ЕС пропусна поставената цел за ваксинирани срещу коронавируса през първото тримесечие, но изоставането реално не е толкова страшно на фона на забавени доставки на ваксини и проблемите с AstraZeneca, смята Джошуа Лайвстро, съветник в Министерството на външните работи на Нидерландия.
Експертът припомня колко невероятно звучеше целта на президента Джо Байдън за по 1 млн. поставени ваксини дневно в САЩ по време на първите му 100 дни на поста. Сега отвъд Океана се готвят да удвоят целите, разказва европейското издание Politico.
Все пак ЕС се справя нелошо - дори и след драмите около ваксините Германия например поставя по 250 хил. дози на ден. Ако съпоставим с броя на населението, това би означавало по 1 млн. ваксинирани на ден за страна като САЩ.
Италия и Нидерландия са дори по-добре - по 1,5 млн. дози на ден, а Франция пък дори наближава обновената цел на Байдън от 2 млн. ваксини на ден, пише още европейското издание.
Сега се очаква ускоряване на процеса на фона на обещаните доставки на ваксини. Само Pfizer/BioNTech ще достави 210 млн. дози ваксини. Или с други думи, дори и AstraZeneca да претърпи пълен провал с доставките си, през това тримесечие ЕК ще успее да осигури обещаните към 300 млн. дози ваксини.
Сред тях са и 55 млн. дози от препарата на Johnson&Johnson, който е с едно поставяне.
Така само до средата на април доставките ще позволят съществено ускоряване на ваксинирането, смята Лайвстро.
По-рано днес (6 април) и говорител на ЕК потвърди увереността на институцията, че общият имунитет, тоест 70% ваксинирано пълнолетно население, може почти да бъде постигнат до края на юни 2021 г.
Но данните на Politico показват много големи различия в темпа на ваксиниране. В Малта например доза ваксина срещу коронавируса имат 48,85 на 100 души от населението, или общо 215 хил. поставени дози ваксини. В тази бройка се включват и първа, и втора поставена доза, затова и те не отговарят на броя на ваксинираните хора, посочват от изданието.
В Унгария поставена доза имат почти 35% от населението, а в Естония - 22,3%.
Най-изостаналата страна по отношение на ваксините е България - 7,34 на 100 души и поставени общо 510 хил. дози. В Латвия ваксинирани са 7,78 на 100 души, или общо 146 хил. поставени ваксини.
Според Джошуа Лайвстро липсва добра комуникация и затова е усещането за безкрайно закъснение в ЕС. Донякъде тезата му се потвърждава и от журналисти от европейски държави. По време на обедния брифинг днес те масово се оплакаха от липсата на прозрачност и навременна информация от страна на Европейската агенция по лекарствата (EMA).
Лайвстро препоръчва страните от ЕС да спрат да се фокусират върху тези, които са се провалили, и да се насочат към осигуряване на достатъчен брой ваксини. "Европа е в сериозна здравна криза. Хората се нуждаят техните лидери да им дадат надежда, да им вдъхнат доверие", категоричен е той.