fallback

След рекордите на борсите може да стане неспокойно

Тревогите за инфлацията засега остават на заден план, а инвеститорите ще следят изявленията на Джером Пауъл

08:00 | 15.03.21 г.
Автор - снимка
Създател

Преди почти година коронакризата изпрати фондовите пазари надолу. Дори ако пандемията все още определя ежедневието на много хора, на фондовите борси не може да се видят много следи от нея. Изминалата търговска седмица се характеризираше с нови рекордни върхове. Германският борсов индекс Dax постигна нови върхове в четири поредни дни и се изкачи до 14,595 пункта в четвъртък.

Водещият германски индекс изпусна парата в петък. На ниво от 14 502 пункта той завърши седмицата с плюс от над четири процента. От рекордно ниското ниво през март 2020 г. Dax е добавил повече от три четвърти.

Важни американски индекси като S&P 500 и Dow Jones също наскоро постигнаха нови върхове. Очевидно много инвеститори залагат, че ваксинациите срещу коронавируса бързо ще имат широко въздействие и че икономиката ще расте силно след преодоляването на пандемията.

Въпреки първоначалните трудности с ваксинациите всички желаещи да се ваксинират в Европа ще бъдат имунизирани до есента, убеден е анализаторът на DZ Bank Михаел Бисингер: „Тогава радостта от живота ще се върне за мнозина, а разходите за консумация и отдих ще се увеличат. Тогава компаниите също ще печелят повече”. За фондовите пазари това е идеална среда за повишаване на курсовете.

Въпреки това много инвеститори се чудят колко дълго може да продължи подемът на акциите с оглед на настоящата несигурност: Доходността по облигациите нарасна напоследък, особено в САЩ, но също така и в Европа, отчасти поради опасенията за ускоряване на инфлацията. Повишаването на доходността на облигациите обаче означава по-високи разходи за финансиране на държавите и компаниите, което може да забави икономическото възстановяване след пандемията, пише в свой анализ германският Handelsblatt.

Точно това иска да предотврати Европейската централна банка (ЕЦБ): след заседанието на Управителния съвет в четвъртък тя обяви, че ще ускори програмата си за закупуване на облигации през следващото тримесечие с цел да ограничи увеличаването на доходността и да осигури продължаващо благоприятни условия за финансиране.

В същото време централната банка подчерта, че възприема повишаването на инфлацията в еврозоната по-скоро като временно явление. Тя също така прогнозира, че ще пропусне целта си за инфлация от малко под два процента за много години напред.

„Притесненията на някои участници на пазара, че нарастващата доходност на облигациите може да засегне чувствително акциите, засега изглежда не са актуални", казва анализаторът на Helaba Маркус Райнванд. По-скоро според него нараствали аргументите, които вече са накарали акциите да се покачат: „Мащабна подкрепа от програми за икономически стимули, продължаваща свръххлабава парична политика, липса на алтернативи за инвестиции и подобрени перспективи за растеж поради напредващите ваксинации“ е начинът, по който инвестиционният специалист обобщава ситуацията през последната седмица.

Сега на фокус е срещата на Федералния резерв на САЩ

Инвеститорите сега се фокусират върху срещата за паричната политика на Федералния резерв на САЩ в сряда. Инвеститорите са нетърпеливи да видят как председателят на Фед Джером Пауъл ще коментира нарастването на доходността на американските държавни облигации. Икономическите перспективи в САЩ са много добри, икономиката се развива значително по-добре, отколкото в Европа.

Икономистът на Commerzbank Бернд Вайденщайнер предполага въпреки това, че Фед „няма да промени паричната си политика на срещата през следващата седмица“. Централната банка все още ще е спокойна за значителното увеличение на доходностите, казва той. „Централните банкери гледат на това покачване на доходността, както става ясно от няколко изявления топ членове на Фед, като на нормализация“.

„Опасенията на много инвеститори, че Федералният резерв на САЩ скоро може да ограничи покупките на облигации, са преждевременни“, смята Бастиан Грийс, фонд мениджър в Oddo BHF Asset Management. „Дългосрочната цел за инфлация на Федералния резерв на САЩ, т.е. два процента за по-дълъг период от време, все още не изглежда устойчива“, пояснява той.

Освен Фед инвеститорите ще следят под лупа и нови икономически данни през новата седмица. Наред с други неща интересни ще са продажбите на дребно в САЩ във вторник. Индексът на Philadelphia за Fed ще бъде публикуван в четвъртък. В Германия във вторник ще бъдат публикувани икономическите очаквания на ZEW, които отразяват настроението на германските финансови анализатори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:47 | 11.09.22 г.
fallback