fallback

Добре дошли в икономическия бум на Байдън!

Списъкът с притеснения не изглежда толкова тревожен, твърди професорът по икономика Алън Блайндър

10:51 | 05.05.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Добре дошли в икономическия бум на Байдън. Въпреки че първото тримесечие на 2021 г. е вече история, данните продължават да излизат. „Прогнозите“ за реалния икономически растеж, базирани на частични данни, сега се движат в диапазона от 7% до 8%. По-важното е, че има голяма вероятност звездната първа четвърт да не е само проблясък. Неотдавнашно проучване на Wall Street Journal сред икономисти регистрира средна прогноза за ръст от 6,4% през четирите тримесечия на 2021 година, пише за WSJ Алън Блайндър, професор по икономика и публични отношения в Принстънския университет и бивш зам.-председател на Фед в периода 1994-96 г.

Ако това се случи, то ще отбележи най-бързия темп на растежа през четвъртото тримесечие от 1984 г. насам. Бумът от 1983-84 г., който настъпи след дълбока рецесия, доведе до обявеното от Роналд Рейгън „американско утро“ и неговата смазваща победа на изборите през 1984 г. Както бумът на Рейгън и бумът на Клинтън, бумът на Байдън няма да се дължи изцяло на политиките на президента. Но те със сигурност помагат. 

Голяма част от заслугата е на ваксините - включително ускореното им доставяне от екипа на Байдън. На следващо място е забележителната устойчивост на американския частен сектор. Стотици милиони хора и десетки милиони фирми се затвориха в черупките си, когато Covid-19 удари, но след това изпълзяха, намирайки нови начини за правене на бизнес и за пазаруване.

А и частната икономика получи огромна помощ от правителството. Противно на известната сентенция на Рейгън, правителството е основна част от решението.

Големият фискален тласък започна със Закона за грижите в размер на 2,2 трилиона долара, който Конгресът прие с огромно мнозинство през март 2020 г. Въпреки че много от закона може да бъде (и е) критикуван, той даде толкова много пари в ръцете на американците, че реалните лични разполагаеми средства (покупателната способност на доларите, които хората всъщност получават) са се увеличили с 3% през четирите тримесечия на 2020 г., въпреки че брутният вътрешен продукт спадна с 2,4%.

С изчерпването на тези помощи, и след много партийно пазарене, демократите и републиканците се договориха за нов фискален пакет в последните дни на администрацията на Тръмп - този път за 900 милиарда долара.

Президентът Байдън влезе, Републиканската партия се оттегли. Първото голямо законодателно постижение на администрацията на Байдън бе, че успя да прокара пандемичния пакет на стойност 1,9 трилиона долара, приет през март без републикански гласове. Планът дава голям стимул на икономиката в момента.

Общата сума на фискалните инициативи възлиза на приблизително 5 трилиона долара, или около 23% от БВП. Това огромно фискално усилие задържа на повърхността милиони семейства, спаси много бизнеси от фалит и попречи на ужасната пандемия да предизвика нова голяма депресия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:44 | 14.09.22 г.
fallback