fallback

АЦБ ще се опита да запази очакванията за ръст на икономиката

Централната банка не се очаква да промени огромната си програма за стимулиране

11:02 | 18.03.21 г.

Английската централна банка (АЦБ) вероятно ще се опита да запази очакванията, че британската икономика се насочва към силно възстановяване, стимулирано от ваксините, след като претърпя най-тежката катастрофа от три века миналата година, предаде Ройтерс.

Централната банка не се очаква да промени огромната си програма за стимулиране в 14 часа българско време, когато ще бъде обявено решението от мартенската среща на банкерите.

Инвеститорите ще се опитат да преценят колко сигурно е, че най-бързата европейска кампания за ваксинация срещу COVID-19 и помощите на финансовия министър Риши Сунак ще доведат до скок на икономиката в следващите месеци.

Гуверньорът на АЦБ Андрю Бейли заяви в понеделник, че е по-оптимистичен относно възстановяването. Но той подчерта, че очакваният му са скрепени „с голяма доза предпазливост“, тъй като Великобритания все още е в ръцете на трета блокировка и е изправена пред риска от нови щамове на COVID-19.

Здравната служба предупреди в сряда за голямо намаление на наличните ваксини от 29 март.

Бейли каза също, че скокът на лихвените проценти на финансовите пазари от почти рекордно ниски нива отговаря на по-добрата перспектива за икономиката, което предполага, че той не е притеснен за ходовете на инвеститорите при повишаване на лихвите от следващата година.

Британският паунд е втората най-добре представяща се валута спрямо щатския долар тази година сред така наречените валути от Г-10.

Но икономистът на Deutsche Bank Санджай Раджа заяви, че спекулациите, че АЦБ може да повиши лихвените проценти преди Федералният резерв на САЩ изглеждат погрешни. 

„Въпреки че моментът за разхлабване на политическата подкрепа остава силно несигурно, Великобритания се намира доста зад САЩ както по отношение на растежа, така и по отношение на инфлацията“, каза Раджа.

В края на 2020 г. британската икономика беше 92% от размера си година по-рано. Икономиката на САЩ беше 98% от размера си преди пандемия.

Федералният резерв отново обеща на вчерашното си заседание да поддържа лихвените нива близо до нула поне до 2023 г., въпреки че прогнозира рязък скок на икономическия растеж и инфлацията през 2021 г.

Друг фактор, който може да забави повишаването на лихвените проценти от страна на АЦБ, е планът на финансовия министър Сунак за повишаване на данъците и ограничаване на разходите.

Инвеститорите ще наблюдават изявлението на АЦБ по-късо днес за всякакви признаци, че се готви да увеличи отново своята програма за изкупуване на облигации от 895 милиарда паунда, за да помогне за възстановяването на икономиката.

От друга страна, централната банка може да сигнализира, че ще намали темпът на програмата, за да я продължи през 2021 г. Това би могло да бъде един от първите ходове на централната банка за забавяне на темпото на стимулиране.

Дебатът бележи рязък обрат от началото на 2021 г., като инвеститорите залагат на възможността АЦБ да прибегне до отрицателни лихвени проценти, за да съживи икономиката.

Някои членове на деветчленния комитет по паричната политика звучат по-притеснени от Бейли за слабото възстановяване, което според тях все още може да оправдае отрицателните лихви по-късно тази година, след като банките имат време да се подготвят.

АЦБ също ще използва срещата от тази седмица, за да провери предположението си, че новите споразумения за търговия след Brexit, започнали на 1 януари, ще намалят БВП през това тримесечие с 1%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:35 | 12.09.22 г.
fallback