Изтеглянето на САЩ от Афганистан и последвалото превземане на страната от талибаните увеличава стратегическото значение на петте държави от Централна Азия. Русия, Китай - и дори САЩ - сега се опитват да ги ухажват.
Големи регионални играчи, като Русия и Китай, които имат ключови интереси в Централна Азия, полагат усилия да предотвратят задълбочаващите се сътресения в Афганистан да се пренесат в съседните страни, пише онлайн изданието Emerging Europe.
Руската армия отдавна присъства в Централна Азия - наследство от нейното съветско минало. Присъствието на Китай в региона се основава главно на инвестиции и търговия.
Заради настоящото напрежение в региона инфраструктурните проекти на Китай в Централна Азия, част от инициативата „Пояс и път“, са застрашени, което означава, че военните от страната също могат да проявят интерес към присъствие в региона. Пекин се стреми да затвърди присъствието си и да натрупа повече политически и дипломатически лостове: някои държави в региона очакват помощ от своя могъщ източен съсед.
Междувременно съобщенията в медиите също предполагат, че САЩ може да разположи част от собствените си военни сили в Централна Азия, което означава, че има риск да се разрази нова битка за създаване на сфери на влияние.
Въпреки че САЩ не планират военно завръщане в Афганистан, Вашингтон може да е решен да продължи да се бори срещу талибаните. Това е малко вероятно да бъде постижимо без създаването на военни бази в съседните на Афганистан държави, за предпочитане в Централна Азия.
През април служители на САЩ бяха в контакт с казахстанските, узбекските и таджикските власти относно възможността за използване на бази в региона.
Ако САЩ разгърнат войски в Централна Азия, това няма да е за първи път. Военните на страната присъстват в региона от 2001 и 2014 г. Този път обаче може да е различно, тъй като Русия и Китай вероятно ще се противопоставят на разполагане на американски сили.
Възможността за връщане на САЩ
Правителствата на централноазиатските държави разговарят с талибаните от известно време. Те обаче са заинтересовани да приемат американски войски, защото се страхуват от атаки от ислямски бойци от Афганистан. Голям брой таджики и узбеки са членове на терористични групи, базирани в Северен Афганистан, с намерение да създадат нестабилност в Централна Азия.
През последните месеци имаше няколко срещи на високо равнище между Залмай Халилзад, специалния представител на САЩ за Афганистан, и представители на Узбекистан и Таджикистан.
„Веднага след като талибаните приключат с вътрешните предизвикателства, опасността от разпространение на екстремизъм и тероризъм в Централна Азия ще се увеличи. Рано или късно този проблем ще се превърне в истинско главоболие както за централноазиатските държави, така и за Русия “, казва Алекс Петриашвили, старши сътрудник в Грузинската фондация за стратегически и международни изследвания.
Въпреки това е много малко вероятно Москва да допусне американско присъствие в Централна Азия. Русия се опитва да затвърди собственото си влияние в региона, което в момента се оспорва от Китай. Тя не иска трета външна сила там.