Всеки, който е гледал предизборния дебат в Германия миналата неделя и е очаквал да види как кандидатите „ходят на пръсти“, със сигурност е бил изненадан.
Социалдемократът Олаф Шолц и съперницата му от Зелените Аналена Баербок си довършваха изреченията и подкрепяха идеите си, като се редуваха да атакуват Армин Лашет, който се бори да спечели нов мандат на Християндемократическия съюз (ХДС) на Ангела Меркел, пише Bloomberg.
„ХДС трябва да отиде в опозиция“, казва Баербок. „Те отстояват политики от миналото“, допълва тя.
„Няма да крия, че в идеалния случай бих искал да съставя правителство със Зелените“, казва на свой ред Шолц.
Проучванията сочат, че двамата може и да изпълнят желанията си.
Социалдемократическата партия (СДП) на Шолц поддържа стабилна преднина от около пет процентни пункта през по-голямата част от септември, а до вотът остават само 4 дни. Дори и да се нуждае от трета партия, за да постигне мнозинство, това би означавало значителна промяна за най-голямата европейска икономика след 16-те години управление на Ангела Меркел.
Двете партии за последно управляваха заедно при канцлера на СДП Герхард Шрьодер от 1998 до 2005 г. Тогава Зелените бяха малък партньор – Шрьодер ги описа веднъж като „сервитьор“, обслужващ политиките, изготвени от неговата партия.
Този път динамиката на мощността е различна. Самата Баербок беше изтъкната като потенциален канцлер, когато Зелените оглавиха анкетите през април. Тъй като изменението на климата е в центъра на опасенията на гласоподавателите, СПД обмисля как да се справи с опасенията на Зелените.
За синдикалния лидер Мартин Кунцман промяната настъпва преди две години на климатичната демонстрация в Щутгарт – автомобилното „сърце“ на Германия. На сцената с група млади активисти синдикалистът е изненадан от техните искания. Вдъхновена от климатичните протести на Грета Тунберг, групата призовава, наред с други неща, за прекратяване на двигателите с вътрешно горене.
Това е радикален възглед в богатия югозапад на Германия, където Daimler AG и Porsche AG наемат стотици хиляди добре платени работници, като много от тях членуват в синдикалната федерация на Кунцман. Всъщност 65-годишният машинист и социалдемократ в миналото е критикувал Зелените, че поставят климатичните действия пред социалната политика, но в последствие решава, че трябва да бъде по-отворен.
„Аз ще съм добре в последните си години на тази планета, но имам две внучета - те искат да имат чист въздух, чисти реки, все още да има гори“, казва той и допълва, че може да разбере климатичните активисти.
Кунцман посочва, че той и неговите колеги организатори на труда са чувствали, че Зелените оставят социалната справедливост и правата на работниците да заемат второ място по въпросите на околната среда. Сега обаче те признават, че изменението на климата трябва да бъде разгледано спешно.
В началото на септември самият Шолц беше изправен пред група климатични активисти близо до река Шпрее по време на кампанията си в Берлин. Той се възползва от възможността да се ангажира с тях и настоя, че борбата с изменението на климата е „важен въпрос на тези избори“.
„Германия е изправена пред една от най-големите трансформации за един век - и ние ще я осъществим“, коментира Шолц пред демонстрантите.
Една потенциална коалиция, съсредоточена около Шолц и Баербок, ще събере различни поколения германци. Зелените са най-силни сред по-младите избиратели и тези, които все още нямат право на глас. Базата на СДП традиционно е сред синдикалните работници в индустриалните региони на Германия, т.е. обхваща застаряваща демографска група.
И двете партии искат да тласнат Германия към въглеродна неутралност, да прекратят двигателите с вътрешно горене и да увеличат цените на въглеродния диоксид с голям натиск върху публичните инвестиции. Основната разлика е, че СДП има по-бавен график и по-малка яснота колко пари е готова да похарчи за това.
Скептицизмът на Зелените към Русия е една област, която ги отличава от приятелската за Кремъл СДП. И двете партии отхвърлят искането на НАТО Германия да увеличи разходите за отбрана до 2% от икономическата продукция, както и искат ефективен нов данък върху глобалните интернет гиганти.
Тъй като коренът на Зелените е в радикалните движения от 70-те и 80-те години, те развиха политически позиции извън традиционния си екологичен фокус и демонстрираха прагматичен подход към икономиката. В родната провинция на Кунцман - Баден-Вюртемберг, премиерът на Зелените прегърна здравата мрежа от малки и средни предприятия в региона и защити автомобилните работници за 10-те години, през които заемаше поста.
„Зелените се превърнаха в прогресивна централна сила в германската политическа система“, казва в интервю от столицата на провинцията Щутгарт Арне Юнгйохан, политолог, изучавал еволюцията на партията. „Избирателите тук осъзнаха, че светлините не угасват, когато Зелените управляват“, заключава той.