fallback

По-високите лихви могат да охладят IPO пазара през 2022 г.

На фона на очакванията за ръст на лихвите инвеститорите могат да преосмислят закупуването на акции на борсовите новаци

14:02 | 30.12.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

2021 беше рекордна година за първичните публични предлагания (IPO). Търсейки начини да се възползват от горещия пазар, компаниите набраха повече пари от когато и да е било, привличайки десетки милиарди долари в процеса, пише CNN.

Когато дадени акции започнат да се търгуват на Nasdaq или на Нюйоркската фондова борса, те често се радват на значителен ценови ръст в рамките на първия ден от предлагането им. Книжата на Bumble - приложение за срещи, поскъпнаха с 64% в рамките на първата сесия след дебюта на компанията. Акциите на шведския производител на ядково мляко Oatly прибавиха 19% към стойността си.

След това обаче интересът често се охлажда. От всички компании в САЩ, набрали над един милиард долара при IPO през 2021 г., 20 се търгуват на цени под тези от листването им, докато само 16 се представят по-добре, сочат данни на Dealogic. 

“След този скок през първия ден средно тазгодишните IPO-та се представят по-слабо от пазара”, коментира Джей Ритър, професор от Университета във Флорида.

Борсово търгуваният фонд (ETF) Renaissance IPO, който следи новите листнати компании в САЩ, се понижава с 11% на годишна база. Индексът S&P 500 отчита ръст от 27% за същия период.

Несъответствието с огромните очаквания на Wall Street е част от причините за това, смята Ритър.

“Бих отдал това основно на високите оценки, с които много от тези компании стартират”, посочва експертът. “Когато стартираш с наистина високо съотношение на цената спрямо продажбите, компанията трябва наистина да оправдае очакванията и да не разочарова инвеститорите”, обяснява Ритър.

Когато Oatly стана публична, тя беше оценена на 10 милиарда долара, въпреки че все още не беше печеливша. Bumble, която беше в сходна ситуация, получи оценка от над седем милиарда долара.

Това само по себе си не е необичайно, отбелязва Ритър, като добавя, че “огромно мнозинство от компаниите, които се листват на борсата, не отчитат печалби”.

Трейдърите следят за компании, имащи потенциала да се превърнат в следващата Amazon, която предупреди за “значителни оперативни загуби в обозримо бъдеще”, когато стана публична през 1997 г. Интернет гигантът сега отчита милиарди долари печалба през всяко тримесечие.

На фона на очакванията за ръст на лихвите през 2022 г. обаче инвеститорите преразглеждат избора си на рискови активи, което ги кара и да преосмислят закупуването на акции на наскоро листнати компании.

Не всички дружества са засегнати. Например книжата на производителя на електромобили Rivian, който започна да произвежда и доставя превозни средства едва през септември, поскъпват с 32% спрямо цената им при листването на компанията. Дружеството сега се оценява на почти 93 млрд. долара - повече от капитализацията на Ford и General Motors.

Акциите на производителя на чипове GlobalFoundries, който се листна на борсата през октомври, поскъпнаха с 39%.

“Слабото представяне на някои компании след листването им вероятно няма да понижи апетита за нови IPO-та през 2022 г.”, смята  Алоке Гупте, ръководител на звеното за капиталови пазари в Европа, Близкия изток и Африка на JPMorgan.

“Не предвиждам нищо структурно различно през 2022 г.”, посочва Гупте.

Според него дори да има отдръпване от фондовата борса, компаниите ще останат склонни да набират средства, за да продължават растежа си, а тези, които има силни позиции в сфери като дигитализацията, ще успеят да наберат много капитал.

“Ликвидността ще продължава да е висока”, очаква Гупте.

Американските компании набраха 118 милиарда долара през 2021 г. - рекордна сума, сочат данни на Университета във Флорида. “Инвеститорите могат да са по-предпазливи при избора си на компании през следващата година на фона на покачването на лихвите”, смята Гупте. Той обаче добавя, че поевтиняването на някои акции на дружества след листването им през 2021 г. едва ли ще изплаши играчите на фондовата борса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:14 | 14.09.22 г.
fallback