fallback

Не толкова тръмпското завръщане на Тръмп

Последната реч на бившия президент го показа в малко „поизхабена“ светлина, но изглежда все пак много републиканци са готови да го последват

11:05 | 01.03.21 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Бившият президент направи едно почти по тръмпски завръщане в неделя. Възторженото посрещане на Доналд Тръмп на Конференцията за консервативно политическо действие в Орландо, Флорида, даде да се разбере, че консервативното движение, както и Републиканската партия, му принадлежат. Но имаше и някои признаци, че марката му е започнала да се изтърсва, пише Робърт А. Джордж в материал за Bloomberg.

В речта си той отправи очакваните атаки срещу президента Джо Байдън и атакува републиканците, които или не изглеждат достатъчно верни на каузата, или са си направо ненадеждни. Имаше и намигване към възможна кандидатура през 2024 г., когато Тръмп ще спечели „за трети път“.

И все пак неофициалната анкета сред присъстващите на конференцията (която, честно казано, е известна с това, че не е много точна) показва, че отдадеността на бившия президент не е съвсем пълна. Да, Тръмп печели в допитването, но само с 55%. Също така не само че местният губернатор Рон Десантис бе на второ място с 21%, но и застана на първо място с 43% в отделно гласуване, в което Тръмп не присъства

Може би тези резултати обясняват изненадващо вялото изказване на бившия президент. Тълпата в залата и у дома получи един „аутокю“ Тръмп, който се придържаше към сценария и включи само няколко, ако и изобщо имаше, импровизации, които обикновено надъхват и него, и публиката му. Тръмп наруши традицията (каква изненада, нали?), атакувайки своя наследник, но критиките му към Байдън бяха… безвкусни. Това е било „най-кошмарният първи месец в историята“, каза той. Байдън е изпратил страната „от Америка на първо място до Америка на последно място“, обяви Тръмп.

Кажете на Тръмп това: нарушавайки толкова бързо традицията да не се напада наследникът, той всъщност направи услуга на Байдън. Не че Байдън имаше нужда, но Тръмп постави отново акцент върху приоритетите на сегашния обитател на Белия дом. Байдън сега е най-уязвим на темата за училищата – той обеща да отвори повечето до 100 дни, като още разполага с почти два месеца, за да го направи. Ако го направи, какво ще каже Тръмп? По същия начин президентът има и повече от достатъчно време да гарантира сигурността по границата.

Не е изненадващо, че Тръмп звучеше патетично и тъжно, връщайки се отново към Голямата лъжа за изборите през 2020 г. – казвайки, че Републиканската партия трябва да е партията на „честните избори“, тъй като последните са били „фалшифицирани“. Това е подобна реторика на тази, която предизвика атаката от 6 януари срещу Капитолия, която бившият президент на реда и справедливостта забрави да спомене.

В речта си Тръмп се опита да обясни идеологическата основа на т. нар. тръмпизъм, като заяви, че един от основните му стълбове е „без размирици по улиците“. Размириците в Капитолия изглежда са позволени, ако не и окуражавани.

Тръмп също така призова да направи гласуването по-трудно. „Трябва да имаме един изборен ден – а не 48“, каза той, с което на практика призова да се ограничи ранното гласуване. Той също така поиска ограничаване на вота без присъствие и гласуването по пощата. Това че републиканците някога се възползваха (и още го правят в много случаи) от много от тези възможности (вижте Флорида) явно не означава нищо. Всъщност много десни законодателни органи вече се опитват да прокарват ретроградни „реформи“, които са равносилни на потискане на избирателите.

Това отрезвяване на Републиканската партия трябва да продължи поне две години (до междинните избори за Конгрес – бел. ред.) и евентуално четири (до следващите президентски избори). Дори и 45% от базата на Конференцията за консервативно политическо действие да е по-предпазлива в подкрепата си за Тръмп през 2024 г., би било окуражаващо, ако не бе и фактът, че партията вече работи за саботиране на избирателното право на възможно най-много гласоподаватели в колкото се може повече щати. Това е един сиротен път за извървяване, но Доналд Тръмп изглежда иска да мине по него, а значителен брой републиканци са готови да го последват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:30 | 14.09.22 г.
fallback