fallback

ОИСР: Стимулите на Байдън ще насърчат глобалното възстановяване от Covid

Световната икономика ще се разшири с 5,6% тази година, прогнозира организацията

14:50 | 09.03.21 г.
Автор - снимка
Редактор

Програмата за стимулиране на икономиката на американския президент Джо Байдън в размер на 1,9 трлн. долара ще засили икономическото възстановяване от пандемията с коронавирус по целия свят, заяви Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), като подобри перспективите си за глобалния растеж.

Базираната в Париж международна организация заяви, че очаква по-силен отскок от миналогодишната историческа рецесия, отколкото прогнозира през ноември, главно поради бързото внедряване на програмите за ваксинация срещу Covid-19 в много страни и увеличаването на разходите за стимулиране в САЩ, пише Financial Times.

Мащабът на плана на Байдън ще добави около 1 процентен пункт към глобалния икономически растеж през 2021 г., казва Лорънс Бун, главен икономист на ОИСР пред изданието.

В резултат на това световната икономика ще се разшири с 5,6% през тази година, прогнозира организацията, което представлява подобрение с 1,4 процентни пункта спрямо прогнозата от ноември.

Законопроектът за стимулиране, известен като Американски спасителен план, е една от най-големите намеси на правителството на САЩ в икономиката от ерата след Втората световна война. Очаква се той да бъде приет във вторник от контролираната от демократите Камара на представителите, след като американският Сенат одобри пакета в събота.

ОИСР

Планът за стимулиране спомогна за забързване на темпа на промяна на световните фондови пазари. Компаниите, считани за бенефициенти от по-силния икономически растеж, като банки и авиокомпании, записват ръстове в цените на акциите, докато бумът на технологичните акции като Netflix и Amazon, които се представиха силно в разгара на кризата с Covid-19, се успокои през последните седмици.

Това също така предизвика рязка разпродажба на пазара на облигации, тъй като очакванията за по-бърз растеж на цените в САЩ бяха повишени. По-високата инфлация прави облигациите по-малко привлекателни, тъй като тя изяжда доходите от ценни книжа с фиксиран доход, които те осигуряват.

Планът за стимулиране на Байдън „се опитва да стартира нов епизод, при който имате по-висок растеж и се отдалечаваме от твърде ниската инфлация“, каза Бун, въпреки че добави, че „би било хубаво“ да видим „малко повече“ от парите, да бъдат похарчени за инвестиции.

ОИСР значително ревизира очакванията си за растеж на САЩ през тази година- от 3,2% в прогнозите си през ноември на 6,5% сега.

Поради тесните си търговски връзки със САЩ, Канада и Мексико също ще се възползват от стимулите на САЩ, които ще подкрепят растежа им тази година с около 1 процентен а пункт в сравнение с прогнозата от ноември, изчислява ОИСР.

В Европа тласъкът ще бъде по-близо до 0,5 процентни пункта, тъй като положителните ефекти от помощите на Байдън ще бъдат частично заличени от изоставането във ваксинационните програми. Това ще забави разхлабването на ограниченията заради коронавируса и ще причини по-дълго главоболие от кризата, предупреждава ОИСР.

„Европа не прави достатъчно за ваксинирането на населението. Страните подкрепят своите икономики и това е много добре, но преди да увеличат съществуващите стимули, те трябва да ускорят ваксинациите и да отворят отново своите икономики“, заяви Бун.

ОИСР ревизира своята прогноза за Обединеното кралство за 2021 и 2022 г. съответно с 0,9 и 0,6 процентни пункта в резултат на успешната им програма за ваксинация.

ОИСР2

„Пакетът за стимулиране на САЩ ще увеличи вътрешната инфлация, но не до опасно ниво, каза Бун, защото американският пазар на труда е слаб. Въпреки че ще има „някакъв временен ценови натиск в някои области“, твърди икономистът.

И очакванията на инвеститорите за инфлационен натиск в други региони като Европа, е по-малко вероятно да се реализират, добави тя, отчасти поради това, че програмите за ваксинация напредват по-бавно.

Оптимистичната перспектива за САЩ ще помогне за смекчаване на дългосрочните белези, оставени от кризата, смятат още от ОИСР. Развитите икономики ще бъдат близо до своя предпандемичен път на растеж до края на следващата година, смята организацията.

ОИСР3

Страните, които са най-зависими от туризма, са изправени пред най-големите предизвикателства при осигуряването на стабилно възстановяване, предупреди ОИСР, докато цялостната й оптимистична перспектива зависи от успешното ускоряване на производството и разпространението на ваксините Covid-19.

За да запазят стабилно ниво на възстановяване, ОИСР препоръчва страните първо да гарантират, че имат стабилна стратегия за ваксинация и да поддържат силна фискална подкрепа за стимулиране на растежа, а след това да пренасочат държавната подкрепа към области с висок растеж на икономиката като цифрови и зелени инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:29 | 14.09.22 г.
fallback