Вероятността за координирано глобално икономическо възстановяване от пандемията на коронавируса намалява, тъй като по-бавното разпространение на ваксините и новата вълна от инфекции в някои страни водят до „рязко различаващи се перспективи за растеж“, сочи ексклузивно изследване на Financial Times.
Основният двигател на икономическия успех през 2021 г. е способността да се контролира вирусът, според индекса за проследяване на Brookings-FT, който прогнозира, че напредналите икономики ще надминат развиващите се пазари по растеж, финансови показатели и доверие на инвеститорите през следващите месеци.
Индексът е публикуван в момент, в който финансовите министри и централните банкери се подготвят за следващите виртуални срещи на МВФ и Световната банка тази седмица. Разминаващата се икономическа перспектива ще добави напрежение към вече изпълнените глобални битки за производството и разпространението на ваксини.
„Световната икономика е изправена пред рязко различаващи се перспективи за растеж в отделните региони, тъй като шансовете за еднакво бързо връщане от мрачната 2020 г. са замъглени“, казва професор Есвар Прасад от института Брукингс.
Индексът Brookings-FT за глобално икономическо възстановяване сравнява показателите за реална активност, финансови пазари и увереност с техните средни стойности за световната икономика и за отделни държави, улавяйки степента, в която данните за текущия период са нормални.
Данните за развиващите се икономики остават далеч по-лоши от обичайното, откакто индексът е изготвен за първи път през 2012 г., докато представянето на напредналите икономики се е подобрило заедно с възстановяването на финансовите пазари.
Миналата седмица МВФ и ООН предупредиха, че по-бедните страни, засегнати от икономическите и здравните ефекти на пандемията, рискуват да се изправят пред дългова криза, освен ако не бъдат предприети по-амбициозни действия от многостранните институции и най-богатите икономики в света.
Прасад казва, че икономическият успех зависи от това държавите да насочат правилно своите здравни и икономически политики. „Рецептата за силно и трайно възстановяване остава същата като през последната година - решителни мерки за контрол на вируса, съчетани с балансирани парични и фискални стимули, с акцент върху политики, които подкрепят търсенето, както и подобряват производителността“, допълва той.
Индексът показва, че САЩ и Китай, двете най-големи икономики в света, водят глобалното възстановяване, но с различни политически комбинации. Растежът в САЩ се очертава да е рекорден, като прогнозата за производството е за разрастване до най-високите нива отпреди пандемията на фона на стимулите на администрацията на Джо Байдън, която даде значителна финансова огнева мощ в ръцете на повечето американски домакинства.
Китайската икономика остава устойчива, с малко огнища на коронавирус, и правителството насочва вниманието си към дългосрочните амбиции за повишаване на потреблението и сектора на услугите.
В Европа и голяма част от Латинска Америка обаче перспективите за растеж са слаби и прогнозите на МВФ, които трябва да бъдат публикувани тази седмица, вероятно ще покажат, че продукцията в двата региона има малка перспектива да достигне нивата отпреди пандемията до 2022 г.
Индустриалното производство и търговия се задържат на добри нива в целия свят от ранните месеци на пандемията миналата година, въпреки че проблемите продължават в сектора на услугите, насочени към потребителите, които все още са силно засегнати от ограниченията за контрол на разпространението на вируса.
„Нерешителните политики засягат доверието на потребителите и бизнеса в по-слабите икономики, добавяйки икономическо напрежение“, коментира още Прасад.
С нарастването на доходността по американските облигации и поскъпването на долара икономистите се опасяват, че развиващите се икономики със значителна експозиция в чуждестранна валута ще се затруднят да обслужват дълговете си.
Членовете на МВФ ще обсъдят тази седмица усилията на групата от водещи икономики Г-20 за облекчаване на дълговото бреме и по-трайно снабдяване с ваксини срещу Covid-19 за трайно възстановяване на световната икономика от кризата.