Нашият век се характеризира с две отделни мегатенденции - на застаряващото население и на изменението на климата. И двете са без аналог в новата история. И двете ще отнемат десетилетия, за да се разгърнат напълно, пише за Financial Times Мориц Кремер, главен икономист на CountryRisk.io.
Необходимостта от измерване на въздействието им върху кредитния риск става все по-належаща. Това е най-спешно в класа активи, който е крайната опора за всички предизвикателства и бедствия, които могат да ни сполетят: държавните облигации.
Пандемията ясно даде да се разбере, че отговорността винаги е у правителствата. Когато социалната и икономическа структура е под напрежение, държавата е призовавана на помощ. Публичните финанси и суверенните рейтинги ще усетят болката.
Инвеститорите, търсещи дългосрочни показатели за държавния кредитен риск, се намират в дълбока празнина. Няма такива индикатори. Кредитните агенции подхождаха плахо към оценката на възможното въздействие на климатичните промени и все по-големите кохорти от възрастни хора, но изглежда са се оттеглили. Може би бяха твърде обезпокоени от това, което видяха.
S&P предупреди през 2016 г., че ако правителствата не предприемат решителни действия, набъбващите разходи, свързани със застаряването, ще ерозират публичните финанси до такава степен, че рейтингите на държавните дългове на Г-7 ще трябва да бъде понижени до ръба на неинвестиционния статут преди 2050 г. През 2018 г. Moody's стигна до подобни заключения: достъпът до кредити ще бъде изложен на риск.
Що се отнася до изменението на климата, симулациите на икономисти от университета в Кеймбридж, базирани на методология на S&P, предполагат, че неотслабващото глобално затопляне ще доведе до значително намаляване на рейтингите. Средното понижение за страните от Г-7 плюс Китай ще бъде над 3,5 степени до края на века. Канада, Китай и САЩ ще бъдат най-силно засегнати.
Това са почти най-лошите сценарии. Но дори при по-силна реакция срещу климатичните промени, тенденцията за понижаване на суверенните рейтинги ще продължи.
Например, непретегленият среден рейтинг на S&P за страните от Г-7 е спаднал средно с 2 степени от 2000 г. Тези понижения от преди пандемията настъпиха дори без допълнителните стресове от изменението на климата и застаряването. Добавете последните към микса и е лесно да видите как спадът на суверенните рейтинги ще продължи, ако не и ускори.