Заявените преди дни нови амбициозни цели за опазването на околната среда още не са достатъчни за изпълнението на записаното в Парижкото споразумение, изчисляват от екологичната организация Climate Tracker Action. След заявките пропастта между необходимите действия и заявените ангажименти намалява с 12-14% (2,6-3,7 гигатона въглероден диоксид), но светът е далеч от постигането на целта за ограничаване на глобалното затопляне в рамките на не повече от 1,5 °С.
Източник: Climate Tracker Action
Най-много за това намаление ще допринесат САЩ, ЕС и Великобритания, както и Китай и Япония, стана ясно по време на проведената под егидата на Джо Байдън климатична среща. На нея световните лидери обявиха нови цели пред страните си.
Ясно е, че САЩ се завръща в играта и ще искат да бъдат лидер на процесите, пишат още от екологичната организация. Експертите посочват, че заявката на Джо Байдън е най-амбициозната стъпка в областта на климата, която някога са правили американските власти.
Вашингтон обеща намаление на емисиите въглероден диоксид с между 50-52% до 2030 година спрямо нивата от 2005 година. Това е сериозна заявка, но за да бъде постигнато заложеното в Парижкото споразумение страната ще трябва да ограничи емисиите с 57-63%.
САЩ смятат да оказват и по-голяма подкрепа за развиващите се икономики в областта на опазването на околната среда.
Действията на Китай също събуждат надежди, че целите в Парижкото споразумение могат да бъдат достижими. Пекин анонсира по време на срещата, че ще намали използването на въглища след 2025 година, макар и анализатори да критикуват страната, че не е приела ограничение на емисиите.
Заявката на Китай обаче може да увлече и други държави да участват с по-големи амбиции.
Сред тях е например Австралия. Страната няма междинна цел за намаляване на емисиите, а плановете са за въглеродна неутралност на икономиката, но без конкретна дата. Всичко ще зависи от развитието на технологиите, отчитат австралийските власти.
Разочарование предизвиква и заявката на Мексико, която даже отстъпва от предишните цели и не смята да се отказва от добива на петрол.
Без ясна междинна цел до 2030 година е и Бразилия, но по време на срещата на световните лидери страната заяви нова цел за въглеродна неутралност на икономиката си - до 2050 година вместо до 2060 година. Липсата на амбиции за това десетилетие обаче може да постави под въпрос постигането на тази цел.
Без обновяване на целите за въглеродните емисии е и Индия, но тя представи план за увеличаване на възобновяемата енергия до 2030 година. Турция също не показва някакви амбиции и дори още не е ратифицирала Парижкото споразумение.