fallback

САЩ трябва да са много амбициозни, ако искат да са лидер в екополитиката

Според екологични организации в САЩ емисиите въглероден диоксид трябва да бъдат намалени с 50% до 2030 година

19:07 | 23.03.21 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

САЩ трябва да си поставят доста амбициозни цели, ако искат да постигнат лидерство в политиката по опазването на околната среда, пише в анализ от екологичната организация Climate Action Tracker (CAT). Това означава, че към 2030 година страната трябва да намали емисиите въглероден диоксид с между 57 и 63% спрямо нивата от 2005 година.

Още от първия си ден в Белия дом новоизбраният американски президент Джо Байдън съобщи, че ще върне САЩ в Парижкото споразумение за климата. Очакванията са, че на 22 април, Деня на Земята, когато ще се проведе лидерска среща за проблемите на климата, Байдън ще даде новите цели, които да доведат САЩ до беземисионна икономика през 2050 година.

Според екологични организации в САЩ емисиите въглероден диоксид трябва да бъдат намалени с 50% до 2030 година. Според САТ обаче това далеч няма да бъде достатъчно, за да се изпълни голямата цел - въглеродна неутралност до 2050 година и съответно - недопускане на повишаване на глобалните температури с повече от 1,5°С до края на столетието.

Тези планове минават през няколко стъпки. Една от тях е пълната декарбонизация на енергийния сектор до 2035 година.

Но реално най-големият замърсител в САЩ е транспортният сектор, а засега действията там са плахи. На този етап Байдън предвижда масова замяна на автомобилите с електромобили, но не е сложен краен срок за тази цел. Оценката на САТ сочи, че за да се впише в плановете от Парижкото споразумение, 95-100% от продаваните в САЩ леки автомобили трябва да са електрически до 2030 година.

Все пак от организацията отчитат, че има частични успешни политики - например в щата Калифорния, където до 2035 година ще се продават само електромобили, както и отделни автомобилни компании (Volvo, General Motors), които са напът да изпълнят заложените цели за намаляване на емисиите.

Повече амбиции са необходими и за сградите - администрацията на Джо Байдън залага на намаляването на въглеродния отпечатък на сектора с 50% до 2035 година. Но преценката на еколозите е, че емисиите от жилищните сгради трябва да намалеят с 60%, а на търговските - със 70%, за да бъде изпълнено записаното в Парижкото споразумение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:24 | 14.09.22 г.
fallback