fallback

Кралските неволи

Годината беше пълна с изпитания за кралица Елизабет ІІ

08:22 | 24.12.21 г. 2

За държавния глава на Обединеното кралство - Кралица Елизабет ІІ, годината започна тежко начело на една сериозно засегната от пандемията от коронавируса страна, която току-що бе стартирала ваксинацията срещу Covid, на която всички залагаха много, пише в свой анализ Габриела Големанска от БТА.

Британският монарх приключва годината по идентичен начин, начело на една отново тежко засегната от коронавируса държава, принудена да въведе нови рестрикции, започнала бустерната ваксинационна кампания, на която всички залагаха много, докато не се появи омикрон вариантът. Между началото и края имаше няколко месеца, пълни с изпитания за кралицата. 

В края на 1992 г. Елизабет ІІ сподели, че изминалата година е била най-ужасната във властването ù.

Тогава синовете ù принц Чарлз и принц Андрю се разделиха със съпругите си принцеса Даяна и херцогиня Сара, а принцеса Анна се разведе със съпруга си Марк Филипс. В допълнение на това Сара бе заснета в топлес сцени с интимен приятел, беше разпространен запис на задушевен телефонен разговор на Даяна с дългогодишния ù приближен Джеймс Гилби и се появи книгата: "Даяна: Нейната истинска история" на Андрю Мортън, разкриваща аферата на Чарлз с Камила Паркър-Боулс.

В края на 2021 г., 19 години след най-ужасната година, Елизабет ІІ спокойно може да каже, че изминалите 12 месеца са "ужасната година номер две" за нея.

През март внукът на кралицата, вторият син на принц Чарлз и Даяна - принц Хари, и съпругата му Меган Маркъл дадоха интервю за американската топ журналистка Опра Уинфри, в което отправиха шокиращи твърдения за живота зад кулисите на кралската сцена. Известната с таланта си да извлича най-пиперливото, съчетано с най-съзливото от всяка споделена ù история, Уинфри и този път постигна желания ефект по време на интервюто, излъчено на 7 март по американската телевизия CBS и на 8 март по британската телевизия ITV.

Пред нея Хари и Меган споделиха колко изолирани и отчуждени са се чувствали в британската кралска фамилия. Меган призна, че е имала помисли за самоубийство. Британското кралско семейство бе обвинено и в проява на расизъм, след като неназован член на фамилията се поинтересувал какъв ще бъде цветът на кожата на децата на Хари и Меган.

Разкритията целяха да обяснят на широката общественост защо през 2020 г. , две години след сватбата си, Хари и Меган решиха да изоставят кралските си задължения и да избягат от пищния кралски живот първо в Канада, а после в Лос Анжелис.

Ефектът от това интервю беше буреносен. Бъкингамският дворец публикува изявление, в което каза, че повдигнатият по време на интервюто въпрос за расизма в кралското семейство, поражда безпокойство, но припомни, че различните хора възприемат по различен начин едни и същи моменти. Като цяло кралският дворец, каза, че младото семейство остава част от него и че ще вземе на сериозно всичко, споменато в интервюто.

Отделно членове на знатната фамилия заявиха, че няма расизъм в британската кралска династия. Реакции и коментари на интервюто имаше и от страна на политици, журналисти, представители на чужди монархии, шоузвезди.

Известният британски журналист Пиърс Морган, който се усъмни в истинността на думите на Меган, дори трябваше да се раздели с медията, за която работеше.

Директно на страната на Меган и Хари застанаха Хилари Клинтън и Мишел Обама. По-завоалиран коментар в нейна подкрепа направи Барак Обама. Говорител на президента Джо Байдън похвали всички, които имат куража да говорят открито за психическото си здраве, както направи Меган в интервюто.

Премиерът на Австралия Скот Морисън припомни, че подкрепя монархията, а премиерът на Канада Джъстин Трюдо не пожела да коментира частния казус на Меган и Хари, но припомни, че винаги се е борил срещу расизма.

Обикновено непремерен в изказванията си, британският министър-председател Борис Джонсън, запитан дали мисли, че кралското семейство е расистко, просто заяви, че според него правилното нещо, което един премиер трябва да направи, когато става дума за въпрос, касаещ кралското семейство, е да не казва нищо.

Интервюто обаче породи доста дебати - дали британското кралско семейство е старомодно, дали следва антични канони, дали то трябва да се стреми към по-модерна своя версия, проявяваща по-голяма чувствителност, съпричастност и толерантност.

Породиха се и въпроси дали изобщо има нужда от кралско семейство, щом съществуването му в съответствие с отколешните правила и протоколи, води до такива терзания за някои от членовете му и ги тласка дори на прага на отчаянието и на помислите за самоубийство.

Заговори се отново за републиканско управление, а в САЩ дори се надигнаха гласове в защита на идеята, че Меган Маркъл трябва да се кандидатира за американски президент през 2024 г.

Наложи се тук трезвомислие да влее спецът по директните и на моменти нетрезвомислещи изказвания - Доналд Тръмп. Запитан за тези слухове, той коментира: "Не съм ù фен", визирайки Маркъл. После добави, че познава кралицата и че тя е страхотна, след което подчерта, че си дава сметка, че всеки, който в този момент каже нещо негативно за Меган, бива зачеркнат и посочи като пример случилото се с Пиърс Морган.

Директно мнение на кралицата за интервюто не се чу и няма и да се чуе, но то със сигурност ù е подействало доста разтърсващо, още повече че бе дадено в момент, в който дългогодишният ù житейски партньор принц Филип беше в тежко здравословно състояние. Месец след това той почина и тази кончина до известна степен смекчи страстите, породени от интервюто на Хари и Меган и канализира настроенията в посока на съчувствие към Елизабет ІІ.

И противници, и привърженици на монархията в този момент възприеха кралицата като обикновена възрастна дама, изгубила човека, който е бил част от живота ù в продължение 73 години. Кулминацията на това съчувствие беше излъчваната по телевизията заупокойна литургия за принца, състояла се насред рестрикциите, въведени заради коронавируса.

Заради тях в параклиса "Сейнт Джеймс" в замъка Уиндзор присъстващите бяха едва 30. И пак заради ограниченията те стояха вътре обединени в малки семейни клъстъри, съставени от съпрузи и деца, поради което овдовялата Елизабет ІІ се оказа напълно сама в храма през цялата литургия и изглеждаше крехка и беззащитна.

Но съчувствието често пъти е мимолетна реакция и след траурната церемония нещата се върнаха в руслото и отново се появиха обичайните критики към британското кралско семейство, най-вече заради това дали е било нужно телевизионното излъчване на траурната церемония.

Три дни след това британската кралица отпразнува 95-годишен юбилей. При нормални обстоятелства тази годишнина би трябвало да се отбележи пищно. Но в съчетанието на траур и мерки срещу коронавируса, заради които контактите с външния свят за монарха бяха ограничени, юбилеят премина в минорно настроение.

Той беше само повод да се припомнят три рекорда. През 2015 г. Елизабет ІІ подобри рекорда на кралица Виктория за най-дълго властвал британски монарх. А след смъртта на краля на Тайланд Рама Девети през октомври 2016 г. тя стана и най-дълго властвалият монарх в света. Припомнено беше и това, че Елизабет ІІ сега е най-възрастният действащ монарх в света.

Два месеца по-късно, в началото на юни се роди дъщеричката на Хари и Меган, за която те бяха споделили в интервюто с Опра Уинфри. Предвид обтегнатите отношения на двойката с кралския двор, името на новороденото правнуче на Елизабет ІІ беше изненадващ избор - Лилибет Даяна. По този начин бе отдадена почит едновременно на кралицата, наричана на галено от съпруга си Лилибет, а също и на принцесата-бунтарка Даяна, с която мнозина отъждествяват Меган.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:26 | 08.09.22 г.
fallback