fallback

Предизвикателствата пред международните пътувания остават

Нормалният начин на живот продължава да бъде спомен от миналото поради новите огнища на делта варианта на коронавируса, които водят до нови ограничения

18:00 | 11.09.21 г. 2

Сюрреалистичният характер на международните пътувания в ерата на Covid-19 можеше да бъде видян на живо в целия свят миналия уикенд. В първите минути на футболен мач в Сао Пауло между Бразилия и Аржентина играта беше внезапно спряна. Здравни служители излязоха на терена, за да отстранят няколко аржентински спортисти заради очевидно нарушение на 14-дневна карантина, която е задължителна при пътуване през Великобритания. След това играта така и не беше възобновена, пише в свой анализ за Bloomberg Лионел Лоран. 

18 месеца след началото на пандемията ограниченията за пътуване все още пречат на обикновените семейства и компании, а не само на футболистите. Забрана на САЩ за повечето туристи от десетки европейски държави, въведена от бившия американски държавен глава Доналд Тръмп през март миналата година, остава в сила въпреки смяната на президента и факта, че по-голяма част от хората в Европейския съюз и Великобритания са напълно ваксинирани.

Междувременно жителите на Хонконг, които се връщат у дома от места като САЩ и Франция, трябва да прекарат 21 дни в хотелска карантина, дори ако са ваксинирани, а градът забранява влизането на чуждестранни граждани. Границите на Австралия са затворени, като повечето международни пътувания са забранени.

Очевидно ситуацията със силно заразния делта вариант на коронавируса е сериозна и хората трябва да са внимателни. Липсата на прагматизъм около международните пътувания обаче е поразителна. Въпреки че много правителства облекчиха ограниченията за движение у дома, след като признаха доказателствата, че ваксините предпазват от тежки форми на коронавирус, забраните за пътувания остават в сила.

Доклад от юли на Световната организация по туризъм установи, че не е имало „значителни“ промени в Covid ограниченията. Хонконг и Обединените арабски емирства (ОАЕ) наскоро облекчиха ограниченията за пътуване, но едновременно с това Европейският съюз наложи ограничения на американските туристи през лятото.

Необходимо е ситуацията да бъде анализирана. Ограничаването на пътуванията има емоционални и икономически последствия. Най-виден пример е туристическата индустрия, която претърпя най-лошата си година от рекордите през 2020 г. През тази година загубите могат да достигнат 2,4 трилиона долара, според Конференцията на ООН за търговия и развитие.

Последствията от пандемията са по-малко видими от гледна точка на това, че на много хора им се наложи да поставят живота и кариерата си на пауза, докато се възобновят пътуванията. От служителите на пълен работен ден до сезонните работници и чуждестранните студенти - всички са потърпевши.

Един главен изпълнителен директор наскоро напусна поста си, след като се беше уморил от постоянните ограничения за трансатлантическите пътувания.

Междувременно ползите са трудно забележими. Доскоро на френските граждани им беше забранено да пътуват до САЩ, а при пристигането си във Великобритания трябваше да бъдат поставени под задължителна карантина, дори и да са ваксинирани. В момента те все още трябва да представят валиден Covid тест два дни преди пристигането им.

Цялата публикация може да прочете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:12 | 12.09.22 г.
fallback