Първото истинско застудяване в Европа за зимния сезон предстои, поставяйки и без това оскъдните енергийни запаси на континента под натиск, посочва Bloomberg.
Температурата се очаква да започне постепенно да намалява от следващата седмица, като прогнозите за Италия са градусите да са с около 2°С под обичайните. В Южна Франция, Испания и Германия също се очаква да е по-студено от нормално, показват данни на The Weather Company.
В България идната седмица също се очаква захлаждане, макар и не като това в Западна Европа, показват данни на vremeto.dnes.bg. Средната максимална температура за София в понеделник ще е около 11 градуса, а във вторник и сряда ще е около 9 градуса. От четвъртък се очаква леко затопляне отново. Минималните градуси ще са в диапазона 2-6 градуса по Целзий.
Centrica Plc, водещият енергиен доставчик във Великобритания, предупреди своите 9 млн. потребители да се подготвят за ледено време, което може да се задържи до цели шест седмици.
Регионът ще е особено чувствителен на застудяване през идните месеци на фона на продължаващото поскъпване на цените на газа, който достигна рекордни цени през октомври. В същото време допълнителните количества „синьо гориво“, обещавани от Русия, засега са пренебрежимо малки, а потокът от Норвегия бе намален заради дейности по поддръжката.
„Това ще подложи на тест енергийните доставки в Европа“, коментира Тайлър Ройс, водещ експерт на AccuWeather Inc.
Система от високо налягане също би могла да донесе по-студени северни въздушни потоци към централна и Южна Европа до края на месеца, посочва Карло Кафаро, старши анализатор и метеоролог на Marex.
Цените на бенчмарковия европейски газ все още са около четири пъти над обичайните за този период от годината, което тласка нагоре цените на тока и разрешителните за вредни емисии в Европа. Холандските газови фючърси с доставка „месец напред“ – основната цена за Европа – поскъпнаха с 1,4% тази седмица след ръст от 14% миналата.
Застудяването в южните части на континента ще съвпадне с период на бури над Средиземно море, което носи риск от наводнения и кални свлачища, посочва Тайлър Ройс. Това на свой ред може да доведе до големи промени в генерирането на вятър и да увеличи волатилността на цените дори още повече.
Ноемврийските температури като цяло може да се окажат близки до нормалните за този период, но все пак да са по-студени от над средните равнища от последните четири години, показват данни на Accuweather.
Броят дни с градуси за отопление – мярка за търсене, ще е по-голям от нормалния за последните 10 години през следващите две седмици, показват данни на Maxar. Но все пак не всичко е на 100% сигурно в моделите за прогнозата в Северозападна Европа, а прогнозите в последно време не са особено точни, отбелязва Стивън Силвър, метеоролог на Maxar.
Студеното време в Европа ще дойде след ниски температури и сняг в Китай – най-големия пазар за потребление на енергия в света. По-голямото търсене може да ожесточи и без това оспорваната битка за втечнен природен газ (LNG), като цените за американския LNG засега все още са по-привлекателни в Азия.
Също така метеорологичното явление „Ла Ниня“ в Тихия океан означава възможност за по-ниски от обичайното температури в Северна Азия през зимните месеци. Но по-голямата наличност на ядрени реактори в Япония и Южна Корея, както и високото производство в Китай, може да помогне за ограничаване на ръста на вноса на LNG, посочват от Energy Aspects Ltd.
преди 3 години ухаа , ентусиазъм ... машалла ... все едно идваш от предизборно-агитационен кръжок ... :))) ... засегнала си всички теми , само размерът на червената гума от нощното шкафче на Бащицата липса , но предполагам в някой следващ епизод и него ще обсъдим ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Как е меглена кунева? добре ли е? спи ли добре? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Русия - полето на победилата медицина " БАРНАУЛ, 12 ноя РИА Новости. Минздрав Алтайского края проверяет информацию о том, что врач барнаульской больницы якобы предложил пациенту отрезать ноги, а потом застрелиться, мужчина после этого отказался от госпитализации и умер. Во время обхода доктор решил пошутить и сказал ему, что придется ноги ампутировать, а потом он может застрелиться. Дочь погибшего сообщает, что шутку отец воспринял буквально, подписал отказ от госпитализации и позже скончался." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ЕС - полето на победилата гретизация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Коя Европа не е готова да се отоплява? Германия ли, на която построиха Северен поток 2, идващ от Русия???? България ли, на която забраниха Южен поток, а наскоро боко даде 3 милиарда лева НАШИ ПАРИ (да е питал някой?) на Русия за Турски поток, без нито карфица да може да влезе в него на наша територия???? Полша ли, която си знае и следи интересите, не целува....на Меркал и другите Началници, както прави мутрата-разтривач на ушите на ТЖ от СИК????А Меркел отиде да се прости с държавници и ЗАОБИКОЛИ БЪЛГАРИЯ - в Гърция и Турция ходи - ЗАЩО? въпрос с намалена трудност.Така че не се правете на европейци в приетия смисъл.Забравихте Меглена Кунева и отказването от ядрените реактори, "царот" изсече горите и ги изнесе, американските ТЕЦ-ове ни дерат кожата. Боко създаде впечатление, че България не може да има свое мнение и доста време трябва да проявяваме усилия, за да се променят нещата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Обяснявам ти че слсънцеликия спря спота на газпром и той продава на Германия и Австрия само по дългосрочни договори. По тях цените са привързани към нефта и в момента са около 250$ за 1000 куб метра. Това е. А даже и в русиая са наясно със ситуацията " Газпром это наша корова, и мы е доим - говорят европейцы." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тия сме ги виждали лично, чудехме им се на акъла. Сега сигурно приемат афганистански инженери и доктори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Едва ли е изненада за всеки , който има 4 отделения по елементарна енергетика, че няма как да не се стигне до тази ситуация , след като в Европа бяха затворени половината ядрени мощности , както и у нас, Грета е водещият европейски капацитет по екология и закриването ТЕЦ и накрая след като най големите "Приятели" на Европа предпочитат да продават природния газ на азиатските пазари където и сега цените са средно с 40-50 % по високи от европейските! И разбира се сметката е плашаме ние , а не тези които ни доведоха до това положение! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Що така температури под нормалните, бе - нали има глобално затопляне? Стоенчик, не усещаш ли че си много незначителен, за да правиш сметките на Вовата? И колко пъти да ти обяснявам, че Газпром не е негов? Абе, нали Газпром не печелил нищо дори сега - печелели прекупвачите, това го повтаряш като латерна втори месец вече... сега твърдиш, че заради отлагането на пуска на СП 2 щели да загубят 20 МБ? Дали няма да сертифицират газопроводът, като останат на тъмно и студено и със спряла икономика? Хайде да видим !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Статията е писана или най-малкото платена от кремъл. Вероятност Европа да замръзне има, но тя е толкова голяма колкото от кранът за топла вода да потече ракия, а от този за студена - вино. Даже и в Германия хранилищата са пълни над 70%. От кремъл обаче не пропускат да ни напомнят, пускаите СП-2, пускайте СП- 2, .......................................... Явно путин не е наясно, че с този оператор потокът може и да не бъде сертифициран. Немският регулатор изчаква да види дали американският конгрес ще въведе санкции на Nord Sream -2. Ако въведе, няма да го сертифицира. В случай, че не вземе отношение ще го сертифицира, но баталията в такъв случай се пренася в Европейската комисия. В най-добрият случай чакайте решение юни месец. Мед ми капе на сърцето, защото до тогава путин ще е изгубил(всъщност няма да е спечелил) едни 20 000 000 000 долара. Оценката ми не е прецизна, но на толкова оценява загубите които понася газпром, поради факта че слънцеликият не му разрешава да продава на спота. Продават си на 250$ за 1000 куб метра руснаците по дългосрочни контракти, норвежците на 1000$ на спота и после се чудим защо в Норвегия половината от новорегестрираните автомобили били електрички. отговор Сигнализирай за неуместен коментар