fallback

Анатомията на една конспирация

Слуховете и теориите за произхода на коронавируса започнаха да се разпространяват почти веднага след появата му, като САЩ и Китай си прехвърлят топката

21:37 | 15.02.21 г. 11

Слухове и теории на конспирациите за коронавируса започнаха да се разпространяват почти веднага след появата му. Твърденията, че чуждестранен противник е изпуснал биооръжие се появиха в китайските социални медии същия ден, когато Китай за първи път съобщи за избухването на мистериозен вирус, пише AP в свой анализ.

„Внимавайте за американците!“ – това писа потребител на Weibo на 31 декември 2019 г. Днес, година след като Световната здравна организация (СЗО) предупреди за епидемия от дезинформация за COVID-19, теориите на конспирацията продължават, тласкани от включително и от китайски служители, които искат да поставят под съмнение произхода на пандемията, отнела над 2 млн. човешки живота в световен мащаб, пише AP в свой анализ.

От Пекин и Вашингтон до Москва и Техеран - политическите лидери и съюзническите медии ефективно функционират като свръхразпространители, за да усилят политически целесъобразните конспирации, които вече са в обръщение. Именно Китай, а не Русия, пое водеща роля в разпространението на чужда дезинформация за произхода на COVID-19, тъй като беше атакуван заради ранното справяне с огнището.

Деветмесечно разследване на спонсорирана от държавата дезинформация, проведено в сътрудничество с Американската лаборатория за цифрови криминалистични изследвания, показва как слухът, че САЩ са създали вируса, причиняващ COVID-19, се ражда от китайското правителство, разпространявайки се по интернет по целия свят. Анализът се основава на преглед на милиони публикации и статии в социалните медии Twitter, Facebook, VK, Weibo, WeChat, YouTube, Telegram и други платформи.

Китайските власти реагираха на този разказ, подхранван от QAnon, Fox News, бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и водещи републиканци, че вирусът вместо това е произведен от Китай. Китайското министерство на външните работи казва, че Пекин е използвал разширяващия се мегафон в западните социални медии, за да популяризира приятелството и да служи на факти, като същевременно се защитава от враждебни сили, които се стремят да политизират пандемията.

„Всички страни трябва категорично да кажат„ не “на разпространението на дезинформацията“, посочва министерството в изявление пред информационната агенция, като допълва: „Пред измислените обвинения е оправдано и правилно да се опровергават лъжите и да се изясняват слуховете, излагайки факти“.

Битката за овладяване на повествованието откъде идва вирусът има глобални последици в борбата срещу COVID-19. До март 2020 г., само три месеца след появата на COVID-19 в централен Китай, убеждението, че вирусът е създаден в лаборатория и е изпуснат, е широко разпространено, показват множество проучвания.

Изследователският център Pew установява например, че всеки трети американец вярва, че новият коронавирус е създаден в лаборатория, а всеки четвърти смята, че е проектиран умишлено.

В Иран висшите лидери цитираха конспирацията за биооръжие, за да оправдаят отказа си от чужда медицинска помощ. Групи по света, обявили се срещу блокадите и задължителните маски, определят COVID-19 като измама и оръжие, което усложнява усилията на общественото здраве за забавяне на разпространението му.

„Имаме двойна пандемия - истинският патологичен вирус и пандемията на страха“, коментира в тази връзка Кан Лиу, професор в университета Дюк, който изучава културната политика и медиите в Китай, като сравнява разпространението на дезинформация за вируса с разпространението на самия вирус.

На 26 януари мъж от Вътрешна Монголия публикува видео, в което се твърди, че новият вирус, опустошаващ Централен Китай, е биологично оръжие, проектирано от САЩ. Видеото е гледано 14 хил. пъти в китайското приложение Kuaishou преди да бъде свалено. Мъжът е арестуван, задържан за 10 дни и глобен за разпространение на слухове.

People’s Daily, официозът на Китайската комунистическа партия, излъчи новина за задържането му в началото на февруари. Това е сякаш строго напомняне на гражданите на Китай, че фалшивите новини могат да доведат до арест, и част от по-широко усилие на китайските държавни медии за развенчаване на конспирациите около вируса.

Само шест седмици по-късно същият заговор ще бъде излъчен от китайското външно министерство, прегърнат от поне 30 китайски дипломати и мисии и разширен чрез огромната глобална мрежа на китайските държавни медии.

През тези шест седмици ръководството на Китай беше подложено на силна вътрешна критика. На 7 февруари Ли Уънлиан, китайски лекар, наказан за разпространение на ранно предупреждение за огнището, почина от COVID-19. Избликът на скръб и гняв, предизвикан от смъртта на Ли, беше необичаен дори за управляващата комунистическа партия и обезпокоителен на фона на строго наблюдаваното гражданско пространство на Китай.

Междувременно мощните гласове в САЩ - от бившия президент Тръмп до републиканците в Конгреса, работеха за ребрандиране на COVID-19 като „китайски вирус“, засилвайки крайните теории, че той е създаден от китайски учени. Акаунтите в социалните мрежи, които изглеждаха като последователи на Тръмп, многократно препубликуваха идентично съдържание, в което се твърди, че Китай е създал вируса като биологично оръжие, както уж установили от Центъра за отговорна технология на Австралийския институт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:08 | 14.09.22 г.
fallback