Вече чухме за Panama Papers, за Paradise Papers, а сега вече има и Pandora Papers. Това е името на най-новия резултат от изследвания на международната журналистическа организация ICIJ в леко гнилия ъндърграунд на глобализма за укриване на данъци.
Този път полученият материал идва от 14 финансови организации. Почти дузина изтичания на данни дават представа за прекалено дискретни трансакции - които стават незаконни, ако офшорните приходи не се докладват на местните данъчни власти. 11,5 милиона файла включват имейли, документи и извлечения от сметки за 214 000 компании, предимно в Карибите. Появиха се имената на 140 политици или доверени лица на политици. Двама от въпросните политици са от България. Имената им обаче не се споменават.
Институтът Ifo изчислява, че например германските данъчни власти са загубили 5,7 милиарда евро. И сумите, които са паркирани там, варират от 11,3 трилиона долара (ОИСР) до 32 трилиона долара (Мрежа за данъчно правосъдие).
330 политици от почти 100 държави попадат в новите доклади. Например чешкият премиер Андрей Бабиш, предприемач политик, който се е скрил зад компании „пощенски кутии“, когато е придобил селски замък в южната част на Франция за 15 милиона евро. Или украинският президент Владимир Зеленски, който започна политическата кариера като чист и неопетнен човек, но се оказа, че има компания за екзотични пощенски кутии, също като и интимни отношения (не в буквалния смисъл) с Владимир Путин или кипърския президент Никос Анастасиадис. Правителственият глава на Чехия отхвърли обвиненията: било ясно, че не е направил нищо незаконно или лошо, каза Бабиш пред информационната агенция CTK в неделя вечерта. Той гзаовори за опит да го „омърсят и по този начин да се повлияе на парламентарните избори в Чехия“.
В миналото Бабиш често се представяше като борец срещу корупцията. Според ново проучване от името на телевизионния оператор CNN Prima News, популистката ANO на Бабиш ще бъде най-силната политическа сила на предстоящите парламентарни избори с 27,3% от гласовете. Но Бабиш ще трябва да обясни защо е използвал сложна структура за придобиването на нещо, което можеше да стане с директна сделка. Няма и някакви очевидни данъчни облаги от схемата. Но според Guardian например изглежда той не е декларирал имотите или компаниите си пред министерството на правосъдието в Прага.
Моделът Клаудия Шифър, бившият певец от Beatles Ринго Стар, поп сирената Шакира, нежният като кадифе певец Хулио Иглесиас и футболният треньор Пеп Гуардиола също изкачат в отдела за звезди и звездички на Pandora Papers. Последният в този списък твърди, че неговата банка в Андора е основала споменатата офшорна компания без негово знание.
You know who („Знаеш кой“) е името в данъчните документи на Британските Вирджински острови на виден краен клиент на доставчик на финансови услуги в Панама - който се оказва Абдула II, крал на Йордания. Имоти на стойност над 100 милиона долара са били скрити по този начин, официално от съображения за сигурност.
Но едно от най-големите разкрития е как видни и богати хора законно създават компании, които тайно купуват имоти във Великобритания. Документите разкриват собствениците на някои от 95 000 офшорни фирми, стоящи зад покупките.
Докладът подчертава неуспеха на правителството на Обединеното кралство да въведе регистър на собствениците на офшорни имоти въпреки многократните обещания да го направи, на фона на опасенията, че някои купувачи на имоти могат да крият дейности, свързани с пране на пари.
Азербайджанският президент Алиев и семейството му, които са обвинени в грабеж на собствената си страна, са един от лошите примери. Разследването установи, че лидерът на Азербайджан и негови близки сътрудници тайно са участвали в сделки с имоти във Великобритания на стойност над 400 милиона паунда.
Кралят на Йордания също тайно е придобил луксозни жилища в Малибу и Вашингтон, плюс осем имота в Лондон и Югоизточна Англия.
Според Габриел Зукман, асистент по икономика в университета Бъркли в Калифорния и експерт по офшорните зони, 10% от световния БВП се съхранява именно там. Когато богатите крият парите си, като избягват плащането на данъци, това пряко засяга живота на обикновените хора, казва Лакшми Кумар, директор на базирания във Вашингтон мозъчен тръст "Global Financial Integrity".
Странна е и покупката на офис сграда в лондонското Сити за 6,5 млн. британски лири от бившия премиер Тони Блеър и съпругата му, която носи красивото име Cherie. Процесът е бил ръководен от компания в сянка на Британските Вирджински острови, така че продавачът не е можел да бъде разпознат отначало: а именно семейството на министър от доста нелибералната държава Бахрейн. Но кой се интересува от правата на хората, ако трябва да бъдат спестени данъци за над 312 000 паунда?
Можем да кажем спокойно Merci, Cherie, с познанието, че в този бизнес нищо не е „девствено“. И в крайна сметка няма да е изненадващо, ако иначе високо ценената общественост не вярва на политици, решили да пресушат данъчните оазиси на този свят.