Очакванията за предстоящия икономически бум в САЩ принуждават мениджърите на облигационни фондове да изтупат от праха стратегиите си за преодоляване на нещото, за което забравиха да се тревожат в последните 10 години – инфлацията, пише Ройтерс в свой анализ.
Бързото възстановяване от Голямата финансова криза удължи бичия пазар на облигации и притисна доходността до исторически ниски нива. Продължаващото приспособяване от страна на Федералния резерв и очакваните ефекти от плана за стимулиране на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън на стойност 1,9 трлн. долара обаче повишават референтната доходност по 10-годишните американски дългови книжа, която достига най-високото си ниво от януари 2020 г.
Инфлацията е проклятие за инвеститорите в облигации, защото ерозира печалбите с течение на времето. Тя не е била толкова сериозна заплаха от времето преди финансовата криза от 2008-2009 г. Сега обаче възстановяването от пандемията дава тласък на потребителските цени и тревожи пазарите на инструменти с фиксиран доход.
„Ще видим наистина високи стойности на инфлацията през следващите две или три тримесечия“, прогнозира съинвестиционния директор в Calamos Investments. Според прогнозите му ръстът на потребителските цени може да достигне и 3% тази година.
„Защо бихте купили 10-годишна облигация и да заключите отрицателна реална доходност за целия 10-годишен период?“, коментира още той.
Устойчивата инфлация вероятно ще намали общата възвръщаемост на американския пазар с фиксиран доход през следващите три до четири години, смятат анализатори. В резултат на това някои инвеститори казват, че притежават активи, от които ще се възползват, ако инфлацията се повиши, за да не поемат риска от акциите, чиито ръстове на цените пресъхват заради перспективата за ръст на разходите на компаниите за обслужване на дълга.
Марк Игън, мениджър на портфейла на Carinlon Reams Core Bond Fund, казва, че е фокусиран върху безопасността, предлагана от краткосрочните държавни ценни книжа, а не върху скъпите премии на пазара с дълг с висока доходност. Той очаква, че фондовете с фиксиран доход ще отчетат среден спад от 2% или повече през следващите 3-4 години.
„Цената на безопасността е относително ниска, а цената на доходността или възвръщаемостта е много висока“, смята той.
Големият въпрос за мениджърите на облигационни фондове е колко дълго ще продължи инфлацията над средното ниво.
"Ще нарасне ли инфлацията през следващите няколко месеца? Абсолютно", посочва и Грегъри Питърс, ръководител на стратегията за инструменти с фиксиран доход на PGIM. „Законът на гравитацията обаче казва, че инфлацията след това ще се понижи, няма да се повиши още“, допълва той.
Фед прогнозира, че основната инфлация, която не отчита волатилните цени на храните и енергията, ще нарасне средно до 2 – 2,2% до 2023 г. Същевременно американската централна банка очаква дългосрочният БВП - един от основните двигатели на инфлацията, да забави ръста до 1,8% до 2023 г., след като през 2021 г. скочи с 6,5%.
Показателят за очакваната годишна инфлация в САЩ през следващите 10 години се повиши до 2,32% в четвъртък – най-високо ниво от януари 2014 г.
Фед обаче смята, че този ръст на потребителските цени ще е преходен. Президентът на Федералния резерв на Ричмънд Томас Баркин заяви в понеделник, че очаква доста големи скокове в цените, но това ще бъде еднократно.
Стоките вероятно ще излязат като победители от периода с по-висока инфлация. Стоковият индекс S&P GSCI нараства с 15,1% за годината до момента.