САЩ си поставят за цел да увеличат капацитета на офшорните вятърни паркове до 2030 година, съобщава Ройтерс. Това ще стане с определянето на нови зони, в които да се развиват проектите, ускорено издаване на разрешителни и осигуряване на публично финансиране.
Към момента в страната са изградени само два малки офшорни вятърни парка и се отчита сериозно изоставане в това отношение спрямо Европа, където са изградени най-малко 20 гигавата офшорни вятърни турбини. На Стария континент плановете са за продължаваща експанзия и 10-кратно увеличение на капацитета до 2050 година.
Целта на Вашингтон е до 2030 година да бъдат изградени 30 гигавата офшорни мощности. С този ход САЩ ще намалят емисиите въглероден диоксид със 78 млн. тона годишно.
"Готови сме за рокендрол", коментира националният съветник за климата Джина Маккарти по време на представянето на новите мерки на Белия дом за вятърните паркове.
Ускоряването на развитието на офшорните паркове е само част от големия план на президента Джо Байдън да намали въглеродните емисии и за борба с климатичните промени. Ройтерс отбелязва, че за републиканците тази амбиция ще доведе икономиката до катастрофа, но демократите са убедени, че опазването на климата ще създаде нови работни места.
Например само с вятърните паркове по крайбрежието ще бъдат отворени 44 хил. директни работни места до 2030 година. Подкрепа ще получат и още сектори, като например за производството на турбини и други компоненти, корабостроителници, които да произведат плавателните средства, нужни за изграждането на парковете и т.н.
Нужни ще бъдат и инвестиции, а съответно ще бъдат открити и работни места, за модернизиране на пристанищата и още много други дейности.Но тези планове се приемат скептично от рибарската индустрия в САЩ. В сектора се тревожат, че подобни проекти ще навредят на промишления риболов, защото големите турбини ще промени пътя на рибните пасажи.
Според представители на бранша правителството отделя много малка сума - едва 1 млн. долара, за проучване на ефектите от офшорните вятърни паркове върху околната среда.