Отношенията между Северна Македония и България достигнаха своето дъно през миналата година, когато дългогодишният спор между двете страни за езика и националната идентичност доведе до това, че София наложи вето върху началото на преговорите за присъединяване на Скопие към Европейския съюз (ЕС).
Това се отразява и на Албания, чийто път към ЕС отдавна е свързан с този на Северна Македония, пише онлайн изданието Emerging-Europe.com.
Въпреки че се говори за отделяне на Албания от Северна Македония в процеса на присъединяване, ЕС все още не изглежда готов да предприеме такава драстична стъпка.
„Албания и Северна Македония са свързани, тъй като и двете страни са кандидати за членство в ЕС на сходни етапи от процеса на присъединяване“, обяснява Едуард П. Джоузеф, старши научен сътрудник в Института за външна политика в Училището за международни изследвания „Джон Хопкинс“.
Европейската комисия (ЕК) първо препоръча стартирането на преговори за присъединяване с Албания и Северна Македония през април 2018 г. През юни същата година Европейският съвет призна, че и двете страни са постигнали напредък и очерта пътя към откриването на преговори в зависимост от по-нататъшния напредък в определени ключови области.
Въпреки по-нататъшните положителни препоръки на Комисията през май 2019 г., възражения на Франция на два пъти принудиха Европейския съвет, който има крайната дума, да отложи решение за статута на Албания и Северна Македония за присъединяване. Външните министри на ЕС окончателно се съгласиха през март 2020 г. да започнат преговори за присъединяване с двете страни.
В момента процесът е в застой. Временното българско правителство (страната е без постоянна администрация от месеци) заяви, че ще запази ветото и изглежда, че ЕС не е в състояние да го убеди в противното.
България иска Северна Македония да признае, че езикът, който се говори от славянското македонско мнозинство в страната, не е македонски, а български - или негов диалект. София също иска Скопие да признае, че македонската нация има български произход.
„Албания не е виновна“
„Сега е ясно, че топката е в съда на ЕС“, казва Гледис Джипали, изпълнителен директор на Европейското движение в Албания. „За първи път от две десетилетия на европейска интеграция липсата на напредък не е по вина на Албания. Съществува обаче повишен риск от забавяне на темповете на реформите“, допълва Джипали.