казано от Путин.Истинският враг е Западът и Русия трябва да победи този Запад, а не неговото украинско пушечно месо. Истинската битка не е за ЛНР или за Украйна, това е битка за бъдещето на европейския континент. Това е голямата битка на Русия и САЩ.Приблизително веднъж на 100 години владетелите на Европа обичат да се обединяват, за да атакуват Русия. Миналото не ги научи на нищо, защото те са твърде глупави, за да разберат, че са идеологически наследници на Наполеон и Хитлер (и на много други преди тези двамата). Кремъл няма друга възможност освен да напомни на западните управляващи елити как приключиха предишните им опити. И те трябва да направят това не с думи, а с действия ясни и недвусмилени.Що се отнася за casus belli Русия вече ги има достатъчно и отдавна с базите на САЩ в Украйна, обстрелването на Донбас, корабите на САЩ и НАТО в Черно море.Като цяло съотношението на силите определя подхода към финалното разиграване на твърде дълго продължилата партия и ще завърши със закриване на проекта Украйна по един или друг начин. А заедно с него на проекта нова Хазария в Украйна, и на голям Израел в Близкия Изток. Едновременно с това ще има и закриване на проекта Тайван, на проекта голяма Турция и т.н.Какво ще бъде в Украйна мир или война? САЩ играят своята игра и искат да набутат Русия в украинските блата. В Кремъл прекрасно разбират всичко. САЩ нямат намерение да се отказват от Украйна, защото Украйна е основният плацдарм на САЩ и НАТО срещу Русия.Има два по-сериозни сценария за Украйна.Първият ако Киев започне мащабна военна операция в Донбас, тогава Русия наистина ще е принудена да отговори. Още повече, че повечето жители на Донбас вече имат руски паспорти. Резултатът ще е пълен разгром на режима в Киев и буквално унищожение на Украйна, като в крайна сметка ще е пълно елиминиране на САЩ и НАТО в района.Вторият сценарий е онзи, който Русия исторически прави най-добре търпеливо и дългосрочно изграждане на позицията с печелене междувременно на малките битки по пътя към победата във войната. А войната не е между Русия и Украйна, а между Русия и САЩ, т.е. тя е на стратегическо равнище, за което Путин постоянно предупреждава САЩ и НАТО.В случай на влошаване на ситуацията на руско-украинската граница или ако страните от НАТО или самите САЩ нанесат ядрен удар по територията на Руската федерация, ядрената доктрина на Русия предвижда край на плановете на Запада да нанесе превантивен ядрен удар по руска територия.При първите ракети, насочени към Русия, без значение с какви бойни глави са те, ще има контра термоядрен удар, който ще унищожи тотално тези страни, преди изстреляните от тях ракети да достигнат руска територия. Най-новите видове стратегически оръжия, с които Руската федерация разполага, правят невъзможен удар, като същевременно гарантират пълното унищожаване на САЩ като държава.Това е и фона на стратегическо равнище с разиграваните сюжети принуждаване към агресия от страна на САЩ, и принуждаване към мир от страна на Русия.За всеки случай началникът на Генералния щаб Герасимов заяви, че 95 процента от пусковите установки на наземните стратегически сили се намират в постоянна готовност за бойно използване. Това означава, че остава само да се даде заповедта пуск.И никой не обърна внимание на малката информация, че всички руски подводници са изчезнали с техните позивни, т.е., че най-вероятно са излезли в края на ноември на определените им бойни позиции /същото се отнася и за подводниците на Китай/." Кр. Иванджийски
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още