fallback

Енергийният сектор на ЕС намалява най-бързо въглеродните емисии

Лятото на 2021 година е с рекордни температури в Европа, придружени и с редица екстремни събития, сочи доклад

21:42 | 11.01.22 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Енергийният сектор на ЕС е сред най-големите замърсители, но и най-бързо намалява емисиите в последните години, сочат данните на Евростат за 2020 година. От тях е видно, че от 2008 година до 2020 година емисиите въглероден диоксид от сектора производство и доставка на електроенергия, газ и топлинна енергия са намалели с 41%.

Енергийният сектор записва и най-големия спад и в абсолютна стойност - от 1,2 млрд. тона до 718 млн. тона. Така през 2020 година най-големият замърсител в ЕС вече е индустрията - 740 млн. тона емисии парникови газове, приравнени на въглеродния диоксид. Европейският бизнес е ограничил емисиите с 27 на сто спрямо 2008 година.

Домакинствата в общността също са един от големите замърсители с 693 млн. тона, идващи от транспорта, отоплението на домовете и други дейности.

евростат

Източник: Евростат

Като цяло през 2020 година страните от ЕС са емитирали 3,5 млрд. тона въглероден диоксид, което е спад от 9% спрямо 2019 година. До голяма степен това понижение обаче се дължи основно на ограниченията, свързани с пандемията от коронавируса.

Опасенията са, че бързото възстановяване на икономиката отново ще увеличи замърсяването.

Доклад на европейската програма "Коперник", следяща изменението на климата, доказва това - емисиите въглероден диоксид и метан се увеличават, а 2021 е една от седемте най-горещи години, за които има измерени температури. В Европа лятото официално беше най-горещото, макар и с не много по-високи температури спрямо предишните рекордни години - 2010 година и 2018 година.

Като цяло глобалните температури са с 1,1°С и 1,2°С по-високи спрямо прединдустриалните нива, тоест измерени между 1850 година и 1900 година, посочва още докладът. Средногодишната температура е с 0,3°С над средното, измерено в периода 1990-2020 година

За Европа температурата през 2021 година е само с 0,1°С над средното за периода 1990-2020 година. В края на зимата и през цялата пролет на миналата година температурите бяха под или близки до средното през последните години, въпреки че след това лятото се оказа рекордно горещо, особено през месеците юни и юли.

коперник

Източник: "Коперник"

Сред основните причини е увеличаването на концентрацията парникови газове. Емисиите метан през миналата година са рекордни и достигат 1876 ppb (единица, измерваща концентрацията, равняваща се на 1 част замърсител на 1 млрд. части въздух), показват сателитните данни на агенцията. Увеличават се и емисиите въглероден диоксид - до 414 ppm (частици на милион части въздух). Само горските пожари, особено в Сибир, са увеличили с 1850 мегатона емисиите въглероден диоксид.

Данните показват още, че първите пет месеца на 2021 година са били с относително по-ниски температури, спрямо предходни най-горещи години. Но след това периодът от юни до ноември е в топ 4 на най-горещите месеци в историята.

2021 година в Европа беше съпроводена с редица екстремни събития, сред които обилни валежи, водещи до наводнения в редица страни, включително Германия, Белгия, Люксембург и Нидерландия. Рекордна жега обхвана южните части на континента през юли и части от август и така беше подобрен рекордът за най-високата температура в Европа - 48,8°С, измерена в Сицилия.

Продължителните високи температури и сухото време станаха причина за сериозни пожари в Турция, както и в Гърция, Италия, Испания, Португалия, Албания и Северна Македония.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:09 | 14.09.22 г.
fallback