Американската икономика преминава през безпрецедентен период, след като беше замразена в опит за овладяване на пандемията, пише MarketWatch в материал, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.
Служителите вече се изправят пред големите въпроси. Кои компании ще оцелеят? Как ще изглеждат офисите? Ще замени ли изкуственият интелект хората?
Отговорите все още са неясни. Има нарастващ дебат сред икономистите относно това как ще се развият нещата. Никога досега не е имало следвоенна рецесия, която да е поведена от сектора на услугите. Обикновено производственият сектор винаги движи спадовете и ръстовете.
Ето някои фундаментални въпроси, пред които се изправя икономиката:
Ще се напълнят ли отново офисите?
Според Джери Никелсбърг, директор в UCLA Anderson Forecast, няма доказателства, че ръководителите на компании няма да искат служителите им да работят от офиса всеки ден, след като пандемията отшуми.
„Може би искаме да не пътуваме всеки ден, но няма данни, че няма да го правим“, отбелязва той.
Никелсбърг смята, че идеята дистанционната работа да остане постоянна възможност вероятно ще бъде приложена за по-възрастни служители, които не се изкачват в йерархията на компанията.
Ще вземат ли роботите повече работни места?
Налице е ускорение във внедряването на технологии, но развитието му остава несигурно.
„Вероятно ще има повече внедрени технологии, отколкото преди пандемията“, смята Никелсбърг.
Хранителните магазини, ресторантите и хотелите например вече успяха да се възползват от технологиите, за да пестят от разходи за труд.
Кои компании са зомбита?
„В САЩ много фирми натрупаха много дългове в резултат на опитите да оцелеят по време на пандемията“, каза Стивън Чекети, професор по икономика. Остава неясно дали те ще могат да обслужват този дълг. „Решението кои фирми да бъдат спасени ще бъде трудно”, смята Чекети.
„Не искате да убивате жизнеспособни предприятия“.
Според него компаниите, които са били жизнеспособни преди пандемията, трябва да бъдат идентифицирани. Той обаче смята, че на бизнеси като търговските центрове не трябва да се помага.
Продължението на материала прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.