IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Газовият шок за световната икономика

Енергийната криза се превръща във въпрос на оцеляване за много компании, а цените на петрола, газа и въглищата достигат рекордни нива

21:07 | 08.10.21 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Angel Garcia/Bloomberg</em></p>

Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

Повишаването на цените на сертификатите за CO2 в Европа форсира преминаването от електричество на въглища към газ на континента. По-строгите екологични разпоредби и слабите добиви на вятърна енергия също допринесоха за нарастващото търсене. „Има много причини за повишаването на цените на енергията: намаляване на инвестициите в мощности по време на кризата, подценяване на инерцията за възстановяване на икономиката, а също и логистични проблеми“, казва шефът на Ifo Клеменс Фюст, цитиран от Handelsblatt.

Със сигурност „силната икономика в Азия и САЩ е друг важен двигател“, коментира той.  Освен това се добавят и политически мерки, като увеличението на цената на CO2. „По отношение на политиката в областта на климата увеличаването на цената на изкопаемите горива е политически търсен инструмент“, казва Михаел Хютер, ръководител на базирания в Кьолн Институт за германска икономика.

Габриел Фелбермайр, ръководител на Австрийския институт за икономически изследвания, предупреждава за последствията за световната икономика: „Ескалацията в енергийния и особено в газовия сектор застрашава икономическото развитие. Ако настъпи тежка зима, може да се наложи да се затворят промишлени предприятия, които разчитат на газ като суровина. Това би влошило и без това тежкото положение в индустрията“. Мениджърът от химическата индустрия Кристоф Гюнтер, ръководител на Infraleuna в Саксония-Анхалт, признава: „Тази енергийна криза се превръща във въпрос на оцеляване за много компании“.

А Кирстен Вестфал от Фондацията за наука и политика (SWP) в Берлин пояснява: „Тук наблюдаваме енергийна криза - а не само временно покачване на цените за най-важните енергийни източници. Сегашното развитие на пазарите на нефт и газ ни дава предчувствие за утрешния хетерогенен енергиен свят. Този енергиен свят ще бъде оформен от конкуренцията между различните системи. Страни като Китай се превърнаха в доминиращи играчи, които повишават цените с огромното си търсене във фазите си на растеж“.

От една страна, това е един свят, в който испански министър е принуден да действа и да спре данъците върху електроенергията, защото Индия реши да не изнася повече въглища. Свят, в който Австралия, едва наскоро наказана от китайците и защитена от пазара, сега внезапно се ухажва от партийни кадри в Пекин, за да запълни китайските празнини в снабдяването с електроенергия.

От друга страна, това е и свят, чиито правителства се зарекоха да запазят  високи цените на изкопаемите горива, за да защитят планетата - и в същото време не предприеха никакви предпазни мерки как да задоволят все по-нарастващия глобален глад за енергия. А този глад се увеличава.

Ако искате да разберете този хаотичен нов свят, трябва да получите ясна представа за тази „лудост“, трябва да отидете на пътешествие по целия свят.

Последна актуализация: 10:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 1
Boicho Popov
преди 3 години
Всъщност във Венецуела е най-евтина, ако въобще я има - към я цент е. Не успяхме да извадим всички 195 държави, а и не знам каква графика би ги побрала
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 2
Императорът
преди 3 години
След като четох 5 страници мъдри анализи, сочещи във всеки абзац, че ограничаването на добивът на нормални горива и насилственото налагане на очевидно нецелесъобразните ВЕИ, са довели до жестоката енергийна криза, на шестата страница прочетох, че лекарството за кризата е... още ВЕИ. "Развитият" свят прилича на 16-годишна умираща анорексичка-булимичка - която е станала 30-килограмов скелет, но продължава да се напъва да повръща... вече само стомашни сокове, примесени с кръв. Жалко, че сте пуснали хубави картинки, особено колелцето на първа страница. Дори през кризисната и със силно намалено потребление 20-а година, делът на ВЕИ (ако не броим хидроенергията) е жалък. Дори и той не реален, защото знаем навикът на ВЕИ-измамниците да си измислят производство, често дори крадейки ток от мрежата. Е, сега, когато потреблението се възстанови, лъжите им лъснаха с пълна сила. Колчетата на цените също са хубави. Как красиво сте изкарали българия с най-евтиния ток - само дето в Русия - последно като гледах - е към 6 цента, със сигурност има и други страни с евтин ток, ама те не са заразени от зеланешески ***-0тии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
Valentin13
преди 3 години
причината за газовия шок е ясна, но никой не ще да я каже на глас - СПОТОВИТЕ цени, по които Европа реши да купува за да се избави от Русия. а самата Русия си изпълнява всички договори, и Меркел го призна. Германия и Западна Европа през юли и август без вятър, изчерпаха си газа и сега реват, че Путин не давал. а те и не купуват. сега в Германия горят мазут за електричество. ой-ой беда...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
хаха.. точно така, руснаците си имат.. само, че дали европейците, които искат руския газ, имат? нищо.. и да нямат, ще им се наложи да си купят.. както сам каза руснаците имат бая.. ще им продадат малко :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 3 години
То газ, нефт, диаманти та и цялата менделеева таблица ....... но клетите мyжици : " УФА, 8 окт РИА Новости. Количество погибших после употребления суррогатного алкоголя в Оренбургской области выросло до 21, сообщили РИА Новости в пресс-службе правительства региона. "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 8
bgMan
преди 3 години
*** на тях рубли не им трябват, те си ги печатат колко си искат, трябват им фалирали американски $-ри. Защо ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 4
Иван Митев
преди 3 години
Държавните органи прилагат неправилни знания за инфлация. С този подход е невъзможно успешно противодействие срещу общото повишение на цените на стоките и услугите.Сгрешената обществена употреба на пари причинява инфлация.При голямо въздействие от паричната грешка е с поразяваща инфлация.Пример: Новите цени на електрическата енергия, природният газ, други стоки и услуги са проявления на поразяваща инфлация.Все още обществеността коментира инфлацията (последицата), а е мълчалива за причината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
ресурсите са практически неизчерпаеми. борбата е за лесните и достъпни ресурси, както и за тяхното разпределение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 3 години
Когато бяхме студенти ,един професор или доцент,вече не си спомням ни каза"третата световна война ще бъде за ресурси,защото те са ограничени",тогава това не ми се стори достатъчно сериозно,в момента обаче проблема е както се казва и в статията "цената на газа вече не е само въпрос на предлагане и търсене. Цената на газа се превърна в политически въпрос....."ситуацията загрубява от тук нататък...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 11
zelka007
преди 3 години
екстра си е газЪт , оня ден почти пипна $2000 за илядо кубика ... прелест ... ключовото определение е "оптимизиране на потреблението" ... и е крайно време да си дойдът цените на токът там където си им е мястото 1лв за киловат , стига социализъм , щото ще стане накрая като във венецуела уж ток и бензин по един цент , ама ги нема ... :))) ... и туканка зелената сделка и въглеродните квоти немат общо , щото който си е планирал нещата и си има ВЕИ-та оразмерени за търсенето-предлагането си има и ток и нормални цени ... примери колкото щеш по света , не е само нова зеландия с нормални цени ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още