fallback

Германските мостове към Русия разединяват ЕС

Връзките на Берлин с Москва, скрепени с газопровода „Северен поток 2”, игнорират опасенията на страните от Централна и Източна Европа

07:30 | 19.02.21 г. 13
Автор - снимка
Създател

Отношенията на никоя западна държава с Русия не са по-обременени с история от тези на Германия. През юни ще се навършат 80 години от нацистката инвазия срещу Съветския съюз, прелюдия към титанични битки и военни зверства, които все още засягат имиджа на Германия и оказват голямо влияние върху официалното отношение към Русия, пише Тони Барбър за Financial Times. 

Нищо от това обаче не служи като оправдание за някои неправилни забележки, които президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер направи наскоро относно германско-руските отношения. В интервю за вестник той защити проекта за газопровод „Северен поток 2“, предназначен за доставка на руски газ до Германия през Балтийско море, като един от малкото мостове между Русия и Европа в иначе влошаващия се климат в областта на дипломацията и сигурността.

Щайнмайер продължи, казвайки че „за нас, германците, има друго измерение“ - повече от 20 милиона съветски хора, убити във Втората световна война. „Това не оправдава никакви простъпки в руската политика днес, но не трябва да изпускаме от поглед по-общата картина“, посочи той.

Проблемът със защитата на Щайнмайер на „Северен поток 2“ като изкупление на морален дълг към Русия е, че президентът не спомена за други държави, опустошени от нацистите между 1939 и 1945 г. Русия стана правоприемник на Съветския съюз в Съвета за сигурност на ООН след края на комунизма през 1991 г., но руснаците не са единствената държава наследник по отношение на моралните дългове, както бързо посочи посланикът на Украйна в Берлин.

В действителност списъкът с европейски държави, които биха могли да претендират, че Германия има морален дълг към тях, е ужасяващо дълъг и се простира далеч извън границите на вече несъществуващия СССР. Без съмнение бившата Западна Германия и обединената германска държава след 1990 г. са компенсирали нацистките престъпления с похвално постоянство и силно чувство за отговорност. Но забележките на Щайнмайер подчертават, че за много германски политици и бизнес ръководители Русия остава специален случай.

Партньорството на Германия с Русия в „Северен поток 2“ предизвиква опасения в части от Централна и Източна Европа, където историческите спомени траят векове. Полша беше изтрита от картата на Европа в продължение на 123 години поради три подялби между 1772 и 1795 г., организирани главно от Прусия и Русия. Нацистко-съветският пакт от 1939 г. бе прелюдия към поредната двойна атака срещу Полша.

„Северен поток 2“, проект, който е толкова близо до завършване, че може да е твърде късно да се спре, не носи заплаха от териториална окупация или военна агресия. Но за страните, които се намират между Германия и Русия, той изглежда като още една договореност, сключена през главите им и със скандална липса на внимание от страна на Берлин към техните опасения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:43 | 14.09.22 г.
fallback