fallback

Инвеститорите подценяват перспективите пред европейските акции

Фондът за възстановяване на ЕС е по-преломен за пазара, отколкото се смята

09:08 | 29.05.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Една година след началото си Фондът за възстановяване на ЕС се оказва по-променящ играта на пазара, отколкото мнозина очакваха, пише за Financial Times Греъм Секър, главен европейски стратег за акциите в Morgan Stanley.

Когато беше обявено френско-германското предложение за създаване на фонда, ние описахме това развитие като преломно за Европа. За първи път държавите членки на ЕС ще издават общи облигации, които да се финансират от данъчните приходи в целия регион, като постъпленията от ценните книжа се разпределят чрез грантове и заеми, насочвайки се там, където е най-необходимо.

След като процесът по ратифициране е близо до приключване, фондът е напът да стартира официално през следващите няколко месеца. На пръв поглед обаче е трудно да се твърди, че тази нова програма генерира голям ентусиазъм за региона у световните инвеститори.

Потоците към европейските фондове до голяма степен са в застой въпреки рекордния приток към глобалните акции като цяло, а клиентските разговори по темата са сравнително откъслечни.

Ако обаче задълбаете малко, знаците са по-положителни. По-конкретно, спредовете по италианските ДЦК намаляха наполовина през последните 12 месеца. А еврозоната всъщност е най-добре представящият се пазар на акции през същия този период, като индексът MSCI EMU (за акции в 10-те страни от Икономическия и паричен съюз) нарасна с 55% в доларово изражение спрямо 43% за MSCI World.

Нещо повече, смятаме, че това превъзходство изглежда ще продължи, тъй като Европа в момента е напът да надмине всички свои основни пазарни конкуренти тази година за първи път след бурните дни на 2000 г.

След десетилетие и повече постоянно по-лошо представяне на европейските акции, може би е изкушаващо да се отбележи, че дори спрелият часовник показва точното време два пъти на ден.

Смятаме обаче, че има нещо повече от това - и че първоначалното ни описание на Фонда за възстановяване на ЕС като „променящ играта“ за региона наистина ще се окаже уместно.

Една от причините за очевидната липса на глобален ентусиазъм сред инвеститорите по отношение на фонда вероятно произтича от сравнението с фискалните стимули в САЩ, които бяха много по-големи по размер и по-непосредствени като ефект.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:06 | 14.09.22 г.
fallback