fallback

Трите урока от кризата за Канадската централна банка

Напредкът при преодоляването на ефектите от пандемията е по-бърз от очаквания, но монетарните стимули все още са необходими, смята гуверньорът Тиф Маклъм

16:12 | 19.11.21 г.
Автор - снимка
Създател

Въпреки че световната икономика се възстановява, COVID продължава да бъде предизвикателство за хората, бизнеса и правителствата. За централните банки очертаването и комуникирането на паричната политика сега изисква по-деликатен баланс. В Канада, както и в много други страни, все още се нуждаем от значителни парични стимули, за да се възстановим напълно, но инфлационните рискове се увеличиха с по-високите цени на много стоки, движени от пандемични промени в търсенето, смущения в доставките и по-високи цени на енергията, пише за Financial Times Тиф Маклъм, гуверньор на Канадската централна банка.

Въпреки безпрецедентния характер на тази криза ние останахме ръководени от нашата рамка, която е фокусирана върху номинална котва на инфлацията. Но при провеждането на нашите политики станаха ясни три урока, пише Маклъм.

Първо, бъдете смели при влизането и планирайте изхода. Макар че е необходим кураж, за да се предприемат изънредни политики, прекратяването им е не по-малко трудно. Изправени пред внезапна и остра криза, е наложително да я преодолеем и да подкрепим доверието.

Но за да направим това достоверно, трябва да имаме план за излизане от извънредната политика, когато му дойде времето. Подобно на много централни банки, ние разгърнахме безпрецедентни програми за ликвидност и стимулиране в началото на кризата, първо за възстановяване функционирането на пазара, а след това за подпомагане на възстановяването. От самото начало направихме всичко възможно, за да определим условията за излизане от извънредната политика въпреки огромната несигурност, пише гуверньорът.

За нашите програми за закупуване на активи, насочени към възстановяване функционирането на пазара, тази дефиниция улесни гладкото излизане, след като пазарите се нормализираха. За нашето количествено облекчаване (QE) широките условия за излизане закрепиха постепенното намаляване на покупките, което започнахме през април и завършихме с преминаването към реинвестиране през ноември. Що се отнася до основния лихвен процент, нашите бъдещи насоки бяха ясни, а именно, че няма да повишаваме лихвите, докато икономическият спад не бъде абсорбиран. Още не сме там, но се приближаваме.

Вторият урок, който научихме, е, че когато сме изправени пред уникална криза, е по-добре да се съсредоточим върху резултатите, отколкото върху сроковете, допълва Маклъм. Когато започнахме QE казахме, че то ще е в сила, докато възстановяването не е в ход, макар че не знаехме кога ще бъде това. Сега когато нашата икономика до голяма степен се отвори отново, общата заетост се връща към нивата отпреди кризата, а растежът се прогнозира да бъде около 5 процента през 2021 г., възстановяването очевидно отбелязва добър напредък. Добавянето на допълнителен стимул чрез QE вече не е необходимо.

Що се отнася до нашите бъдещи насоки относно основния лихвения процент, от самото начало бяхме ясни, че те се основават на резултат - че стагнацията в икономиката ще трябва да бъде напълно абсорбирана, така че целта за инфлация от 2 процента да бъде устойчиво постигната. Нашите прогнози поставят това на времева линия, но, разбира се, прогнозите се променят с новата информация. Тъй като тази нова информация беше постъпила, ние два пъти изнесохме напред вероятното време за абсорбиране на стагнацията, но нашите бъдещи насоки не се промениха. Като се фокусирахме върху резултатите, ние използваме силата на нашите инструменти, като същевременно сме наясно с изключителната несигурност, която преобладава през тази криза.

Това води до третия урок: бъдете готови за неочакваното и бъдете смирени, пише още гуверньорът на КЦБ. Светът никога не е преминавал през подобна криза. Никога не сме затваряли икономиката и не сме се опитвали да я отворим отново на няколко пъти. Нашите модели никога не са допускали задължителни локдауни, физическо дистанциране или маски.

За да управляваме несигурността, използвахме нови източници на данни в реално време, за да допълним традиционните икономически данни. Бяхме откровени за нашите прогнози и доверителните интервали около тях. Въпреки че възстановяването напредваше по-бързо от очакваното, всеки етап от кризата донесе нови изненади, напомняйки ни да бъдем смирени. Това смирение е заложено в начина, по който структурираме и използваме QE и бъдещите насоки.

Фокусът върху резултатите и разчитането на стабилна регулаторна рамка означава, че макар хората да може да оспорват икономическите ни прогнози, те все още могат да имат доверие в нашата решимост да държим инфлацията под контрол и да подкрепим пълното и всеобхватно възстановяване.

Нека изясня какво означава тази решимост. Тя не означава, че сме променили мнението си, че скорошната динамика на инфлацията е преходна. Продължаваме да вярваме, че икономиката остава в застой и следователно все още са необходими значителни монетарни стимули. Но смущенията в доставките изглежда продължават по-дълго, отколкото предполагахме, а увеличението на цените на енергията допринася за текущите темпове на инфлация. Макар че нашият анализ продължава да показва, че този натиск ще намалее, ние сме го взели предвид при оценката на динамиката в търсенето и предлагането.

Това, което нашата решимост означава, е, че ако в крайна сметка сгрешим относно упоритостта на инфлационния натиск и стагнацията в икономиката, ще се коригираме. Нашата рамка ни позволява да правим точно това, завършва Маклъм.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:53 | 10.09.22 г.
fallback