IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС: AstraZeneca няма да изнася, докато не изпълни задълженията към блока

Тактиката на силата на ЕС обаче рискува да се сблъска с ответни мерки, които биха могли да застрашат доставките на съставки и оборудване за заводите

08:33 | 26.03.21 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Bloomberg LP</p>

Снимка: Bloomberg LP

Фармацевтичната компания AstraZeneca трябва да бъде подготвена за факта, че засега няма да може да изнася ваксини от европейските си заводи към Великобритания.

„Компаниите трябва да се съобразят с договорите си с Европейския съюз, преди да изнасят в други региони на света“, заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в четвъртък вечерта след виртуална среща на върха с държавните и правителствените ръководители на ЕС. Разбира се, това се отнася преди всичко за AstraZeneca.

Докато бавещата се програма за ваксинация на блока продължава да засилва натиска върху правителствата, Урсула фон дер Лайен очерта нов, по-строг механизъм за осигуряване на доставките на ваксини, посочвайки 77-те милиона дози, които компаниите са изнесли от блока, в сравнение с 62 млн. дози, които са поставени на граждани на ЕС.

„Най-после имунизацията в ЕС трайно напредва, 4,1 на сто от пълнолетните европейци вече са ваксинирани с две дози“, поясни тя. Можеше това да се случи много по-бързо, ако всички производители бяха изпълнили договорите, заяви председателят на ЕК. По нейните думи остава възможно постигането навреме на целта 70 от пълнолетните европейци да бъдат ваксинирани до края на септември.

Тактиката на силата на ЕС обаче рискува да се сблъска с ответни мерки, които биха могли да застрашат доставките на съставки и оборудване за заводите за ваксини в Европа - освен че възпират глобалните усилия за ограничаване на коронавируса, коментира Bloomberg.

Държавните и правителствени ръководители на ЕС също подкрепиха „използването на контролa на износа“. От една страна, те подчертаха „важността на глобалните вериги за създаване на стойност“. От друга страна, те потвърдиха, че компаниите „трябва да спазват договорните срокове за доставки“.

„Имаше широко усещане за съгласие, че ако трябва този механизъм (за спиране на износа) да се използва и, разбира се, се надяваме, че няма да бъде използван, трябва да се вземат предвид по-широките последици“, каза нидерландският премиер Марк Рюте пред репортери след онлайн срещата на върха. „Глобалните вериги за доставки и производство трябва да останат непокътнати“, посочи той.

Докато Европа се намира насред третата вълна на коронавируса, ЕС и неговите 27 правителства показват малко признаци, че могат да повишат доверието към своята стратегия за ваксиниране. Блокът вече изостава от САЩ и Обединеното кралство по отношение на ваксинирането, а правителствата на континента обявиха удължаване или затягане на ограниченията, тъй като здравната ситуация се влошава.

Сега Фон дер Лайен се опита да прехвърли вината към производителите, като подчерта преди всичко вината на AstraZeneca Plc, тъй като не успява да достави десетки милиони дози, обещани за първото тримесечие. Ръководителят на ЕК каза, че компанията трябва да изпълни ангажиментите си към ЕС, преди да има право да изнася дози за клиенти другаде.

„Можехме да бъдем много по-бързи, ако всички фармацевтични компании бяха изпълнили договорите си“, каза тя пред репортери след срещата. „AstraZeneca се ангажира с по-малък брой дози, отколкото бе договорено“, допълни Фон дер Лайен.

Планът за забрана на износа срещна хладен отговор от някои правителства преди преговорите и макар лидерите да не направиха опит да я променят по време на срещата на върха, германският канцлер Ангела Меркел също беше сред онези, които изпитват нежелание действително да се използва новият инструмент.

„Разбрахме се с ЕК, че ако компаниите не изпълнят договорите си, ограниченията за износ, разбира се, ще бъдат по-вероятни, отколкото ако компаниите изпълнят договорите си с ЕС“, каза Меркел.

Великобритания е най-големият бенефициент на производството на ваксини в ЕС, закупувайки 21 милиона дози, каза представител на ЕС. Това представлява около две трети от всички дози, осъществени във Великобритания, и прави британската програма най-изложена на рискове, ако ЕС наистина блокира износа.

Лондон и Брюксел спорят от седмици за доставките и участваха в преговори по-рано през седмицата. В сряда те издадоха съвместно изявление, в което заявиха, че работят над начини „за създаване на ситуация, в която да спечелят всички“.

„Европа не е егоистичен континент“, противно на това, което „прочетох в пресата отвъд Ламанша“, каза френският президент Еманюел Макрон.

В декларацията на срещата на върха на ЕС се казва: „Ускоряването на производството, доставката и употребата на ваксини е все още важно и спешно необходимо условие за преодоляване на кризата. Усилията в това отношение трябва да бъдат допълнително засилени“.

Европейците са горди, че имат отворена икономика, подчерта Фон дер Лайен. Но това не трябва да става за сметка на сигурността на доставките: „Искаме да уверим европейците, че ще получат справедливия си дял“, каза ръководителят на ЕК.

И българският премиер Бойко Борисов подкрепи Фон дер Лайен „за изключително твърдата позиция по отношение на спазването на договорите от страна на компаниите-производители, чиито ваксини бяха избрани от ЕК и съответно одобрени от Европейската агенция по лекарствата“.  

„Разпределението на ваксините трябва да бъде по начин, който да помогне на всички държави членки, така че едновременно да можем да излезем от пандемията“, заяви министър-председателят Бойко Борисов след края на видеоконференцията на Европейския съвет, цитиран от пресслужбата на Министерския съвет. Премиерът подчерта, че именно това е разбирането, около което са се обединили днес европейските лидери. „Днешната ключова дума е солидарност. Всички държави членки разбраха колко важно е всеки един от нас да знае, че ще получи пропорционално толкова ваксини, колкото са необходими", добави Борисов.

В заключенията от заседанието Европейският съвет е посочил, че разпределението на допълнителните 10 милиона дози ваксина на Pfizer ще се определи отново съобразно броя на населението и ще бъде обсъдено от посланиците на страните от ЕС.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел отбеляза на пресконференция, че държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС са изразили готовност електронното удостоверение за преболедувалите и ваксинираните срещу Covid да бъде готово в следващите седмици.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:57 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
бОли ме дедовия за проблемите ви ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Какво? Алкохола, хaпчетата и платените момичета на Слънчев Бряг? Ха посмей де!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
korn
преди 3 години
Солара много добре го е формулирал. Да добавя че ние също можем да им спрем много неща на англичаните. Да не се стига до квото повикало такова се обадило.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Като сте хора, кажете защо не им сертифицирате фабриката, веее! Не само да хленчите. Великобритания щяла да потъне, паунда да се срине пък ситито да се взриви. Е и от това се случи, като напуснаха ЕС. Спасиха 100 - 200 хиляди човека, като си ваксинираха населението. Това е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 1
Solar Power
преди 3 години
Някак си по добре ми звучи - "хей хора нека да останат и малко ваксини за ЕС, ниска ни е ваксинацията трета вълна и ЕС дава много жертви", отколкото ... "дайте всички произведени ваксини за GB защото ще ви спрем компонентите инъче"......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
Solar Power
преди 3 години
И какво да направим ? Дай всички ваксини само за GB ? Ние не сме ли хора също ? Говорим за разлика от над 4-5 пъти в броя ваксинирани ! Може да се намали на 2-3 пъти например....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 3 години
Точно така говорим за субстанции за Пфайзер, произведени в Англия. И техният министър каза, че се надява да ни ги принудят да спрат износа. В Европа само смесват компоненти произведени в целия свят. Ами ако ти спрат доставките? Каквото повикало, такова се и обадили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 3 години
Така е, но ЕМА не отговаря какво точно не одобряват. На запитванията защо, отвръщат по "руски" - сертификацията върви по план. И много добре разбираш, че договорите се подписаха на база предвиждани производства. А защо ЕК не съди Санофи? Само за България трябваше да доставят над 4 милиона. Къде са?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
korn
преди 3 години
Има си договор сключен между Астразанека и ЕС. Инвестирани са пари, нашите пари. От Астразанека не спазват договора. Щом ваксините се произвеждат на европейска земя те подлежат на европейските закони. Скапаните англичани трябва да разберат че правилата важат за всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Тоест моеше Великобритания си ги взема тези астразенека докато си се чака одобрение за тях е валидна ваксината, а пък ние (ЕС) да не им изнасяме 20 милиона пфайзера от Германия :) Не ми говори глупости Великобритания от край време си една от най наглите страни... заедно със Китай,САЩ,Русия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още