IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Недостигът на работници по света тласка нагоре цените на храните

Екстремното време и поскъпването на суровините допълнително влошават ситуацията, а проблемите няма да се решат с края на пандемията

08:00 | 03.09.21 г. 40
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Заетостта във веригата на доставки на храни е сред трудните за запълване. Независимо дали става въпрос за бране на ягоди, несигурна работа в кланица или забързаната среда в кухнята на ресторанта, много работни места са с високи данъци, краткосрочни, слабо платени, работата е тежка или пък комбинация от четирите фактора.

С повече налични работни места австралийските работници, които преди това биха могли да се задоволят с позиции в месопреработвателни предприятия в слабо населени райони, могат да изберат работа в града, която не е толкова тежка и е по-добре платена.

Много от гражданите на Европейския съюз, които преди можеха да пътуват свободно до Великобритания, за да работят във ферми, да карат камиони или да сервират кафе, избират да останат в родните си страни или да отидат другаде в Европа. Американските работници, които се борят с жегата по полетата, избират по-прохладния интериор на магазините.

„Това е физическа работа“, коментира Джон ДеВейни, президент на Американската асоциация за плодове във Вашингтон. „Ако трябва да берете плодове и да носите тежки щайги или да натискате бутони на касовия апарат, втората алтернатива е по-привлекателна“, допълва той.

цени цени

По-високите заплати и бонуси могат да подсладят работата. Chipotle Mexican Grill Inc. наскоро повиши цените на менюто в САЩ с 4%, след като увеличи средното заплащане до 15 долара на час. В Канада компанията предлага бонус за препоръка при набирането на персонал.

Работниците в преработвателното предприятие на свинско месо Smithfield Foods Inc. в Южна Дакота получават безплатни продукти като часовници Apple Watch или iPad след първите им 60 дни на позиция в дружеството. Веригата за пици Rossopomodoro, която е със седалище в Европа, е принудена да увеличи основното си заплащане с 50% в Лондон, казва изпълнителният директор Даниеле ди Мартино.

Често обаче парите не достигат. Работниците трябва да бъдат защитени добре от коронавирура, а в условията на конкуренция се налага да се дават и още по-големи заплати. Заради делта варианта много предприятия отново са крачка назад след напредъка през пролетта.

Недостигът на работници не се случва навсякъде и ефектите не са равномерно разпределени. Голяма част от континентална Европа не изпитва същия осакатяващ недостиг като Обединеното кралство, където Brexit ограничи миграцията на работници от ЕС. Китай до голяма степен не е засегнат, както и Индия, въпреки че инфлацията е притеснителна. Работниците там са в изобилие, а селското стопанство е изключено от ограниченията заради коронавируса.

На други места трудът е само едно от главоболията за световната хранителна екосистема. Екстремното време по света – от Бразилия до Франция, се отрази на реколтата. Нарастващите цени на културите повишиха цените на храната на добитъка, а оттам се вдига цената на месото. Транспортните разходи скочиха нагоре поради нарастващото търсене, недостига на контейнери и претоварените пристанища на фона на затварянето на някои пристанищни съоръжения заради клъстери от коронавирус сред работници на докове.

Недостигът на работници заплашва допълнително да увеличи разходите, независимо дали чрез увеличаване на заплатите, или недостиг на предлагане. Проблемът няма да изчезне, когато пандемията приключи. Делът на работещите в селското стопанство намалява от десетилетия на фона на миграцията към градовете и преминаването на хората към сектора на услугите. Тези по-трайни промени на пазара на труда изискват технологични решения, като инвестициите в автоматизация и роботика се ускориха по време на пандемията.

цени цени

В САЩ автоматизираните трактори, роботизираните доячи и сеялките за моркови заместват донякъде човешкия труд. Междувременно фермерите във Великобритания изпробват роботи, които да берат ягоди, маруля или броколи.

Инструментите за прибиране на реколтата са помогнали на бразилските фермери с кафето, така че да намалят зависимостта си от работници до една пета от необходимото само преди няколко години, според Едимилсън Калегари, генерален мениджър в базираната в Еспирито Санто кооперация Cooabriel.

Все пак ще са необходими години, преди фермерите наистина да започнат да използват по-масово роботи, според Синди ван Рейсвик, старши анализатор в Rabobank в Утрехт, специализирана в градинарството.

„В крайна сметка цените на храните трябва да се повишат, за да се плаща по-добре на работниците и да се намерят нови решения. Те просто струват пари и ние трябва да сме готови да платим за това“, казва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:21 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 12 rate down comment 3
khao
преди 3 години
това е положението... няма вече роби ! Няма и деца за бъдещи роби, робите не се размножават... пущайте си роботите и си живейте с тях ! Всеки обяснява колко е трудно да си фирмаджия, ама никой не се отказва и не отива на заплата, нали? Дриуго си е да прибираш процент от работника и да щракаш и обясняваш как си давал работа.... ае сега работете си я!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 0
melon
преди 3 години
Странна работа - при толкова увеличаващо се население и автоматизация, да има недостиг на работна ръка... Има нещо сбъркано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 5
V.At.
преди 3 години
Като чета статията и коментарите към нея смятам, че роботизацията е перфектното решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
По целият свят се работо извънредно. На работниците се заплаща задължително, на бригадирите може, но от там нагоре е изключение. Извънредния труд не е толкова лошо нещо и понеже имам наблюдения мога да споделя, че на места(от белият свят) умишлено саботират производството за да ги оставят извънредно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 3 години
Ти да си видял в руски филм някой да работи? Защитници на родината, войници, полицай, бандити, момичета с понижена социална отговорност, алкохолици(трябваше да е на първо място) и само един велик президент който(поне според неговите думи) работи като роб на галера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 3
дядя Вова
преди 3 години
Да сте видели в Холивуд-ски филм някой да работи. Аз не от поне 30-40 години (Флашданс). Всичко е меринджей, PR, реклама, адвокат, инфлуенсър, журналист, маркетинг, нааай-много продавач на кафе или таксиджия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
хехе ... същият съвет и към теб човек , регистрирай фирма и ще разбереш от първо лице колко са неравнопоставени нещата и кой е по-по-най ... лесно е ... един лев струва , не се плашете ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
в БГ помощи за фирмите НЯМАШЕ !!! ... уникално непознаване на нормативната база човек ... помощите дето дадоха , бяха на първо място за ИЗРЯДНИ ПЛАТЦИ към бюджета и второ за ЗАПЛАТИ И ОСИГУРОВКИ ... !!! други разходи дето признаха беше май само за ток ... това бяха единствените неща , които от европейският орган признаха ... !!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
вдянков , дето всички го пустосвате , премахна голямата държавна такса за регистрация на фирма , май и той беше дето премахна уставния капитал да стои по месец-два в банката напълно внесен ... един лев я направи таксата ... :))) ... фащаш се , регистрираш фирма , търсиш клиенти , и на базата на това което ти плащат се организираш и започваш да плащаш министерски заплати ... всичко е толкова елементарно ... докажи се ... !! ... това е работа откакто свет светува ... по един и същи начин се прави от хилядолетия ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 2
s3
преди 3 години
Въпросът е там, че тази логика не е вярна. България е на всички българи, а не само на капиталистите. Всеки работник има право да живее тук, точно толкова колкото и капиталистите. Но държавата у нас не третира физическите и юридическите лица еднакво. Нито като помощи за епидемията (у нас помощи се дават само на фирмите, по белия свят подпомогнаха и обикновените хора), нито като данъци ( у нас данъците са основно косвени, че да ги плаща населението), и т.н. Което кара хората да емигрират, нормално е. Като има двоен стандарт и не те третират нормално, какво правиш? Ами бягаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още