IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Задава се студено време, а Европа не е готова да се отоплява

От следващата седмица на континента идва още по-студено време, което ще окаже натиск върху и без това оскъдните енергийни запаси

17:44 | 12.11.21 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Първото истинско застудяване в Европа за зимния сезон предстои, поставяйки и без това оскъдните енергийни запаси на континента под натиск, посочва Bloomberg.

Температурата се очаква да започне постепенно да намалява от следващата седмица, като прогнозите за Италия са градусите да са с около 2°С под обичайните. В Южна Франция, Испания и Германия също се очаква да е по-студено от нормално, показват данни на The Weather Company.

В България идната седмица също се очаква захлаждане, макар и не като това в Западна Европа, показват данни на vremeto.dnes.bg. Средната максимална температура за София в понеделник ще е около 11 градуса, а във вторник и сряда ще е около 9 градуса. От четвъртък се очаква леко затопляне отново. Минималните градуси ще са в диапазона 2-6 градуса по Целзий.

Centrica Plc, водещият енергиен доставчик във Великобритания, предупреди своите 9 млн. потребители да се подготвят за ледено време, което може да се задържи до цели шест седмици.

Регионът ще е особено чувствителен на застудяване през идните месеци на фона на продължаващото поскъпване на цените на газа, който достигна рекордни цени през октомври. В същото време допълнителните количества „синьо гориво“, обещавани от Русия, засега са пренебрежимо малки, а потокът от Норвегия бе намален заради дейности по поддръжката.

„Това ще подложи на тест енергийните доставки в Европа“, коментира Тайлър Ройс, водещ експерт на AccuWeather Inc.

Система от високо налягане също би могла да донесе по-студени северни въздушни потоци към централна и Южна Европа до края на месеца, посочва Карло Кафаро, старши анализатор и метеоролог на Marex.

Цените на бенчмарковия европейски газ все още са около четири пъти над обичайните за този период от годината, което тласка нагоре цените на тока и разрешителните за вредни емисии в Европа. Холандските газови фючърси с доставка „месец напред“ – основната цена за Европа – поскъпнаха с 1,4% тази седмица след ръст от 14% миналата.

Застудяването в южните части на континента ще съвпадне с период на бури над Средиземно море, което носи риск от наводнения и кални свлачища, посочва Тайлър Ройс. Това на свой ред може да доведе до големи промени в генерирането на вятър и да увеличи волатилността на цените дори още повече.

Ноемврийските температури като цяло може да се окажат близки до нормалните за този период, но все пак да са по-студени от над средните равнища от последните четири години, показват данни на Accuweather.

Броят дни с градуси за отопление – мярка за търсене, ще е по-голям от нормалния за последните 10 години през следващите две седмици, показват данни на Maxar. Но все пак не всичко е на 100% сигурно в моделите за прогнозата в Северозападна Европа, а прогнозите в последно време не са особено точни, отбелязва Стивън Силвър, метеоролог на Maxar.

Студеното време в Европа ще дойде след ниски температури и сняг в Китай – най-големия пазар за потребление на енергия в света. По-голямото търсене може да ожесточи и без това оспорваната битка за втечнен природен газ (LNG), като цените за американския LNG засега все още са по-привлекателни в Азия.

Също така метеорологичното явление „Ла Ниня“ в Тихия океан означава възможност за по-ниски от обичайното температури в Северна Азия през зимните месеци. Но по-голямата наличност на ядрени реактори в Япония и Южна Корея, както и високото производство в Китай, може да помогне за ограничаване на ръста на вноса на LNG,  посочват от Energy Aspects Ltd.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:26 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 3 години
Нея не я знам но, се е погрижила за майка си. Всеки я ***, кога свари, и на сухо не остава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 1
Pyramid
преди 3 години
Зелка, по-неадекватен и несвързан коментар от последния, последната седмица, не бях чел. Много си умен, брат. Аха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 2
Pyramid
преди 3 години
...А, само колко по-добре са от блокадния Ленинград, ако се замислиш. Европа, показа връх на безхаберието, недалновидността и ниската образованост, доказвайки тежките последици от негативната селекция на своите т.нар. "лидери". И ще налагали санкции на Русия. Ами няма проблеми, налагайте. Нали си има Путин, който, е дежурен виновен за всичко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
Глупости. България я вкараха насила в ЕС, заради НАТО. Реакторите бяха бонус.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
ами като не е могло да работят на територията на ЕС, значи променяме територията на ЕС, като излизаме от ЕС. Тия майтапи на тема безопасност, екология и равноправие си ги джиткайте в ЕС. Ние излизаме. България излиза от ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 3 години
Колкото до Миглена Кунева не вярвам някой да я харесва, но тя няма никакъв принос за затварянето на малките реактори. При кандидастването за за членство ни в ЕС, Гърция и Австрия в прав текст заявиха на царя, че такива няма да има ако не затворим реакторите. Това е, въпрос на избор и според мен бе направен правилният. Някой не си ли задава въпросът , защо Македония не преговаря за членство в ЕС? Ахааа, България не разрешава. Това щеше да се случи и с нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
има нещо несподелено и според мен ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 3
georgi_shum
преди 3 години
Тя още не може да преживее, че кондома не е ползван с нея, затова е толкова бясна :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 9
zelka007
преди 3 години
абдула ... малките реактори в аец-а са били на кантар . за да работят на територията на ЕС е имало да се изпълнят изисквания за безопасност . сложено е на масата стойността на ремонтите , оставащият им технически живот и цената на токът . и понеже са били несъпоставими факти е преценено да се затворят ... а вината са я прехвърлена на отиващ си политик , за да можете да лаете всички стинкаджий по некой , иначе требе да разберете колко сте зле и не можете да си плащате токът . а така е по-лесно за всички , както винаги некой друг ви е виновен за кинтонемията ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 0
bgMan
преди 3 години
Тези дето нямат акъл да гледат календара за обичайните годишни сезони и потребностите за тях трябва да са много ненормални.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още