Разпространението на коронавируса се оказа истински стрестест за петролната индустрия, пише в последния анализ на пазара на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Пандемията още създава несигурност и секторът страда от свито търсене.
Натиск оказват и заявките на страните за използване на чиста енергия, правени през последните месеци.
В прогнозите на МАЕ потреблението на петрол ще се повишава и през 2026 година ще достигне 104 млн. барела на ден, което е ръст от 4 на сто спрямо нивата през 2019 година (99,7 млн. барела на ден). Но това е сценарий, формиран на базата на предположението, че все още няма да има промяна спрямо днешните политики за околната среда.
Според него през 2021 година потреблението на петрол в световен мащаб ще достигне 96,5 млн. барела на ден, спрямо 91 млн. през 2020 година.
Мерките за опазване на околната среда - повишаването на енергийната и горивната ефективност, навлизането на електрическите автомобили, както и работата от разстояние и свитите пътувания, са в състояние да намалят потреблението на петрол - с 5 млн. барела на ден. В този сценарий на МАЕ потреблението на петрол никога няма да се върне до нивата отпреди пандемията.
Като цяло Азия ще бъде локомотивът на търсенето на петрол - страните от региона отговорят за 90% от повишението в базовия сценарий на МАЕ. В развитите страни, където потреблението е по-високо, търсенето няма да се възстанови до нивата преди кризата до 2026 година.
По отношение на добива - компаниите в момента са в дилема. От една страна планираните инвестиции могат да бъдат прекалено много и да има свръхколичества петрол на пазарите, които така и да не бъдат използвани. От друга страна, ако инвестициите бъдат намалени, на пазарите може да има твърде малко петрол, за да бъде покрито търсенето.
Очакванията на анализаторите са, че инвестициите ще се увеличават минимално и така добивът ще се повиши с 5 млн. барела дневно до 2026 година. Но, за да бъде покрито търсенето през 2026 година, е необходимо увеличение на доставките с 10 млн. барела на ден. Според МАЕ Близкия изток и особено Саудитска Арабия са в състояние да осигурят половината от нужното увеличение чрез спрените в момента мощности.
"Няма да има петролна или газова компания, която да остане незасегната от енергийната трансформация", коментира изпълнителният директор на МАЕ Фатих Берол. Според него компаниите трябва да действат и приоритет за тях сега е намаляването на емисиите от основната им дейност и особено на метана.
Компаниите могат да заложат на улавянето на въглерода, производството на зелен водород, биогорива, както и върху офшорни вятърни паркове. Това ще помогне за декарбонизацията на сектора.