Полша планира преход от въглища към природен газ, за да изпълни целите на ЕС за климатична неутралност. Тези планове, заложени в енергийната стратегия на страната до 2040 година, обаче може да не са толкова ефективни и заплашват да увеличат зависимостта на Полша от вноса на природен газ, става ясно от анализ на експертите на екологичната организация Ember.
Варшава има най-големите амбиции за газова експанзия в Европа през следващите години. Според записаното в енергийната стратегия към 2030 година страната ще произвежда от газ 54 тераватчаса електроенергия годишно, спрямо 14 тераватчаса през 2019 година. Това означава, че Полша ще бъде третата държава в ЕС по капацитет на газовите мощности към 2030 година.
В момента Полша има 3,2 гигавата газови мощности. Целта е до 2030 година те да бъдат 12,9 гигавата, а до 2040 година - 15,8 гигавата.
Източник: Ember
Плановете да увеличи потреблението на газ обаче могат да изложат страната на рискове, особено на фона на повишаването на цената на инвестициите в газвата енергетика четири пъти за последните 12 месеца, рекордните цени на газа и опасенията, че суровината може да бъде ползвана като геополитическо оръжие.
От друга страна Полша е заплашена, намалявайки въглеродните емисии, да увеличи емисиите метан, които тепърва влизат във фокуса на европейските институции и целите за тях също ще се затягат.
70% от планираните нови газови мощности са за производството на електроенергия, въпреки че има по-евтини алтернативи. Критиките на еколозите са, че Полша не обръща достатъчно внимание на възобновяемите източници на енергия в своята стратегия, например не залага на ръста на фотоволтаиците.
Нещо повече - законодателството на ЕС може да ограничи финансирането на планираните газови проекти, което ще увеличи оперативните разходи и ще намали печалбата на инвестициите. Или с други думи - Полша се движи срещу течението по отношение на регулациите и целите за климата.
"Вместо да разчита на несигурния внос на изкопаеми горива, Полша трябва да увеличи инвестициите в собствените си възобновяеми източници. Това е по-евтина и по-чиста алтернатива", казва Сара Браун, анализатор в Ember. Няма и анализи как инвестициите в газ днес ще се отразят върху енергийната независимост на страната след 2050 година.
Полша е зависима от вноса на природен газ, който получава основно от Русия. През последните години се опитва да промени нещата, инвестирайки в изграждането на нов газопровод в Северно море - Baltic Pipe, но екологични проблеми спъват развитието му.
Какво се случва в Полша е от съществено значение за Брюксел - само неизпълнението на целите от нейна страна е в състояние да препъне общността към намаляването на емисиите с поне 55% до 2030 година.