fallback

Лекарите в Русия са отчаяни от малкия брой ваксинирани

Смъртността в страната е рекордна, но изглежда дори това не плаши хората, които все още не са се уминизирали

16:37 | 21.10.21 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Д-р Георгий Арболишвили няма нужда да поглежда държавната статистика или новините за ежедневните рекорди по заболеваемост и смъртност, за да разбере, че Русия преминава през изключително тревожен етап на пандемията от коронавируса.

Той просто поглежда препълненото до краен предел интензивно отделение на 52-ра болница в Москва, в която работи, разказват Костя Маненков и Владимир Исаченков за "Асошиейтед прес", цитирани от БТА.

При ваксинирана срещу COVID-19 само около една трета от 146-милионното население на Русия страната от седмици отчита по близо 1000 смъртни случая на денонощие, а в събота премина прага от 1000 - ситуация, за която Арболишвили казва, че "предизвиква отчаяние".

"В преобладаващата си част пациентите в интензивното отделение в тежко състояние са неваксинирани", каза той пред Асошиейтед прес. Тези разболявания "можеха много лесно да бъдат избегнати, ако хората бяха ваксинирани".

След отчетените вчера рекордни 1015 смъртни случая за денонощие общият брой на жертвите от началото на пандемията е 225 325 - най-големият в Европа, въпреки че повечето експерти се съгласяват, че дори и този брой е занижен.

Тази статистика "е пряко свързана с ваксинацията", каза Арболишвили. "Страните с голям дял на ваксинираните нямат толкова лоши показатели на смъртност", допълва той.

Въпреки че ваксините са в изобилие, руснаците показват колебание и скептицизъм към ваксинацията, което се отдава на противоречиви сигнали, давани от властите от миналогодишното начало на пандемията.

Макар и интензивните отделения да се напълниха през последните седмици, животът в Москва продължава в обичайния си ритъм; ресторантите и кината са пълни с хора, тълпи изпълват нощните клубове и караоке баровете, а пътуващите в обществения транспорт масово не спазват изискването за задължително носене на маска в него.

Това кара медици като д-р Натаван Ибрагимова да изтръпват.

"Мисля си за безсънните нощи, в които приемаме огромен брой пациенти, които дори не са си направили труда да използват най-елементарни предпазни средства", каза тя. Ибрагимова е специалист по вътрешни болести, също в 52-ра болница в Москва.

Пациентите, които са ваксинирани, обикновено нямат сериозни симптоми, допълни лекарката, докато неваксинираните после се разкайват.

"Пациентите, които оцелеят след тежко протичане на болестта, ни казват, като ги изпишат: "Докторе, бяхте прави, ще кажа на всички, че трябва да се ваксинират", заяви тя.

Засега Кремъл изключва възможността за нов национална блокада като наложената в началото на пандемията, която нанесе тежък удар на икономиката и свали популярността на президента Владимир Путин. Рязко увеличилият се брой новозаразени повиши натиска върху здравната система и накара правителството да предложи повечето служители от публичния сектор да си вземат едноседмична почивка.

Вицепремиерът Татяна Голикова, която оглавява щаба за борба с коронавируса, предложи вчера подобен неработен период да започне от 30 октомври и да продължи и в седмицата след това, когато и без друго четири от седемте дни в нея са официални неработни дни. Кабинетът ще поиска от Путин да разреши подобен мярка, въпреки която обаче голяма част от бизнеса в сектора на услугите ще продължи да работи.

Властите освен това засилиха натиска върху медиците, учителите и държавните служители да се ваксинират, но темповете на имунизация пак си остават ниски. Путин изтъкна важността на ваксинацията, но изтъкна също така, че тя трябва да остане доброволна.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков призна, че макар и правителството да е направило всичко възможно да улесни достъпа до ваксини, то е трябвало да бъде по-активно в насърчаването на имунизацията.

"Очевидно е трябвало да бъде свършено повече, за да бъде обяснено, че ваксинацията няма алтернатива", каза Песков пред репортери.  

Властите създадоха ваксинационни пунктове в молове и здравни заведения, където ваксинацията става без предварителна регистрация и опашки. Те използваха и лотарии, бонуси и други стимули, за да повишат интереса, но без особен успех.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:53 | 14.09.22 г.
fallback