fallback

На борсата цари предпазлив оптимизъм

Анализаторите очакват по-нататъшно увеличение на курсовете, но също така виждат и рискове

08:15 | 16.08.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След като германският водещ борсов индекс се изкачи над границата от 16 000 пункта, започнаха догадките: Ще продължи ли глобалният и германският в частност пазар на акции да преследват рекорди? В търсенето на аргументи през следващата седмица има някои неща, които могат да помогнат на всеки да реши как да заложи на акциите. облигациите или валутите.

Oще преди много борсови търговци да пуснат компютрите си в понеделник сутринта, налице ще са първите интересни икономически данни: ще бъдат публикувани данните за индустриалното производство от Китай през юли. Напоследък страната не дава импулси на фондовите борси. 

От една страна, частичното затваряне на пристанището в Нинго отново напомни на инвеститорите за уязвимостта на глобалните вериги на доставки. Пристанището близо до Шанхай - с годишен товарооборот от 1,17 милиарда тона, най-голямото в света - прекрати дейността си миналата сряда.

Според пристанищната администрация причината е случай на Covid-19, открит у 34-годишен работник. Последиците са огромни: пред пристанището има чакащи кораби, които не можеха да разтоварят. Някои посещават други пристанища, които обаче нямат допълнителен капацитет. Ако затварянето на пристанището продължи дълго време, това отново може сериозно да повлияе на международната морска търговия.

Второ, новината, че продажбите на автомобили в Китай са спаднали с 6% през юли, също помрачи настроенията. Анализаторите приеха това като индикация, че икономическият ръст в страната се забавя. Ето защо някои борсови посредници бяха скептични относно данните от Китай в понеделник сутринта.

Данните за търговията на дребно в САЩ ще са на фокус

Повечето анализатори са по-оптимистично настроени за американската икономика, въпреки че свежите икономически данни преди уикенда предупреждават за предпазливост: в петък стана ясно, че индексът на потребителските настроения, съставен от университета в Мичиган, се е понижил до най-ниското си ниво от 2011 г. насам. Анализаторите очакваха непроменена стойност.

През новата седмица САЩ ще публикуват данни за търговията на дребно, промишленото производство и индекса на Фед във Филаделфия. Фокусът обаче е върху продажбите на дребно в САЩ за юли във вторник. Експертите очакват, че е имало лек спад в продажбите. Средно анализаторите приемат в прогнозите си минус от 0,2 процента.

Последният бум в сектора вероятно е приключил, „защото преди всичко много щедрата държавна помощ, която компенсира загубата на доходи от труда, свързана с пандемията, свършва“, обясняват анализаторите от Commerzbank в текущо проучване. Второ, търговците на дребно са се възползвали от изместването на потребителското търсене от услуги към стоки по време на пандемията. Междувременно обаче много домакинства вече са снабдени с нови мебели или нови технически устройства. 

И на трето място – продължава да има дефицити в части от производството на стоки, особено при автомобилите. Това също намалява продажбите. „Като цяло очакваме спад в цялата търговия на дребно с 0,5 % в сравнение с юни", заключава Commerzbank - и по този начин е по -скептичен от другите експерти.

Въпреки това очакваният спад не означава непременно, че общото частно потребление ще се свие, добавят експертите на Commerzbank: Потребителите са увеличили разходите си например за хотели, съоръжения за отдих и почивки - но те не са част от търговията на дребно. Федералният резерв  – кога ще започне т. нар. Tapering?

Други анализатори разпространяват увереност относно перспективите за американската икономика. Данните от промишлеността и търговията на дребно трябва да потвърдят продължаващото възстановяване в световната икономика, казва Робърт Грейл, главен стратег в Merck Finck. „Въпреки нарастващия брой нови случаи на много места световната икономика все още се представя добре“, убеден е той. Въпреки че очаква броят на случаите на Covid да продължи да расте, възходът ще продължи: Глобалната икономика ще остане „на динамично ниво“ въпреки Covid-19, смята той. 

Дали този оптимизъм е споделен в редиците на Федералния резерв на САЩ, трябва да стане ясно в сряда, когато ще бъде публикуван протоколът от последното заседание на Комитета за открития пазар на Федералния резерв. Като цяло се очаква Федералният резерв да намали своята експанзивна политика след доста силните напоследък данни, особено от пазара на труда в САЩ - единственият въпрос е кога.

Ще мине известно време, преди най-важните глобални централни банки да наложат наистина ограничения, особено в Европа, казват анализаторите от LBBW. „Ето защо за момента приятелската среда за акциите вероятно ще се запази, насърчена от нарастващите корпоративни печалби“, прогнозират те.

Същевременно те предупреждават, че глобалният възход на акциите „няма да продължи без търкания“, „особено и навсякъде“. Те са особено критични към развитието в Азия. И напомнят на оптимистите, че традиционната лятна слабост може да се случи през през август и септември.

Коронавирусът остава стресов фактор

Стратезите на Helaba също са предпазливи: въпреки всички рекорди прекаленото невнимание е рисковано, казват те в седмичните си прогнози. С разпространението на делта варианта на коронавируса икономическите перспективи се замъгляват и по-специално Азия се затруднява в борбата с вируса.

NordLB също така посочва, че международните фондови пазари сега са все по-застрашени от „вече неадекватно оценяване на съответните рискове“. Преди всичко трябвало да следи отблизо по-нататъшната парична политика на САЩ.

Независимо от това липсата на атрактивни инвестиционни алтернативи принуждава жадните за възвращаемост инвеститори да купуват акции, продължават анализаторите. „Освен това съществува т. нар. FOMA – опасенията да не изпуснеш нещо". И така надеждата за по-нататъшно увеличение на курсовете вероятно не е неоснователна, въпреки че трябва да се има предвид, че много малко експерти по акциите предвиждат в края на годината Dax да е доста над сегашното ниво.

През миналата седмица Dax приключи търговията на ниво от 15 977 пункта, увеличение от 0,3 процента на дневна база и 1,4 процента за седмицата.

Индексите на американските фондови борси също приключиха сесията под дневните си върхове. Dow Jones Industrial достигна нов връх в началото на търговията в петък, но настроенията бяха потиснати, когато данните от Мичиган се оказаха неочаквано слаби. След това Dow затвори с 0,04 процента нагоре на ниво от 35 515 пункта и записа ръст от едва 0,9 процента на седмична база. Nasdaq 100 се повиши с 0,3 % до 15 137 пункта.

Какво още ще следим през седмицата

Понеделник: Ръстът на индустриалното производство в Китай - след силното догонващо движение през втората половина на 2020 г. - до голяма степен се забави от началото на тази година. Поради базовия ефект това води до постепенно намаляване на годишните темпове на промяната до края на годината.

От германската Deka Bank очакват индустриалното производство да нарасне падне от 8,3% до 7,8%  през юни на годишна база. Отливът на експортния бум и преследването на целите за намаляване на CO2 ще останат негативни фактори през следващите месеци. Усилията на правителството да насърчава по-силно стратегически важните части на икономиката, от друга страна, трябва да подкрепят растежа.

Вторник: Силният доклад на пазара на труда в САЩ показва, че доходите на домакинствата вероятно ще са се увеличили изключително силно през юли в сравнение с предходния месец. Така че предпоставките за увеличаване на продажбите на дребно в САЩ този месец са много добри. Въпреки това нивото на продажбите от март тази година насам прекалено високо поради фискални мерки.

Тъй като фискалният ефект непрекъснато намалява, в крайна сметка продажбите едва ли ще имат възможност за разширяване. Това вероятно ще стане очевидно през юли. Обновеният спад в продажбите на превозни средства, например, даде насоката за това. Актуалните показатели на потреблението също показват по-скоро спад на продажбите, отколкото увеличение в сравнение с предходния месец.

Сряда: Кога Фед ще започне „tapering“? Това, което се има предвид тук, е началото на намаляването на месечната програма за закупуване на облигации на Фед (в момента: 120 млрд. щатски долара на месец). Протоколът от заседанието на Федералния резерв за решението за лихвения процент трябва да предостави допълнителна информация за структурата на решенията в рамките на FOMC.

Последните коментари предполагат, че има малцинство, което би искало постепенното намаляване да започне още при следващата среща за лихвите през септември. Това, което говори против тази ранна дата, е, че председателят на Фед Пауъл за пореден път изрично посочи, че датата ще бъде съобщена на обществеността на ранен етап. Заедно с настоящия напредък на пазара на труда това предполага, че срещата през ноември вероятно ще бъде най-ранният възможен вариант. От Deka Bank очакват дори това решение да се вземе чак през декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:36 | 13.09.22 г.
fallback