През пандемичната 2020 година глобалните задължения - на правителствата, бизнеса, домакинствата и финансовите институции, са се увеличили с рекордните 24 трилиона долара, показват данни на Moody`s Analytics, цитирани от CNBC. Така дълговете вече са 366% от брутния вътрешен продукт, посочват анализаторите.
Растящите задължения в развиващите се пазари може да забави възстановяването от коронавируса, коментира анализаторът Стив Кокрън. През 2020 година най-голям ръст имат публичните задължения, което не е изненада на фона на отпусканите фискални ситумили, посочва той.
В развиващите се икономики публичните дългове са се удвоили за последните десет години и вече представляват около 1/3 от глобалните дългове, сочат още данните на Moody`s. Според анализаторите това ще увеличи още повече пропостта между развитите и развиващите се икономики. Товарът на растящите дългове е по-голям в развиващите се държави, обяснява Кокрън.
В много от развиващите се държави, сред които Индия, Аржентина и Малайзия в момента има и нов пик на случаите на коронавируса, а в много от развитите, сред които САЩ, Австралия и Великобритания, вирусът отстъпва. Според Кокрън причината за това е по-бавният темп на ваксиниране в развиващите се страни.
В същото време развиващите се държави вероятно ще трябва да намалят стимулите, за да държат дълга си под контрол.
Комбинирани тези два фактора - свити стимули и ръст на случаите, ще забави икономическия растеж и държавите ще изостанат още повече спрямо развитите икономики.
"Когато икономиката расте бързо, дългът не е такъв проблем", коментира още Стив Кокрън.
Според икономиста растежът през 2021 година ще бъде неравномерен, като САЩ и Европа ще ускорят възстановяването си през лятото. Развиващите се пазари "може да се наложи да почакат малко", допълва той.