Промените в режима обикновено отнемат известно време, за да се регистрират напълно от инвеститорите. Големият разговор на пазарите в момента касае потенциалното завръщане на по-обезпокоително ниво на инфлация на потребителските цени и това какви защитни действия трябва да предприемат инвеститорите, пише Майкъл Макензи за Financial Times.
Основната тенденция на инфлацията има голямо значение за финансовите пазари и възвръщаемостта на инвеститорите. Повишаването на цените както на акциите, така и на облигациите през последните десетилетия настъпи през дълъг период на намаляване на инфлационния натиск и бе резултат от неотдавнашните усилия на централните банки да предотвратят дезинфлационните шокове след финансовата криза.
Една година след внезапното спиране на световната икономика, активността както подобава набира скорост. Логичният резултат е скок в данните за цените, като същинската инфлация в САЩ отчете най-големия си годишен ръст от 1996 г. насам с темп от 3%.
Същинската инфлация изключва волатилните цени на храните и енергията, и се счита за по-изгладен измерител - факт, който много хора извън финансите смятат за объркващ, когато бюджетират разходите си за хранителни стоки и бензин.
Така че значителният скок в основната мярка, дори след отчитането на базовия ефект от краткия дефлационен пандемичен шок преди година, разбираемо породи много шум.
Шумът ще остане силен през следващите месеци, тъй като активността се възстановява от пандемичните затваряния с помощта на фискалните стимули, които се предават в икономиката.
Но това, което размътва водата за инвеститорите е, че на този етап все още е трудно да се прецени перспективата за инфлация.
„Има толкова много сътресения в икономиката от отварянето и базовите ефекти отпреди година, че ще отнеме поне 6 до 12 месеца преди да получим ясна представа за основната инфлационна тенденция“, коментира Джейсън Блуум, ръководител на стратегиите за инструменти с фиксиран доход и алтернативни борсово търгувани фондове (ETF) в Invesco.
Инвеститорите, които сега се притесняват от инфлационен шок, са изправени пред дилема. Някои активи, разглеждани като традиционни хеджове рещу такъв риск, като индексирани с инфлацията облигации и суровини, вече се повишиха значително. На практика период на гореща инфлация до известна степен е калкулиран от пазарите.
А историята служи като предупреждение за онези, които закъсняват с покупката на хедж срещу инфлацията.