fallback

Египет затвърждава ролята си на мощен посредник в Близкия изток

Кайро има лост над Хамас и добри отношения с Израел, което засилва влиянието му в региона

13:17 | 03.06.21 г.
Автор - снимка
Редактор

Войната в Газа накара президентът на САЩ Джо Байдън да телефонира на Абдел Фатах ал Сиси, президента на Египет. Американският държавен глава отбягваше ал Сиси през първите четири месеца на управлението му в знак на недоволство заради нарушаването на човешките права в Кайро, което представлява обрат в политиката на неговия предшественик Доналд Тръмп. "Няма да има повече празни чекове за любимия диктатор на Тръмп", каза Байдън по време на кампанията си преди вота, пише FT.

Тъй като конфликтът между Израел и палестинските бойци от Хамас ескалира бързо, двамата лидери говориха два пъти. Успешните преговори на Кайро за прекратяване на огъня в Газа, с които се сложи край на 11-дневната война, убила 243 палестинци и 12 израелци, подчертават значението на Египет като посредник в най-стария и най-неразрешим конфликт в региона.

Така Кайро си спечели и публична благодарност от Вашингтон.

Разказът за разговора с Байдън, публикуван от офиса на Сиси тази седмица, съдържа причините, поради които Кайро трябва да остане важен партньор на САЩ. Според Кайро Байдън потвърждава, че американската администрация очаква с нетърпение „укрепване на двустранните отношения. . . в светлината на ключовата роля на Египет в регионален и международен план и на неговите ефективни политически усилия за подкрепа на сигурността и стабилността в региона и за разрешаване на кризите“.

Вашингтон обаче не пропуска да подчертае загрижеността на Байдън относно свободите в Египет, като посочва, че „благодари на Египет за успешната дипломация“ и „подчерта важността на конструктивния диалог по правата на човека“. Антъни Блинкен, държавен секретар на САЩ, се срещна със Сиси в Кайро като част от турне в Близкия изток за укрепване на примирието. Той казва, че Египет е „реален и ефективен партньор“, който е помогнал за прекратяване на войната в Газа.

Признанието на Вашингтон за важността на Кайро за спиране на насилието ясно очертава границите на „историческото мирно споразумение“ между Обединените арабски емирства и Израел миналата година. Палестинците го определят като предателство, дори и когато Абу Даби твърди, че споразумението ще помогне да се облекчи продължителният им конфликт с Израел.

ОАЕ е регионална електроцентрала, чието влияние се простира до страните от Африканския рог и Либия, но не и по палестинския въпрос. Там силните позиции са на Египет, казват дипломати и анализатори. Първата арабска държава, която сключи мир с Израел през 1979 г., Египет има дипломатически връзки и връзки за сигурност с еврейската държава от десетилетия.

„Посредничеството при криза изисква надеждна връзка и на двете страни“, казва Кристин Диван, резидент в Института за Арабските заливи във Вашингтон. „Поне в краткосрочен план ОАЕ изгори връзките си с палестинците поради сключването на сделката с израелците. Докато влиянието на Египет в региона намалява, страната запазва политическия и културен капитал и важни връзки, изградени чрез историческите му взаимоотношения“, допълва Диван.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:39 | 13.09.22 г.
fallback