fallback

Капитализмът се откупува на бързи обороти

През 2021 г. компаниите харчат повече от всякога за закупуване на собствени акции – това насърчава цените на акциите, но увеличава дълговете

19:28 | 15.06.21 г. 2
Автор - снимка
Създател

В момента пазарите страдат от луксозен проблем: има много повече пари, отколкото възможности за харченето им. Все повече публични корпорации решават тази дилема, като просто изкупуват обратно собствените си акции - често на кредит. Това затяга предлагането, позволява на цените на акциите да се повишат и също така увеличава печалбата на акция.

В САЩ този трик се използва от шефовете на компаниите за „обединяване“ на ценни книжа на стойност половин трилион щатски долара през първата половина на годината. Това е рекорд и два пъти по-висока стойност от тази от същия период на 2020 г., анализира данните на американската инвестиционна банка Goldman Sachs германският Handelsblatt. Само Apple и Alphabet обявиха обратно изкупуване на обща стойност 140 милиарда долара.

Ако преди десет години 500-те американски корпорации от фондовия индекс S&P 500 са имали общ дълг от 6,5 трилиона долара, сега той възлиза на 10,6 трилиона. Критиците говорят за балансова козметика: американските корпорации постигнаха една четвърт от всички увеличения на печалбите си през последните десет години чрез по-високи печалби на акция, тъй като броят на акциите беше намален чрез обратно изкупуване. Абсолютната печалба, от друга страна, застоява или спада.

S&P 500 се възползва „както никога досега от програмите за обратно изкупуване на акции", казва Роберт Грайл, главен стратег в частната банка Merck Finck. Обратните изкупувания са редки в Германия, с изключение на Linde, Siemens и Deutsche Post.

От 2014 г. насам, само с едно изключение през 2019 г., американските компании харчат повече за обратно изкупуване и дивиденти, отколкото са спечелили нетно. Главният инвестиционен стратег на Deutsche Bank Улрих Щефан смята, че е реалистично американските корпорации в S&P 500 да похарчат 1,2 трилиона долара за обратно изкупуване на акции и дивиденти през тази година - приблизително колкото в периода преди коронакризата. Трябва да се отбележи, че изплащанията все още няма да достигнат старото ниво.

Бумът при обратното изкупуване на акции е изненадващ, тъй като през миналата година повечето компании запазиха парите си заради пандемията. През 2020 г. като цяло обемът на обратно изкупуване в САЩ за компаниите от S&P 500 е спаднал с 35% до 524 млрд. евро.

Това се дължи не само на оправданата загриженост на редица мениджмънти за възможните затруднения при плащанията в кризата, но и на предизборната кампания в САЩ: Бърни Сандърс, първоначално многообещаващ кандидат за демократите, обеща на своите избиратели, че иска изцяло да забрани обратните изкупувания. Вместо това фирмите трябвало да инвестират и да плащат по-високи заплати.

По това време много корпорации смятаха, че е подходящо да отложат операциите по обратно изкупуване, които са популярни сред акционерите. Но тези времена отминаха. Корпоративните печалби отново се увеличават благодарение на възстановяващата се световна икономика, а Бърни Сандърс е в историята.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:59 | 14.09.22 г.
fallback