През 2020 година соларната и вятърната енергия се оказаха във възход на фона на спада в производството от въглища. Но това е факт единствено заради свитото от пандемията от коронавируса потребление, пише в анализ екологичната организация Ember.
Според данните за първи път от 2009 година има спад на потреблението на електроенергия - в рамките на 0,1% спрямо нивата през 2019 година. Но този спад на практика е преодолян - през декември потреблението е над нивата от 2019 година почти навсякъде в развития свят - в ЕС и САЩ ръстът е от 2%, в Япония - от 3%, а в Индия - от 5 на сто.
През пандемичната 2020 година зелената енергия е във възход - ръстът на произведената от соларни и вятърни централи електроенергия е 15 на сто. В двата сектора е произведена 9,4% от цялата потребена енергия в световен мащаб. Това е два пъти повече спрямо нивата през 2015 година, отчитат еколозите.
Източник: Ember
Европа е в челните редици, като се отчита, че зелената енергия има дял от почти 30% в най-големите икономики на континента - Германия (33%) и Великобритания (28%). В САЩ соларните и вятърните централи са произвели 12% от потребената електроенергия.
Така под натиск остава въглищната индустрия и произведените обеми намаляват с рекорден темп - в рамките на 4%. Спадът е съизмерим с ръста на зелените централи - 346 тераватчаса, спрямо ръста от 314 тераватчаса, регистриран от соларни и вятърни производители.
От Ember отчитат, че в Европа и САЩ за намалението на дела на въглищата спомага не само чистата енергия, но и централите, работещи на газ.
Делът на въглищата трябва да намалее с 80% до 2030 година, за да бъде постигнати целите в Парижкото споразумение, пишат още авторите на доклада. За целта трябва да бъдат изградени достатъчно чисти централи и да се електрифицира глобалната икономика, посочват още те.
Притесненията им са свързани с Азия и основно с Китай и данните, че почти 50% от повишеното потребление на енергия в страната през миналата година е покрито от въглищни централи. Индия започна своята зелена трансформация, но и там през 2020 година зелените централи са покрили едва 57% от повишението на потреблението на енергия.
През последните пет години соларните и вятърните инсталации увеличават своя общ пазарен дял с 4,8 процентни пункта, а въглищата го намаляват с 3,9 пункта. Или с други думи, тези централи заемат мястото на въглищните централи, тъй като останалите ресурси не променят съществено своя дял. През 2020 г. въглищата държат дял от 33,8% от потребената енергия в световен мащаб и засега остават основният източник за производството.
Източник: Ember
Като цяло потреблението на енергия расте с 11% от 2015 г. насам (годината на Парижкото споразумение). Това представлява нарастване с 2536 тераватчаса, докато производството на чиста енергия се увеличава с 2107 тераватчаса за същия период. Разликата се покрива от другите източници - основно газ, където увеличението е от 11% до 562 тераватчаса. Ръстът на дела на въглищата от 2015 г. насам е само в рамките на 0,8%, или 71 тераватчаса.
Реално обаче въглищата запазват позициите си в Азия, което поставя под въпрос изпълнението на целите в Парижкото споразумение, а именно - недопускане на повишаването на глобалната температура с повече от 1,5°С до края на това столетие.
В доклада е отчетена прогнозата на Международната агенция по енергетика (МАЕ), според която въглищата ще възстановят дела си, веднага след като потреблението се съживи. Вероятно това ще стане още през тази година.