Следователно китайците трябва да обмислят - не забравяйте, че това е теория на игрите - сценарий, при който по време на ескалиращ конфликт американците се чувстват имунизирани срещу контраатака и започват да обмислят първи удар. За да предотврати подобно изкушение, Си Дзинпин иска да се увери, че има достатъчно ракети, изстрелвани от достатъчно места и с достатъчно бойни глави, за да обърка американските планове.
По-общо казано, въоръжаването потвърждава как нагласите се втвърдяват в това съперничество, което е подобно на това между Спарта и Атина или имперска Германия и Великобритания. Китайците са все по-убедени, че някаква форма на конфликт със САЩ е неизбежна и че трябва да се въоръжат до зъби, за да всяват респект. Ето защо е малко вероятно те да се присъединят към съществуващите преговори за разоръжаване като новия договор START, единственият оставащ такъв за контрол над оръжията между САЩ и Русия.
Всичко това означава, че Байдън трябва да мисли за голямата картина, за да накара парчетата да се движат. В този (и само в този) контекст един от неговите предшественици, Ричард Никсън, може да бъде модел. Той осъзна, че Съветският съюз и маоисткият Китай са другари само на хартия, а на практика са съперници. Така през 1972 г. той направи това, което изглеждаше немислимо и се срещна с Мао Дзедун. Целта на Никсън беше да отдели Пекин от Москва, за да има повече власт над СССР. Това беше повратна точка в Студената война.
По същия начин Байдън трябва да осъзнае, че днешната публична демонстрация на анти-западно цуни-гуни братство между Путин и Си Дзинпин маскира дълбока враждебност и несигурност в отношенията им. Освен това тревогите са непропорционално от страната на Путин. Както твърди Чарлз Купчан от Съвета по външни отношения, връзката е твърде очевидно асиметрична, с възходящ Китай и стагнираща Русия. Путин трябва да се страхува да не стане дубльор на Си.
Колкото и трудно да е психологически, Байдън трябва да направи сондажи пред Путин за съвместен подход към Си Дзинпин, предлагайки на китайския лидер нови и всеобхватни ядрени преговори. Те трябва да включват стратегически ядрени оръжия (т.е. тези, насочени към вражеската нация), както и тактически (за евентуална употреба на някакво бойно поле). Също така нападателни, както и отбранителни системи. Разговорите трябва да предложат и стимули за други членове на ядрения клуб да се присъединят, може би дори севернокорейците и иранците един ден.
От морална гледна точка тълкуването на световната политика от Байдън е правилно. Наистина сме в сблъсък между отворени и затворени общества, в който либералните държави като цяло трябва да се държат заедно, за да отстояват своите ценности.
И все пак трябва да признаем, че съществуват заплахи, които надхвърлят политиката и застрашават нашето общо човечество. Пандемията е една такава, изменението на климата - друга. Ядрената война, преднамерена или инцидентна, е трета. Време е тези, които държат ядрените кодове, да започнат да си говорят.
преди 3 години САЩ се нуждаят от Русия, за да избегнат ядрена надпревара с Китай > САЩ се нуждаят само от това, да не тресне техният бог - долара! отговор Сигнализирай за неуместен коментар