fallback

Пълното икономическо възстановяване вече е калкулирано от пазарите

Корпоративните печалби трябва да надхвърлят настоящите прогнози, за да предизвикат по-нататъшни пазарни ръстове

20:00 | 14.04.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Оптимизмът за продължителен икономически бум набира инерция. Тази седмица Джейми Даймън каза на акционерите на JPMorgan, че добрите времена за американската икономика „лесно могат да достигнат 2023 г.“

Подобно оптимистична беше и оценката на МВФ, че глобалната икономика ще се разшири рязко през следващите две години, водена от САЩ и развитите стопанства.

Това доверие помогна на световните акции да отбележат нови рекорди наскоро. Но инвеститорите може да попитат каква част от добрите новини вече са калкулирани в оценките на фондовия пазар, пише Майкъл Макензи за Financial Times. 

„Става по-трудно за инвеститорите през втората година на възстановяване, защото фондовият пазар е изпреварващ показател“, посочва Андрю Слимън, старши портфейлен мениджър в Morgan Stanley Investment Management (MSIM). „Има много оптимизъм относно отварянето на икономиката и допълнителните държавни стимули, но пазарът до голяма степен вече включва този резултат.“

Един от начините да се измери докъде са стигнали настроенията на пазара е фактът, че индексът S&P 500 е на ниво от почти 4100 пункта - средната цел за края на 2021 г., очаквана от анализаторите на Wall Street, анкетирани от Bloomberg. Същото е и на други пазари, като глобалните инвеститори се пренасочват към компании, за които се очаква да се възползват от ваксините и воденото от стимулите възстановяване на икономическата активност през 2021 г.

Европейският индекс Stoxx 600 надхвърли нивото от 435 пункта - средната цел на анализаторите за края на годината. Японският Topix остава доста над целта си за средата на годината от 1700 пункта, въпреки че отстъпи от мартенския пик от 2000 пункта.

Силното представяне естествено вдига летвата за бъдещата възвръщаемост, като същевременно оставя настроенията изложени на неблагоприятни събития. Сред предизвикателствата, които се очертават, са корпоративните печалби, които трябва да надхвърлят настоящите прогнози, за да предизвикат по-нататъшни пазарни ръстове.

Ръстът на печалбите в индекса MSCI All World през 2021 г. се очаква да бъде 29%, според анализатори от Citi. Това вече означава, че пазарът се търгува на високото съотношение от 19 пъти прогнозните печалби през следващите 12 месеца.

Евентуална спирачка за бичия пазар е вероятността за увеличаване на данъците за глобалните компании, след като администрацията на Байдън предлага нов модел за облагане на мултинационалните корпорации и глобален минимален корпоративен данък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:34 | 10.09.22 г.
fallback