Противно на популярния мит германците могат да бъдат доста толерантни - поне що се отнася до техните политици. Ангела Меркел, въпреки възмущението на обществото в момента, никога не е била сериозно застрашена като канцлер заради на суровия подход на нейното правителство към финансовата криза в еврозоната преди десетилетие или на бежанската криза от 2015 г.
Има обаче нещо, което германците няма да простят – корупцията, пише онлайн изданието Politico.eu в свой анализ.
Измина доста време, през което Християндемократическият съюз (ХДС), дясноцентристката партия, която доминираше политиката на Германия през последните 16 години, не се забърка в корупционни скандали. Партията обаче си наваксва в последните месеци, след като се огласиха няколко скандала за провинения на нейни политици. Това едва ли ще бъде простено пред избирателните урни, както се видя в две провинции наскоро.
Разкритията, които засягат както ХДС, така и сестринската му партия от Бавария - Християнсоциалният съюз (ХСС), вече доведоха до поредица от оставки и наказателни разследвания. Бурята обаче предстои да се разрази още по-жестоко.
Засега християндемократите водят в националните проучвания, но подкрепата за консерваторите спада до 29 процента от 36 процента през февруари, показват данни от проучвания на медията. Според други анкети спадът е още по-драматичен и преднината на ХДС пред Зелените се свива до около 5 процентни пункта.
Следващите национални избори в Германия са след само шест месеца и консерваторите, които още не са решили кой ще „носи байрака“, са в пълна паника. Германия вече се готвеше за края на една ера на фона на планираното напускане на Меркел след изборите. След като партията ѝ, която управлява страната през по-голямата част от следвоенния период, затъна в толкова скандали, може да се очаква още по-драматична промяна.
„Възможно е да се случи управление в Германия без християндемократите в коалицията“, коментира Олаф Шолц, кандидат-канцлер на социалдемократите и настоящ финансов министър на страната, след като консерваторите изгубиха изборите в две провинции. „Това вече всички го разбират“, допълва той. Не и самите християндемократи обаче.
Истинската борба ще бъде да се изкорени това, което започва да изглежда като ендемична корупция в консервативния блок.
Проблемът започна в края на февруари, след като властите информираха Бундестага - германския парламент, че разследват Георг Нюслайн, тогава заместник-лидер на парламентарната група на ХДС/ХСС, за възможна корупция. Финансовите регулатори в Лихтенщайн са открили подозрителна трансакция - превод в размер на 660 хил. евро, към сметка, свързана с Нюслайн. Тези пари, според хора, запознати с разследването, са платени на Нюслайн, за да подкрепи германски производител на текстил да осигури изгоден договор за продажба на маски на Министерството на здравеопазването.
С други думи, Нюслейн е обвинен в реализирането на печалба от търговия с медицинско защитно оборудване в разгара на пандемията. Това не е точно поведението, с което партия, която изповядва, че представлява консервативната част от обществото, иска да бъде свързвана.
На Нюслайн още не са му повдигнати обвинения.
Той не е единственият, изправен пред подобни обвинения. Само няколко дни, след като полицията нахлу в парламентарните офиси на Нюслайн, Николас Льобел от ХДС от Манхайм призна, че е получил 250 хил. евро заради съдействие при организирането на договор за доставка на маски.
Наскоро полицията претърсва и офисите на Алфред Зойтер, висш служител в ХСС и бивш министър на правосъдието на Бавария, във връзка със сделките с маски на Нюслайн. Той отрича да е извършвал нарушения.
Зойтер, Нюслайн и партньорите им са спечелили между 5 и 6 млн. евро от сделките, съобщи германският всекидневник Süddeutsche Zeitung.