Фармацевтичната компания AstraZeneca трябва да бъде подготвена за факта, че засега няма да може да изнася ваксини от европейските си заводи към Великобритания.
„Компаниите трябва да се съобразят с договорите си с Европейския съюз, преди да изнасят в други региони на света“, заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в четвъртък вечерта след виртуална среща на върха с държавните и правителствените ръководители на ЕС. Разбира се, това се отнася преди всичко за AstraZeneca.
Докато бавещата се програма за ваксинация на блока продължава да засилва натиска върху правителствата, Урсула фон дер Лайен очерта нов, по-строг механизъм за осигуряване на доставките на ваксини, посочвайки 77-те милиона дози, които компаниите са изнесли от блока, в сравнение с 62 млн. дози, които са поставени на граждани на ЕС.
„Най-после имунизацията в ЕС трайно напредва, 4,1 на сто от пълнолетните европейци вече са ваксинирани с две дози“, поясни тя. Можеше това да се случи много по-бързо, ако всички производители бяха изпълнили договорите, заяви председателят на ЕК. По нейните думи остава възможно постигането навреме на целта 70 от пълнолетните европейци да бъдат ваксинирани до края на септември.
Тактиката на силата на ЕС обаче рискува да се сблъска с ответни мерки, които биха могли да застрашат доставките на съставки и оборудване за заводите за ваксини в Европа - освен че възпират глобалните усилия за ограничаване на коронавируса, коментира Bloomberg.
Държавните и правителствени ръководители на ЕС също подкрепиха „използването на контролa на износа“. От една страна, те подчертаха „важността на глобалните вериги за създаване на стойност“. От друга страна, те потвърдиха, че компаниите „трябва да спазват договорните срокове за доставки“.
„Имаше широко усещане за съгласие, че ако трябва този механизъм (за спиране на износа) да се използва и, разбира се, се надяваме, че няма да бъде използван, трябва да се вземат предвид по-широките последици“, каза нидерландският премиер Марк Рюте пред репортери след онлайн срещата на върха. „Глобалните вериги за доставки и производство трябва да останат непокътнати“, посочи той.
Докато Европа се намира насред третата вълна на коронавируса, ЕС и неговите 27 правителства показват малко признаци, че могат да повишат доверието към своята стратегия за ваксиниране. Блокът вече изостава от САЩ и Обединеното кралство по отношение на ваксинирането, а правителствата на континента обявиха удължаване или затягане на ограниченията, тъй като здравната ситуация се влошава.
Сега Фон дер Лайен се опита да прехвърли вината към производителите, като подчерта преди всичко вината на AstraZeneca Plc, тъй като не успява да достави десетки милиони дози, обещани за първото тримесечие. Ръководителят на ЕК каза, че компанията трябва да изпълни ангажиментите си към ЕС, преди да има право да изнася дози за клиенти другаде.
„Можехме да бъдем много по-бързи, ако всички фармацевтични компании бяха изпълнили договорите си“, каза тя пред репортери след срещата. „AstraZeneca се ангажира с по-малък брой дози, отколкото бе договорено“, допълни Фон дер Лайен.
Планът за забрана на износа срещна хладен отговор от някои правителства преди преговорите и макар лидерите да не направиха опит да я променят по време на срещата на върха, германският канцлер Ангела Меркел също беше сред онези, които изпитват нежелание действително да се използва новият инструмент.
„Разбрахме се с ЕК, че ако компаниите не изпълнят договорите си, ограниченията за износ, разбира се, ще бъдат по-вероятни, отколкото ако компаниите изпълнят договорите си с ЕС“, каза Меркел.
Великобритания е най-големият бенефициент на производството на ваксини в ЕС, закупувайки 21 милиона дози, каза представител на ЕС. Това представлява около две трети от всички дози, осъществени във Великобритания, и прави британската програма най-изложена на рискове, ако ЕС наистина блокира износа.
Лондон и Брюксел спорят от седмици за доставките и участваха в преговори по-рано през седмицата. В сряда те издадоха съвместно изявление, в което заявиха, че работят над начини „за създаване на ситуация, в която да спечелят всички“.
„Европа не е егоистичен континент“, противно на това, което „прочетох в пресата отвъд Ламанша“, каза френският президент Еманюел Макрон.
В декларацията на срещата на върха на ЕС се казва: „Ускоряването на производството, доставката и употребата на ваксини е все още важно и спешно необходимо условие за преодоляване на кризата. Усилията в това отношение трябва да бъдат допълнително засилени“.
Европейците са горди, че имат отворена икономика, подчерта Фон дер Лайен. Но това не трябва да става за сметка на сигурността на доставките: „Искаме да уверим европейците, че ще получат справедливия си дял“, каза ръководителят на ЕК.
И българският премиер Бойко Борисов подкрепи Фон дер Лайен „за изключително твърдата позиция по отношение на спазването на договорите от страна на компаниите-производители, чиито ваксини бяха избрани от ЕК и съответно одобрени от Европейската агенция по лекарствата“.
„Разпределението на ваксините трябва да бъде по начин, който да помогне на всички държави членки, така че едновременно да можем да излезем от пандемията“, заяви министър-председателят Бойко Борисов след края на видеоконференцията на Европейския съвет, цитиран от пресслужбата на Министерския съвет. Премиерът подчерта, че именно това е разбирането, около което са се обединили днес европейските лидери. „Днешната ключова дума е солидарност. Всички държави членки разбраха колко важно е всеки един от нас да знае, че ще получи пропорционално толкова ваксини, колкото са необходими", добави Борисов.
В заключенията от заседанието Европейският съвет е посочил, че разпределението на допълнителните 10 милиона дози ваксина на Pfizer ще се определи отново съобразно броя на населението и ще бъде обсъдено от посланиците на страните от ЕС.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел отбеляза на пресконференция, че държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС са изразили готовност електронното удостоверение за преболедувалите и ваксинираните срещу Covid да бъде готово в следващите седмици.
преди 3 години Е тогава как от Европа за Великобритания изнесихме 20 милиона ваксини а обратно 0 :) ? Как мислиш,че едните направиха 40% от населението а другите 7-8% ? Вярно почнаха 2-3 седмици предварително , но не е достатъчно за да оправдае разликата :)А елементите за които говориш се влагат в Пфайзер който им го знасяме несправедливо :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Нямам жалание да просвещавам никого, но явно е необходимо. Заводите на Астра - Зенека в Европа работят с компоненти, доставяни от Великобритания. Преди два дни имаше статия в която министър на рижака каза, че се надява да не бъдат принудени да забранят износа. Освен това в италианският завод се доставя готова ваксина, която само се изпробва и разлива в дози. Къде фактически е произведена? Господа от ЕК, накарайте най-сетне ЕМА да сертифицира проклетия завод в Холандия, за да може Астра-Зенега да изпълнява задълженията си! Не че ми пука за компанията, но мисля че е време ЕК да слезе на земята. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Решението е елементарно ! Завода във Великобритания изнася за Европа, а този от Холандия за Великобритания и готово :) Уви от Великобритания към Европа има 0 (НУЛА). А от Европа за Великобритания са изнесени 20 милиона ваксини. Къде тук виждаш справедливост и реципрочност ?То не е само рижака да се тупа в гърдите нали ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Престанете да воювате с Астра-Зенека. Първо, след употребата на Пфайзер има повече тромбози, отколкото след Астара. Това не се афишира, защото е ясно че не се дължи на ваксините, а е съвпадение. Втроро, ако желаета Астра-Зенека да изпълнява договорите си СЕРТЕФИЦИРАЙТЕ завода и в Холандия . Не може да не купувате препарати от този завод и да се изпълнят договореностите. И след като се произвеждат, трябва да държат ваксините, докато ги харесате??? Престанетеда воювате с Астра-Зенека само защото препарата и е по-евтин 12-13 пъти от кюрдско-немско-американската Пфайзер. Той е по-ефективен, но с едва десетина процента а не 10 пъти, за да е толкова по-скъп. отговор Сигнализирай за неуместен коментар