fallback

МАЕ: Държавите трябва да премахнат пречките пред водорода

Усилията в момента са насочени основно към насърчаване на производството, а потреблението остава на заден план, опасяват се от агенцията

11:10 | 04.10.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

"Страните трябва да премахнат бариерите, забавящи ръста на водорода, който е важен за постигането на целите за нулеви емисии до 2050 година", коментира директорът на Международната агенция за енергетика (МАЕ) Фатих Бирол.

Неговият коментар беше публикуван на сайта на агенцията във връзка с последния анализ за пазара на водород, изготвен от експертите на МАЕ.

В документа са отчита, че усилията в момента са насочени основно към насърчаване на производството, но не и за насърчаване на употребата. А именно увеличеното търсене ще доведе до нужната промяна по отношение на производството. Експертите препоръчват още подкрепа за иновациите в производството на водород, което ще намали разходите.

Агенцията отчита и голямо изоставане по отношение на нужните инвестиции - 1,2 трилиона долара до 2030 година. Държавите, които са изготвили стратегии за водорода, са предвидили 37 млрд. долара, а от частния сектор заявките са за 300 млрд. долара.

Все пак интересът към водорода започва бавно да расте - през 2019 година, когато за първи път се заговори за възможната употреба на водорода, само Франция, Япония и Южна Корея изготвиха стратегия в тази насока. Сега обаче 17 държави по света вече имат изработени планове, в допълнение и много компании работят в тази насока. От агенцията обаче се опасяват, че нещата се случват твърде бавно, особено що се отнася до производството на зелен водород.

За последните пет години електролизаторите, които са необходими за производството на зелен водород, удвояват капацитета си до 300 мегавата. 350 проекта са в процес на изпълнение,което може да увеличи глобалния капацитет до 54 гигавата до 2030 година. Това означава, че през 2030 година произведените обеми зелен водород ще бъдат около 8 млн. тона, което е съществено количество, но много далеч от целта от 80 млн. тона, необходими за постигането на нулеви емисии през 2050 година.

Европа е лидер по отношение на поставените електролизатори - около 40% от инсталирания капацитет в световен мащаб. Вероятно континентът ще се превърне в глобален лидер на пазара на водород, имайки се предвид заявките на ЕС и Великобритания в тази насока.

Китай се забави в началото, но сега голяма част от новите проекти са именно на територията на страната, посочват още от МАЕ.

Поскъпването на природния газ може да направи зеления водород все по-атрактивен. В момента, в зависимост от цената на суровината, производствените разходи за водород от природен газ се движат между 0,5-1,70 долара за килограм. Технологиите за намаляване на емисиите добавят още 1-2 долара за килограм към цената. При електролизата на водата, за която се използва зелена енергия, цената на водорода се движи между 3 и 8 долара за килограм.

Разликата сега е голяма, но има възможности за намаляване на технологичните разходи чрез иновации и при увеличаване на производството. Потенциалът при оптимистичния вариант в изчисленията на МАЕ е цената на зеления водород да се движи в диапазона 1,30-3,50 долара за килограм до 2030 година, тоест съвсем съпоставимо с цената на водорода от природен газ.

При добро разпределение на зелените мощности цената може да падне и до 1-3 долара за килограм.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:49 | 12.09.22 г.
fallback