Повишаването на цените на сертификатите за CO2 в Европа форсира преминаването от електричество на въглища към газ на континента. По-строгите екологични разпоредби и слабите добиви на вятърна енергия също допринесоха за нарастващото търсене. „Има много причини за повишаването на цените на енергията: намаляване на инвестициите в мощности по време на кризата, подценяване на инерцията за възстановяване на икономиката, а също и логистични проблеми“, казва шефът на Ifo Клеменс Фюст, цитиран от Handelsblatt.
Със сигурност „силната икономика в Азия и САЩ е друг важен двигател“, коментира той. Освен това се добавят и политически мерки, като увеличението на цената на CO2. „По отношение на политиката в областта на климата увеличаването на цената на изкопаемите горива е политически търсен инструмент“, казва Михаел Хютер, ръководител на базирания в Кьолн Институт за германска икономика.
Габриел Фелбермайр, ръководител на Австрийския институт за икономически изследвания, предупреждава за последствията за световната икономика: „Ескалацията в енергийния и особено в газовия сектор застрашава икономическото развитие. Ако настъпи тежка зима, може да се наложи да се затворят промишлени предприятия, които разчитат на газ като суровина. Това би влошило и без това тежкото положение в индустрията“. Мениджърът от химическата индустрия Кристоф Гюнтер, ръководител на Infraleuna в Саксония-Анхалт, признава: „Тази енергийна криза се превръща във въпрос на оцеляване за много компании“.
А Кирстен Вестфал от Фондацията за наука и политика (SWP) в Берлин пояснява: „Тук наблюдаваме енергийна криза - а не само временно покачване на цените за най-важните енергийни източници. Сегашното развитие на пазарите на нефт и газ ни дава предчувствие за утрешния хетерогенен енергиен свят. Този енергиен свят ще бъде оформен от конкуренцията между различните системи. Страни като Китай се превърнаха в доминиращи играчи, които повишават цените с огромното си търсене във фазите си на растеж“.
От една страна, това е един свят, в който испански министър е принуден да действа и да спре данъците върху електроенергията, защото Индия реши да не изнася повече въглища. Свят, в който Австралия, едва наскоро наказана от китайците и защитена от пазара, сега внезапно се ухажва от партийни кадри в Пекин, за да запълни китайските празнини в снабдяването с електроенергия.
От друга страна, това е и свят, чиито правителства се зарекоха да запазят високи цените на изкопаемите горива, за да защитят планетата - и в същото време не предприеха никакви предпазни мерки как да задоволят все по-нарастващия глобален глад за енергия. А този глад се увеличава.
Ако искате да разберете този хаотичен нов свят, трябва да получите ясна представа за тази „лудост“, трябва да отидете на пътешествие по целия свят.
преди 3 години https://***.youtube.com/watch?v=rvTm2HSu7SE..........Заявление Лаврова о ценах на газ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години време е путин да си поиска газът да се заплаща в рубли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Газовият шок за световната икономика >> Деебилният шок, породен от лакомия за новонарисувани пари. Под бодрите вувузели на "журналистите". отговор Сигнализирай за неуместен коментар